Strach przed inwestowaniem w Polsce?

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

tor zarządzający Kulczyk & Silverstein Properties. – Jeśli kolejna agencja obniży nam rating, obawiam się, że bardzo wielu inwestorów wstrzyma inwestycje w Polsce – ocenił dyr. Zajdel. I dodał, że fatalne skutki może też mieć duży wzrost wartości euro względem złotówki. – Przy dużej aprecjacji europejskiej waluty najemcy biurowi i handlowi mogą mieć problem z regulowaniem stawek czynszowych i będą dążyli do renegocjowania umów najmu. Będzie to miało oczywiste skutki dla płynności właścicieli tych obiektów – stwierdził specjalista.

Rynek nieruchomości z niecierpliwo ścią cze ka m. in. na osta teczny kształt ustawy o podatku obrotowym dla sklepów i ewentualnym zakazie handlu w niedzielę. – Najemcy w naszych centrach handlowych, którym kończą się umowy, wstrzymują się z podpisywaniem nowych, aż poznają ostateczny kształt przepisów podatku. Dla operatorów spożywczych, działających na małych marżach, propo- nowana stawka 1,9 proc. to bardzo dużo – tłumaczyła Anna Duchnowska, dyrektor ds. zarządzania aktywami funduszu Invesco RE.

Jednak dyrektor zarządzający firmy doradczej CBRE w Polsce Daniel Bienias z optymizmem patrzy wprzyszłość. – Jeśli chodzi o zainteresowanie inwestorów, Warszawa jest piątym miastem wEuropie po Londynie, Paryżu, Berlinie i Madrycie. Inwestorzy wręcz zapowiadają, że będą u nas inwestować mimo niejasnej sytuacji politycznej – przekonywał dyr. Bienias. Według niego bardzo dobrze się stało, że wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki pojechał do Cannes na marcowe targi nieruchomości MIPIM. – Po spotkaniu min. Morawieckiego z inwestorami nastroje poprawiły się, zwłaszcza wśród przedstawicieli najbardziej sceptycznie nastawionych funduszy niemieckich – zapewniał dyr. Bienias. I poinformował, że wubiegłym roku wolumen inwestycji nieruchomościowych wnaszym kra- ju przekroczył 4 mld euro i był wyższy o 35 proc. w porównaniu z 2014 r. – Moim zdaniem ten wynik zostanie wtym roku poprawiony. Po pierwszym kwartale już mamy ponad 1,2 mld euro. Kilka dużych transakcji jest w toku i może się zdarzyć, że już po drugim kwartale będziemy mieli ponad 2 mld euro inwestycji – stwierdził przedstawiciel CBRE.

Dodajmy, że według firmy doradczej Colliers, która w czasie targów MIPIM zaprezentowała raport „Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości”, Polska zajmuje obecnie szó ste miej sce w Eu ro pie pod względem atrakcyjności rynku nieruchomości komercyjnych. Pierwsze miejsce zajęły Niemcy z 17 procentowym udziałem wskazań, rynek wWielkiej Brytanii został wskazany jako drugi z 15,1-procentowym udziałem. Na kolejnych miejscach uplasowały się Hiszpania (10,2 proc.), Holandia (9,9 proc.), Francja (9,2 proc.) oraz Polska (9,2 proc.).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.