Jak płacić niższe rachunki za prąd?

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

brudzenia mogą zmniejszyć natężenie światła nawet o połowę.

Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z domu. Zapominalscy mogą zamontować czujniki ruchu i obecności – lampy będą działały tylko wtedy, gdy ktoś przebywa w pomieszczeniu.

Żarówki LED, choć ostatnio potaniały, są kilka razy droższe od tych tradycyjnych. Zakup szybko się jednak zwró ci. Tra dycyj na ża rów ka o mocy 60 Wpobiera bowiem aż 60 W energii, zaś LED o podobnej sile światła (około 600 lumenów) – tylko 10 W. Różnica w poborze prądu – bez strat w oświetleniu – wynosi więc 50 W. Przyj mu jąc, że 1 kWh kosz tu je średnio 65 groszy, rocznie w portfelu zostanie ok. 45 zł (za jedną żarówkę).

Żywotność żarówki tradycyjnej lub halogenowej wynosi 2 tys. godzin, ledowej – według producentów nawet 100 tys. go dzin. Za kła da jąc, że palą się przez kilka godzin dziennie, posłużą nam wiele lat.

Uwa ga: z cza sem LED-y się nie przepalają, lecz świecą mniej intensywnie. Poza tym LED-y emitują mniej gazów cieplarnianych oraz łatwiej je też utylizować (nie zawierają rtęci, więc można je recyklingować).

A może OLED? Kojarzą się raczej z telewizorami, jednak coraz częściej stosuje się je również w oświetleniu, bo są energooszczędne, wytwarzają śladową ilość ciepła i nie emitują promieni UV. Wprzeciwieństwie do diod LED światło OLED jest bardziej rozproszone, więc nie oślepia. Panele są cienkie jak kartka papieru, przezroczyste i giętkie, więc można je np. wieszać na ścianie. Niestety, to nadal drogie rozwiązanie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.