Alternatywa dla cukru

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

Za całkowicie bezpieczną dla zdrowia uchodzi stewia. Jej smak nieco różni się od cukru, za to prawie wcale nie dostarcza kalorii, mimo że jest niezwykle słodka. Ostatnio prawdziwą furorę robi ksylitol. Pozyskiwany od lat przez Finów z pni brzóz, smakuje jak cukier, a do tego wykazano, że jest bardzo korzystny dla zdrowia. Lepiej jednak go nie nadużywać. Podobne ograniczenia dotyczą lippii, czyli tzw. słod kie go zie la Az te ków – oraz odzyskującej popularność lukrecji – słodkiego korzenia cenionego ongiś przez Chińczyków, Greków i Rzymian.

Lip pia to niewyso ka by li na (do 80 cm wys.), znana jako lippia słodka (Phyla dulcis lub P. scaberrima, Lippia dulcis), zawiera tysiąc razy słodszą od sacharozy hernandulcynę, ale też kam fo rę, któ ra jest szko dliwa zwłaszcza dla dzieci i kobiet w ciąży, a także małych zwierząt. Stosować ją trzeba z umiarem. Jej rosnące w doniczce okazy kosztują ok. 10 zł. Świeżymi lub suszonymi liśćmi lippii słodzi się potrawy. Lippia dobrze rośnie cały rok na słonecznym parapecie. Znosi suszę. Stewia (Stevia rebaudiana) swoje właściwości zawdzięcza glikozydom stewiolowym (E 960) ok. 300 razy słodszym od cukru. Na rynek Unii Europejskiej zostały one dopuszczone w2011 r. po potwierdzeniu ich całkowitej nieszkodliwości. Stewię sprzedaje się jako tabletki, proszek, susz i płyn.

Stewia dodawana jest do napojów i ciast (traci słodycz w temp. 200 st. C), dżemów, słodyczy, lodów, gum do żucia, a nawet musztardy. Jest to roślina wieloletnia osiągająca wysokość do 1 m. Mo że ros nąć ca ły rok w do mu al bo la tem wysa dzo na do gruntu. Lubi słońce, ale dobrze znosi cień. Rozmnaża się ją z nasion (ok. 6 zł za opakowanie) lub przez sadzonki pędowe.

Należąca do rodziny bobowatych lukrecja (Glycyrrhiza glabra) tworzy w korzeniach 50 razy słodszą od cukru glicyryzynę. Dawniej spożywano ją na surowo, np. by na pustyni nie czuć pragnienia, ponieważ zatrzymują worganizmie wodę. Ztego też względu z lukrecji powinni zrezygnować chorzy na nerki i nadciśnienie tętnicze oraz kobiety w ciąży i karmiące.

Zzagęszczonego soku korzeni trzyletnich roślin wyrabia się czarne cukierki, popularne np. wDanii i Holandii.

Lukrecję można uprawiać w pojemniku, aby mogła lato spędzać na zewnątrz, a zi mować pod da chem wtemp. ok. 2 st. C. Lukrecja lubi słońce i wilgotną wapienną glebę. Rozmnażana jest z nasion (4 zł za opakowanie) lub przez rozłogi.

Ksylitol nazywany cukrem brzozowym (E 967) należy do alkoholi cukrowych. Uzyskuje się go z drewna brzozy albo z kukurydzy. Jest o 40 proc. mniej kaloryczny od cukru i nie ma jego szkodliwych właściwości. Dodatkowo zwiększa przyswajanie wapnia w kościach i szkliwie zębów oraz wspomaga leczenie infekcji. Wdawkach powyżej sześciu łyżeczek dziennie może jednak działać lekko przeczyszczająco, a dla psów jest trujący.

Ksylitol jest stosowany do słodzenia potraw, pieczenia i gotowania, do pro dukcji na po jów, gum do żu cia i dropsów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.