Wmałym mieszkaniu funkcjonalność to podstawa

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

wienie jednej ścianki czy jej przesunięcie, może znacznie poprawić układ wnętrza – podpowiada Iza Szewc, projektantka wnętrz, właścicielka pracowni Fabryka Nastroju.

Aby dobrze urządzić małą przestrzeń, należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

– Wprzypadku otwartej przestrzeni, gdzie w jednym pomieszczeniu znajdą się różne strefy mieszkalne, mieszkanie będzie sprawiało wrażenie bardziej przestrzennego – mówi Sałasińska. I dodaje, że to rozwiązanie sprawdza się naj le piej właś nie w niedużych mieszkaniach.

Wpraktyce najczęściej łączona jest wjednej przestrzeni kuchnia, jadalnia i strefa odpoczynku. Aby mieszkanie nie sprawiało wrażenia przytłoczonego, zorganizuj wiele szaf i schowków, najlepiej w układzie ścian. Bardzo ważny w małym mieszkaniu jest też kolor. Pamiętaj, że jasne kolory odbijają światło, przez co wnętrza wydają się większe.

Wioletta Sałasińska radzi kolor biały lub pastelowy. – Dopełnieniem aranżacji mogą być dodatki wzdecydowanych kolorach, które nie przytłoczą wnętrza – dodaje Sałasińska.

Nie zapominaj też o doświetleniu mieszkania. Nie zasłaniaj więc okien ciężkimi zasłonami, lecz zastąp je delikatnymi roletami.

Dodatkowo zastosuj doświetlenie ważnych lub ciekawych elementów. Mogą to być obrazy, wybrane elementy wystroju lub mebel, który chcesz wyeksponować. Dopiero, gdy odpo- wiednio przygotujesz wnętrze, możesz przystąpić do rozplanowania mebli. Meble na zamówienie dają dużo większe możliwości, ponieważ możesz je dokładniej dopasować do wnętrza. Zamawiaj u stolarza dokładnie taki model, jakiego potrzebujesz.

Dobre zakłady stolarskie oferują wiele materiałów wykończeniowych oraz funkcjonalności, takich jak na przykład ciche domykanie drzwiczek czy szuf lad, elementy wyposażenia wewnątrz szafek (wysuwane kosze, uchwyty, wysięgniki, itp.).

Minusem takich mebli będzie jednak ich cena – przeważnie są sporo droższe od tych gotowych, a to niestety często zniechęca do wyboru tego rodzaju rozwiązania.

Dla tych, który nie mają własnego pomysłu lub nie chcą przepłacać, na rynku dostępnych jest wiele funkcjonalnych mebli gotowych, które spełnią oczekiwania mieszkańca ciasnego lokum. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdza się w małych wnętrzach, są meble typu transformers. Jeden mebel pełni funkcję kilku, a zajmuje przy tym mało miejsca, np. łóżko zabudowane wszafie połączone ze stołem lub sofą. – Na rynku są modele, które mogą być sterowane za pomocą pilota. Jest to z pewnością kierunek, wktórym wprzyszłości będzie rozwijał się rynek meblarski – twierdzi Bogdan Kamiński z firmy Transforms Smart Beds.

Innowacyjne meble, które pozwolą stworzyć pokój pełniący jednocześnie funkcję sypialni, pokoju dziennego czy biura to rozwiązanie dla każdej kawalerki. Wielofunkcyjne systemy meblowe Transforms, to tylko jeden z przykładów, jak funkcjonalnie można zabudować małe mieszkanie. Najpopularniejszym rozwiązaniem tego producenta jest na przykład łóżko, które można schować w szafie lub w ścianie.

Warto także zwrócić uwagę na meble wielofunkcyjne, będące świetnym rozwiązaniem w domowym biurze, salonie, pokoju dziecięcym lub pokoju dziennym. Taki system może stanowić połączenie szafy, łóżka, a także biurka, stołu i sofy.

– Jeśli zaś chodzi o zabudowę kuchenną czy zabudowę wnęk, to najlepiej wykonać je na zamówienie, dzięki czemu meble dopasujemy w pełni do naszych potrzeb, a tym samym wykorzystamy każdy centymetr do zabudowy, co trudno będzie uzyskać, kupując meble ze sklepowej wystawy – radzi Wioletta Sałasińska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.