Jak bezpiecznie nająć mieszkanie?

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Pierwsza Strona -

Pierwsza rada: Nie warto dłużej zwlekać z poszukiwaniem odpowiedniego lokum. We wrześniu na wysyp nowych ofert raczej nie ma co liczyć. Za to te już wystawione będą szybko znikać. „Upolowanie” okazji, choć nadal możliwe, stanie się znacznie trudniejsze. Na poszukujących okazji czyhają też oszuści, otwierający sezonowe „agencje”. Wprasie i internecie oferują atrakcyjne cenowo oferty wynajmu mieszkań. Jednak po wizycie w takim biurze okazuje się, że usługa polega na przekazywaniu adresów mieszkań za z góry pobieraną opłatę 100-500 zł. Często są to adresy fikcyjne albo mieszkanie nie jest przeznaczone do wynajęcia. Niestety, doniesienie o oszustwie na policję bywa mało skuteczne. Znikoma szkoda finansowa sprawia, że śledztwa zwykle kończą się umorzeniem.

Prawdziwego pośrednika można poznać po tym, że nigdy nie żąda wynagrodzenia za samo przekazanie adresów. Innym praktykowanym przez oszustów procederem jest najmowanie mieszkań, a następnie podnajmowanie ich w roli „właściciela” kolejnym osobom. Mechanizm jest następujący: posługujący się skradzionymi lub podrobionymi dokumentami kandydat na najemcę podpisuje z właścicielem umowę i przez pierwsze miesiące regularnie płaci czynsz. Do czasu, kiedy oszust sam nie opublikuje ogłoszenia, wktórym po wyjątkowo atrakcyjnej cenie proponuje najem tego samego mieszkania.

Dlatego przed zawarciem umowy najmu trzeba koniecznie żądać od oso- by podającej się za właściciela mieszkania dokumentów świadczących o jego prawie do lokalu. Najczęściej będzie to akt notarialny (umowa sprzedaży nieruchomości) oraz odpis z księgi wieczystej, gdzie można skonfrontować dane właściciela z przedstawianymi przez niego dokumentami.

Do księgi wieczystej można zajrzeć, nie wychodząc z domu – w internetowej przeglądarce (ekw.ms.gov.pl). Trzeba tylko znać jej numer. Z drugiej strony studentka lub student też powinni wykazać się wyrozumiałością, jeśli wynajmujący zechce ich prześwietlić. On ryzykuje więcej, bo oddaje obcej osobie klucz do swojego mieszkania, zwłaszcza jeśli jest ono umeblowane i wyposażone.

Kandydatka lub kandydat na najemcę musi się więc liczyć z tym, że właściciel poprosi o referencje od poprzednich wynajmujących, a także o drugi dokument ze zdjęciem. Niektóre agencje sprawdzają dokumenty wspecjalnej bazie „Dokumenty zastrzeżone”. Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” radzi wynajmującym, by prosili o wypełnienie (a potem o uaktualnianie) ankiety, w której trzeba podać m.in. swoje dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego), kontaktowe (adres zameldowania, telefony, e-mail, miejsce pracy, telefon do pracy, miejsce dotychczasowego zamieszkania i telefon do właściciela tego mieszkania), a także dane kontaktowe do co najmniej dwóch osób z grona najbliższych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.