Przygotuj się do remontu

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

ny farby. Ten ostatni przykład może być szczególnie dokuczliwy w sytuacji, jeśli farba była przygotowywana na zamówienie i dokupienie dodatkowej puszki w wybranym kolorze będzie stanowić trudność. Oczywiście w bu dże cie nie wol no za pom nieć o usługach niezbędnych specjalistów, np. hydraulika, elektryka czy stolarza.

– Mając taki spis wydatków, można obliczyć przybliżony koszt remontu w zależności od tego, na jaki zakres prac się zdecydujemy – tłumaczy ekspert Expandera.

Wprzypadku drobnych prac zwykle wystarczą posiadane oszczędności lub limit kredytowy w rachunku czy karta kredytowa. Ale jeśli ktoś decyduje się na większy remont, konieczne może być zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej. O takie finansowanie najlepiej starać się jeszcze przed przystąpieniem do remontu.

– Warto poświęcić na porównanie ofert więcej czasu i nie robić tego wpośpiechu, wprzeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że skorzystamy z bardzo drogiej propozycji – uczula Jarosław Sadowski. Na średniej wielkości remont powinna wystarczyć zwykła pożyczka gotówkowa. Niestety, koszty takich pożyczek znacząco różnią się wposzczególnych bankach. Najgorsze są nawet dwukrotnie droższe od najtańszych.

Jeśli potrzeba więcej niż 30 tys. zł, korzystniejszym rozwiązaniem może być kredyt czy pożyczka hipoteczna. – Są one znacznie tańsze dzięki temu, że zabezpieczeniem spłaty długu jest nieruchomość. Oprocentowanie mo- że wynieść np. 3,5 proc., a prowizja 2 proc. – wyjaśnia Sadowski. I ostrzega, że wprzypadku pożyczki gotówkowej odsetki nierzadko będą wynosiły np. 10 proc., a prowizja nawet kilkanaście procent. Jednak żeby zapłacić mniej, trzeba się przygotować na to, że uzyskanie finansowania będzie bardziej kłopotliwe i długotrwałe. Na przebrnięcie procedur bankowych nierzadko potrzeba miesiąca, tymczasem pożyczkę gotówkową możemy dostać wciągu jednego dnia.

– Dlatego kredyt i pożyczka hipoteczna są wykorzystywane, gdy potrzebna jest wysoka kwota. Wtedy korzyści z niższego oprocentowania i prowizji rekompensują niedogodności związane ze znacznie dłuższym procesem uzyskania pieniędzy – przyznaje Sadowski.

Akiedy warto wziąć kredyt hipoteczny, a kiedy pożyczkę hipoteczną? Ekspert Expandera podkreśla, że oba rozwiązania są opłacalne wprzypadku wysokich kwot. Zaletą pożyczki jest to, że pieniądze można wydać na dowolny cel i nie ma konieczności rozliczania się z tych wydatków. Natomiast kredyt musi być przeznaczony tylko na elementy trwale związane z nieruchomością, takie jak np. glazura, terakota, panele, farba, wanna itp. Nie można natomiast wydać pożyczonych przez bank pieniędzy na rzeczy, które nie powiększają wartości mieszkania, np. meble (z wyjątkiem zabudowy kuchennej). – Zaletą kredytu jest to, że jest jeszcze tańszy niż pożyczka hipoteczna – zauważa Jarosław Sadowski.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.