Jaki grzejnik do domu?

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - PIERWSZA STRONA - ROBERT SKOMOROWSKI

u Niektóre grzejniki konwektorowe (także te w wersji stojącej) mogą w sezonie grzewczym ogrzewać pomieszczenie, a latem je... chłodzić

Obecnie grzejniki montuje się najczęściej w zamkniętej, a nie – tak jak kiedyś – otwartej instalacji grzewczej. Oznacza to, że jest ona zabezpieczona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia (na skutek podgrzewania wniej wo dy) zam knię tym na czy niem wzbiorczym. Dzięki temu do takiej instalacji nie dostaje się powietrze, które powodowałoby jej korozję. Tym samym wydłuża się żywotność całego systemu.

Grzejniki przekazują ciepło na dwa sposoby. Pierwszy to promienio wa nie, któ re jest po chła nia ne przez wszystkie chłodne powierzchnie wpomieszczeniu (takie jak ściany, meble i inne sprzęty). Następnie ciepło to oddawane jest do otoczenia. Drugi sposób – konwekcja, polega na tym, że ciepło trafia bezpośrednio do powietrza, krążącego w pomieszczeniu. Od niego nagrzewają się ściany oraz sprzęty. Zależnie jednak od konstrukcji grzejników różny jest udział promieniowania i konwekcji w przekazywaniu ciepła. Najczęściej grzejniki produkuje się z żeliwa, stali i aluminium lub połączenia materiałów (np. miedzi i aluminium). i typach. Modele poziome mogą mieć wysokość od 20 do 90 cm, a pionowe – nawet 220 cm. W zależności od zapotrzebowania na ciepło i miejsca przeznaczonego do montażu możemy wybierać grzejniki jednopłytowe (typ 10 lub 11), dwupłytowe (20, 21, 22), a nawet trzy- i czteropłytowe. Wtym dwucyfrowym symbolu pierwsza cyfra określa liczbę płyt, a druga – liczbę ożebrowań (na przykład typ 10 to jedna płyta bez ożebrowania, a 21 to dwie płyty grzewcze z jednym ożebrowaniem, umieszczonym między nimi). Ta zasada (z drobnymi modyfikacjami) dotyczy wszystkich produkowanych grzejników. Wtańszych modelach przednia płyta jest karbowana (wi dać prze tło cze nia z ka na ła mi, wktórych przepływa woda grzejna), zaś wdroższych – płaska (najczęściej gładka). Te ostatnie polecane są szczególnie dla alergików. Od góry takie grzejniki przykrywa się „grillem”, czyli kratką umożliwiającą swobodny przepływ ogrzanego powietrza.

Stalowe grzejniki płytowe przeznaczone są przede wszystkim do pomieszczeń mieszkalnych, w których wilgotność nie przekracza 5060 proc. Nie należy ich zatem umieszczać w łazience. Lepiej też nie stosować ich w pralni, chyba że zostały zabezpieczone dodatkowo przed korozją. Do instalacji centralnego ogrzewania mogą być podłączane z boku lub od dołu (z prawej lub lewej strony lub pośrodku grzejnika).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.