Sprawdź majątek swojego posła

Najpierw się buduje oborę, potem chałupę – mówi najbogatsza posłanka Polski

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Kasa Posła - TEKST Wojciech Staszewski WSPÓŁPRACA Dariusz Brzostek ZDJĘCIA Albert Zawada

Kto w Sejmie VI kadencji ma największy majątek? Najmniejsze mieszkanie? Najwięcej dolarów i euro? Najtańszy samochód? Najwięcej hektarów? Wczytaliśmy się w poselskie oświadczenia majątkowe, kursy walut, akcji, cenę ziemi – przeliczyliśmy po cenach z końca ubiegłego roku.

Majątek posłów wyliczaliśmy indywidualnie. Jeżeli poseł wycenił mieszkanie na 400 tys. zł, a jest jego współwłaścicielem, to do jego majątku dodaliśmy 200 tys. zł. Jeżeli poseł ma do spłaty 100 tys. zł, a kredyt brał wspólnie z żoną, to jego konto obciążyliśmy kwotą 50 tys. zł.

Przedstawiamy medalistów każdej klasyfikacji i rozmowę ze zwycięzcą. Kaczor Roman,

PO, przedsiębiorca z branży paliwowej z Oławy – 19 968 000 zł

Do Polski w czasie wojny?

Panie pośle, co pan sobie ostatnio kupił? Mirosław Koźlakiewicz:

Buty. Za 280 zł, w galerii handlowej. Bo poprzednie miałem półtora roku i już były podzelowane. Oddaje pan buty do podzelowania?! – Żona odnosi do szewca. Jak się podzeluje, na dłużej starczają. Jak się pan nauczył takiej oszczędności? – Od ciotecznej babki, która u nas mieszkała. Miała amerykańską emeryturę, więc w domu się powodziło. Bo te 400 czy 500 dolarów to była równowartość półtorarocznych zarobków w PRL. Bogata, ubrana jak z innego świata, a jednocześnie niebywale oszczędna. Np. obiad, wszystko, co było postawione na stole, musiało być zjedzone. A jak nie, to nie wolno wziąć sobie choćby kromki chleba aż do kolacji.

Ciotka nauczyła mnie też szacunku do historii, pokazywała stare dwory. Nauczyła mnie patriotyzmu. Ona wyjechała z Polski, kiedy miała 15 lat, a potem wróciła w czasie wojny... – Tak, bo moja babka siedziała w obozie, a dziadek musiał ukrywać się w lesie. Więc

Jaki to dom? Dwór?

Jak pan się dorobił?

przyjechała, żeby zaopiekować się piątką ich dzieci, w tym moim ojcem. Dziadkowie wojnę przeżyli, ciotkę wypuścili do Stanów na zasadach wymiany obywateli, prowadziła tam sklepik spożywczy. Wróciła do nas w 1963 roku i dożywała swoich dni w naszym domu. – Domek dworkowaty z czerwonej cegły wybudowany przez mojego pradziadka. Nie mam pałaców. To kawał historii mojej rodziny, chcę to przekazać dzieciom. A nie tylko pieniądze. – Mam smykałkę ekonomiczną. W 1982 roku ukończyłem Akademię Ekonomiczną w Krakowie, dostałem propozycję pracy w banku w Ciechanowie. Ale wiedziałem, że jeśli będę chciał awansować, to będę musiał wstąpić do wiadomej organizacji. Więc przez dwa lata studiowałem jeszcze filozofię. Ale brat mnie namówił, żeby się zająć gospodarstwem. Zrobiłem prawo jazdy na samochód ciężarowy z przyczepą, woziłem węgiel, paszę.

Przyszedł rok 1989, pamiętam, akurat przyjechał transport paszy, jak w radiu szło przemówienie Balcerowicza. Zrozumiałem, że natychmiast trzeba spłacić wszystkie kredyty, zrobiliśmy to z bratem w miesiąc.

Prawdziwą fortunę zrobił pan na kurczakach.

– W 1991 roku w 15 osób razem z 200-osobową załogą kupiliśmy podupadające Ciechanowskie Zakłady Drobiarskie. Wyłożyłem na to 300 mln starych złotych (30 tys. nowych). Zostałem prezesem. Najpierw był strach, czy spłacimy obciążenia wobec skarbu państwa. Potem harówka, żeby zdobyć rynek. Jeździliśmy po Polsce – sklepy, targi spożywcze. Wyjeżdżałem do pracy o 6.30, wracałem nocą.

A dzieci?

– Nie wiem, kiedy to się stało, że córka ma 17 lat. Syn taki upragniony – a żadnej kąpieli nie widziałem.

Jeździliśmy razem na wakacje. Za granicę, ale ja jestem rozkochany w swoim kraju. Wędrówki po Mazurach, narty w Zakopanem, Krynicy. Do surowych ośrodków, gdzie w PRL-owskich stołówkach pachnie stęchłym powietrzem.

Stęchłe powietrze? No nie wierzę.

– Tak. Trzeba uczyć się surowego życia. Żeby cieszyć się z tego, co się ma. Bo jak człowiek posiada wiele, ale wyobcuje się ze swojego środowiska, to tworzy się w nim wewnętrzna pustka.

Co pan kupił żonie pod choinkę?

– Perfumy, które miała, jak się poznaliśmy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.