Gazowy kocioł kondensacyjny

Gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia o bardzo wysokiej sprawności. Zawdzięczają ją wykorzystaniu ciepła kondensacji, czyli energii zawartej w parze wodnej powstającej w procesie spalania

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Marek Żelkowski

Bardzo często sprawność gazowego kotła kondensacyjnego podawana jest na poziomie przekraczających 100 proc. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z perpetuum mobile! Tak naprawdę kotły kondensacyjne mają sprawność do 16 proc. wyższą niż klasyczne urządzenia. Temperatura spalin wtych ostatnich wynosi ponad 100 st. C, natomiast wmodelach kondensacyjnych nie przekracza ona 35-40 st. C. Tak głębokie schłodzenie spalin powoduje wykraplanie się pary wodnej (kondensatu). Wwyniku tego uwalnia się ciepło, które możemy wykorzystać do ogrzewania domu.

Rodzaje urządzeń...

Interesujący nas model możemy wybierać spośród urządzeń wiszących lub stojących. Te pierwsze mają niewielkie rozmiary oraz ciężar. Warto je wziąć pod uwagę, jeśli wnaszym domu na kocioł nie chcemy lub nie możemy wygospodarować specjalnego miejsca. Wówczas najczęściej jest on „sublokatorem” wkuchni, łazience, przedpokoju lub pomieszczeniu wielofunkcyjnym (pod warunkiem, że jego moc nie przekracza 30 kW).

Kotły stojące są na ogół większe i cięższe (bo często mają wbudowany zasobnik ciepłej wody). Urządzenie tego typu chętnie się montuje w mo- dernizowanych instalacjach grzewczych i ustawia w kot łow ni lub po - mieszczeniu technicznym, chociaż można też umieścić je – tak jak modele wiszące – na przykład w łazience. Biorąc pod uwagę sposób przygotowania ciepłej wody do mycia, kotły kondensacyjne dzielimy na jednoi dwufunkcyjne.

W pierwszym przy padku woda podgrzewana jest w osobnym zasobniku. Urządzenia te mogą mieć różną wielkość – zależy to m.in. od liczby do- mowników, ich nawyków higienicznych oraz wyposażenia łazienek. Urządzenia jednofunkcyjne z zasobnikiem warto zastosować, gdy mamy wdomu dwie niezależne łazienki i będą one – zwłaszcza rano i wieczorem – wykorzystywane jednocześnie. Warto również wybrać taką opcję, w której kocioł będzie współpracował z kolektorami słonecznymi.

Kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę do mycia w sposób przepływowy, czyli wmomencie odkręcania kra- nu z ciepłą wodą. Jej ilość zależy przede wszystkim od mocy urządzenia – przykładowo: kocioł o mocy 24 kW dostarczy ok. 12 l ciepłej wody na minutę. Umożliwi to jednoczesne korzystanie z natrysku i zlewu w kuchni. Z tego względu urządzenia te sprawdzają się raczej wniedużych domach z jedną łazienką.

... oraz ich zalety

Za zakupem i montażem tego bezobsługowego urządzenia grzewczego przemawia wiele argumentów. Np. koszty ogrzewania odpowiednio ocieplonego domu oraz przygotowania ciepłej wody będą niższe ook. 15-20 proc. niż przy urządzeniu tradycyjnym. Większy wydatek na taki kocioł zwróci się więc wciągu zaledwie 4-5 lat (bez uwzględniania ewentualnego wzrostu cen gazu).

Co ważne, cały proces spalania jest odseparowany od pomieszczenia. Powietrze pobierane jest bowiem z zewnątrz osobnym przewodem, a produkty spalania usuwane drugim. Nie ma zatem ryzyka, że spaliny wydostaną się poza urządzenie i zagrożą domownikom.

Uwa ga! Aby cie szyć się w peł ni możliwościami kotła kondensacyjnego, najlepiej wyposażyć układ grzewczy w automatykę pogodową. Ile płacą za ogrzewanie użytkownicy kotłów kondensacyjnych – o tym w kwietniowym wydaniu miesięcznika Ładny Dom

Ukryty pod estetyczną obudową kocioł wraz z zasobnikiem na ciepłą wodę określany jest popularnie „wieżą” lub „lodówką”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.