UOKiK ukarał Home Brokera

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MA REK WIELGO

Na razie jest to kara w wysokości ponad 330 tys. zł, którą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył za „naruszenie zbiorowych interesów konsumentów”. Czym Home Broker naraził się temu urzędowi? Po pierwsze sposobem, wjaki zachęcał do inwestowania wbudowę hotelu 4 Kolory we Władysławowie. Jak się później okazało, inwestycja nie została dokończona, a na lodzie pozostało 400 inwestorów.

Zysk bez ryzyka

Zaczęli oni bombardować UOKiK skargami. UOKiK wszczął więc postępowanie przeciwko spółce. Urząd zwraca uwagę, że wlatach 2010-2013 oferowała ona możliwość zakupu apartamentu za kredyt wGetin Noble Banku i Idea Banku. A dodajmy, że Home Broker i oba te banki należą do grupy kapitałowej Getin Holding, którą kontroluje miliarder Leszek Czarnecki.

Prze prowa dzo na przez UO KiK analiza skarg i materiałów marketingowych wykazała, że Home Broker, oferując inwestycję, zapewniał o jej wysokiej atrakcyjności finansowej. Wprezentacjach dotyczących obiektu znaleźć można było m.in. takie informacje: „Wystarczy 60 000,00 zł, aby kupić sobie prawo posiadania jednego z naszych pokoi hotelowych. Brakującą kwotę uzyskasz z kredytu. (…) Szansa powodzenia inwestycji jest oczy wi sta! Gwa ran towa ny rocz ny czynsz dzierżawy to kwota od 17.500 zł do 20.000 zł netto”.

UOKiK ustalił, że akcentując zalety inwestycji, Home Broker na żadnym etapie sprzedaży nie informował klientów o związanym z nią ryzyku. Według urzędu, działo się tak nawet wtedy, gdy pojawiły się problemy z finansowaniem inwestycji i opóźnienia w budowie. Wtym momencie inwestorom groziło, że nie uzyskają własności lokali, a wefekcie stracą wszystkie wpłacone pieniądze.

Tylko własny interes

UOKiK twierdzi, że spółka najpierw bagatelizowała to ryzyko. Następnie, gdy było ono już nie tylko hipotetyczne, ukrywała je przed klientami zważając jedynie na interes własny i banków z własnej grupy kapitałowej, które udzielały kredytów.

To nie wszystko. Postępowanie wykazało również, że nieprawdziwe były przekazywane inwestorom informacje, jakoby kredyty oferowane przez Home Broker były udzielane na specjalnych warunkach, z zastosowaniem preferencyjnych stóp procentowych, najniższych na rynku. UOKiK ustalił ponadto, że wprocesie sprzedaży spółka wywierała presję na inwestorów, by śpieszyli się w podejmowaniu decyzji.

„Pracownik Home Broker poinformował nas, że jeden z inwestorów z Warszawy kupił sto lokali i zostały nam tylko do wyboru dwa lokale wskrzydle cytrynowym, który był w budowie” – brzmi jedna ze skarg, którą cytuje UOKiK.

Zachęcanie do inwestowania w apartamenty może bardzo drogo kosztować tego finansowego i nieruchomościowego pośrednika

Co na to Home Broker?

– Należy podkreślić, że UOKiK stwierdził zaprzestanie stosowania tych praktyk przez naszą spółkę we wrześniu 2013 r. – odpowiedział nam dyrektor PR wHome Broker Jerzy Węglarz. Ponadto podkreślił, że decyzja OUKiK nie jest prawomocna. – Nie zgadzamy się w wielu punktach z decyzjami podjętymi przez urząd i będziemy się od nich odwoływać wcałości, zgodnie z obowiązującymi procedurami – zapowiedział Jerzy Węglarz. Nie wyjaśnił nam jednak, które konkretne zarzuty UOKiK odrzuca.

Stawką w tym sporze najpewniej jest nie tylko 330 tys. zł kary zasądzonej przez prezesa UOKiK. Jego decyzja, gdyby się uprawomocniła, stanowiłaby dla sądów wytyczną do orzekania w podobnych sprawach. Tym, którzy chcieliby dochodzić odszkodowania, UOKiK zwraca bowiem uwagę, że „ustalenia co do faktu stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów są dla sądu wiążące. Nie musi on w tym zakresie prowadzić własnego postępowania dowodowego”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.