Dla kogo niższa marża kredytu?

Banki zarabiają mniej na odsetkach, więc rekompensują to sobie podwyżkami marży. Na co zwrócić uwagę, by była jak najniższa – radzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF)

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Zwracają oni uwagę, że niskie oprocentowanie kredytu nie oznacza niskiej marży, która jest stała w okresie spłaty.

– Wostatnich 12 miesiącach średnia marża wzrosła o ok. 0,3-0,4 pkt proc., wzależności od wielkości kredytu i wartości nieruchomości – mówi Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus. Zjego wyliczeń wynika, że podwyżka marży o 0,4 pkt proc. w przypadku 30-letniego kredytu oznacza wzrost miesięcznej raty ook. 25 zł na każde pożyczone 100 tys. zł.

– Jedną z przyczyn rosnącej ceny kredytu jest spadek stóp procentowych NBP, co powoduje, że banki chcą wten sposób zrekompensować sobie część utraconych odsetek – wyjaśnia ekspert ZFDF.

Leszek Zięba z Aspiro dodaje, że to nie jest jedyny powód podwyżek. Najpóźniej od 31 marca 2015 r. zacznie obowiązywać Rekomendacja U, która reguluje wynagrodzenia banków z tytułu tzw. bancassurance, czyli ubezpieczeń sprzedawanych razem z innymi produktami. Banki mają jednoznacznie wskazywać, w jakiej roli występują: pośrednika czy ubezpieczającego. Jeśli w tej pierwszej, to taki bank zapłatę otrzyma jedynie od zakła du ubez pie czeń. – Wdrożenie założeń Rekomendacji U spowoduje zmniejszenie przychodów banków z tytułu sprzedaży polis dodawanych do kredytów. Podwyżki marży mogą być zatem także sposobem na rekompensatę niższego zarobku – uważa Leszek Zięba.

Eksperci podkreślają, że istnieje co najmniej kilka sposobów, dzięki którym można uzyskać niższą marżę, a tym samym obniżyć koszt zobowiązania. Przede wszystkim warto zadbać o wkład własny: im wyższy, tym niższa marża. Jeśli kredytobiorca sfinansuje z własnej kieszeni 5 proc. ceny mieszkania, wówczas średnia marża oscyluje wgranicach 2,14 proc. Dodaj- my, że jeszcze pół roku temu dla takiego samego kredytu wynosiła ona 1,94 proc. Natomiast w przypadku wkładu własnego na poziomie 25 proc., banki zadowolą się marżą wokolicach 1,78 proc. Pół roku temu kredytobiorcy mogli liczyć na ok. 1,65 proc. (średnio).

Michał Krajkowski podpowiada, że coraz częściej niższą marżę można uzyskać także dzięki korzystaniu z produktów banku. – Wniektórych bankach założenie konta czy karty kredytowej pozwala obni żyć mar żę o 0,3- 0,8 pkt proc. – twierdzi Krajkowski.

Leszek Zięba radzi, by analizę ofert różnych banków zacząć od tego, w którym mamy już rachunek. – Podobnie jak osoby uzyskujące wysokie dochody, tak i stali klienci mogą liczyć na niższą marżę lub niższą prowizję za udzielenie finansowego wsparcia – mówi ten ekspert ZFDF.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.