Ursus i Włochy – na peryferiach wyrastają

Setki mieszkań w najbliższych latach powstawać będą w Ursusie. Jednym z największych zagłębi mieszkaniowych stanie się re Włochach nie ma jednego obszaru, gdzie deweloperzy koncentrują swoją działalność, choć również zdarzają się spore osiedla

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Michał Wojtczuk

Do niedawna najwięcej mieszkań w Ursusie powstawało na Skoroszach. I wciąż zresztą jeszcze powstają tam nowe osiedla, np. firma Ebejot w poniedziałek wprowadziła do sprzedaży mieszkania w kolejnym budynku swojego kompleksu Skorosze XI pomiędzy ul. Prystora a ul. Dzieci Warszawy. Wbudynku o wysokości od czterech do siedmiu pięter znajdzie się ok. 90 mieszkań. Ich ceny wahają się od 6,4 tys. do 6,9 tys. zł za m kw. Na część lokali można więc dostać budżetową dopłatę do kredytu wramach programu „Mieszkanie dla młodych”. To część większej inwestycji, wktórej wsumie wdwóch etapach powstanie blisko 900 mieszkań. Inwestor podkreśla, że na osiedlu urządzi teren rekreacyjny z oczkiem wodnym, alejkami spacerowymi oraz pięknie zagospodarowaną zielenią. Budynek wprowadzony właśnie do sprzedaży będzie gotowy pod koniec maja 2017 r.

Ebejot to największy inwestor na Skoroszach, zbudował wtym rejonie już ponad 4 tys. mieszkań, w których miesz ka jed na pią ta miesz kań ców Ursusa. Za inwestycjami mieszkaniowymi nie nadążają jednak inwestycje publiczne: wistniejącej podstawówce trzeba było otworzyć aż kilkanaście klas pierwszych. Wszwach pękają też przedszkola i gimnazja. Wbudżecie inwestycyjnym na 2016 r. dzielnica ma zarezerwowane aż 32 mln zł na wykup ziemi przy ul. Dzieci Warszawy i rozpoczęcie tam budowy ośmiooddziałowego przedszkola, szkoły podstawowej dla tysiąca uczniów oraz gimnazjum dla ok. 300 uczniów.

Mieszkania zamiast przemysłu

Ale teraz wUrsusie powstaje nowa dzielnica mieszkaniowa. Bloki budowane są wmiejscu dawnej fabryki traktorów. We wrześniu do sprzedaży trafiły mieszkania na osiedlu o nazwie Stacja Nowy Ursus. Firma Robyg zamierza je zbudować przy ul. Posag 7 Panien, tuż obok zakładu Energetyki Ursus. Na działce opowierzchni pięciu hektarów powstanie aż tysiąc mieszkań. Budowa pierwszego ośmiopiętrowego bloku ma się zacząć wnajbliższych tygodniach, do użytku zosta- ną oddane pod koniec 2016 r. Ceny zaczynają się od ok. 6,5 tys. zł za m kw.

Wtym samym terminie ma się zakończyć budowa pierwszych dwóch domów osiedla Ursa Smart City w pobliżu skrzyżowania ul. Hennela i Dyrekcyjnej. Wdwóch etapach ma tu powstać zespół czterech sześciopiętrowych budynków, wktórych łącznie znajdzie się 356 mieszkań opowierzchniach od 32 do 102 m kw. Osiedle zaprojektowała pracownia Hermanowicz Rewski Architekci. Wpierwszym etapie powstanie 181 mieszkań. Zasadniczą część oferty będą stanowiły lokale dwu- i trzypokojowe, które od wielu lat niezmiennie cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Na parterach budynków przewidziane są powierzchnie handlowo-usługowe o metrażach od 19 do 103 m kw., a w kondygnacji podziemnej – parking dla 359 samochodów. Inwestorem jest firma CPD, do której należy kilkadziesiąt hektarów po dawnej fabryce. Firma planuje tu budowę kompleksu osiedli nawet na 25 tys. mieszkańców. Do realizacji poszczególnych kwartałów zamierza dobierać partnerów. Pierwszym jest Unidevelopment, wraz z którym buduje osiedle Ursa Smart City. Ceny zaczynają się od ok. 6 tys. zł za m kw. Firma zobowiązała się wspierać rozwój miejskiej tkanki: oddała za symboliczną złotówkę ponad trzy hektary gruntu potrzebnego pod budowę ulic, podpisała umowę z ratu- szem, na mocy której odda nieodpłatnie grunt pod obiekty oświatowe. To ułatwi rozwój tego terenu. Podobne inwestycje na terenie Pól Wilanowskich odwlekały się przez lata, bo ratusz musiał zebrać dziesiątki milionów złotych na wykup gruntów.

Transformacja terenu dawnej fabryki wkompleks osiedli i biur będzie jednak procesem długotrwałym. Klienci, którzy przymierzają się do zakupu mieszkań wUrsa Smart City czy wSta-

Osiedla Stacja Nowy Ursus firmy Robyg.

Osiedle Ursa Smart City budują firmy CPD i Unidevelopment.

Ogrody Ochota firmy Dolcan powstają we Włochach.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.