MIROSŁAW KOŹLAKIEWICZ

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Kasa Posła -

ciepło. A jak rozkręcałem biznes na początku lat 90., jeździłem po Polsce volkswagenem passatem. Wjechałem nim pod ciężarówkę, miałem wstrząśnienie mózgu. Uratowało mnie, że volkswagen miał długi przód.

Potem został pan dużym biznesmenem, prezesem zakładów drobiarskich. A samochód?

– Toyota camry, kupiłem ją po znajomości w 1993 roku. Starsza wdowa została z tym samochodem po mężu i okropnie się bała, że go jej ktoś ukradnie. Nie miała nawet odwagi dać ogłoszenia, tylko przez znajomych szukała kupca. Przejechałem tym samochodem 460 tys. km, przez 12 lat się nie psuł. Bardzo go lubiłem. Pamiętam, jak odbierałem nim syna ze szpitala. Aż trzy lata temu pojechaliśmy z dziećmi do Chorwacji, rozszczelniła mi się chłodnica i zatarłem silnik.

I teraz ma pan najdroższy samochód wśród posłów.

– Niechże pan przestanie. Znajomi mi poradzili, że jak dużo jeżdżę – 6 tys. km miesięcznie, bo mam rozległy okręg wyborczy – to powinienem kupić mercedesa. Ale on ma tylny napęd i pod małą górkę nie chce podjechać. Nie to co tamta toyota, która przez zaspy przejeżdżała.

A dzieci do szkoły pan odwozi?

– Jak jestem w domu, to tak.

Dzieciakom fajnie podjechać pod szkołę taką furą.

– Niech pan już da spokój. Ja się wstydzę tego samochodu.

POSEŁ Z NAJMNIEJSZYM MAJĄTKIEM

1. Tusk Łukasz,

PO, pomocnik tapicera z Woskowic pod Namysłowem – 0 zł 2. Raba Norbert,

PO, politolog, starosta Strzelina – 7 500 zł 3. Marek Krząkała,

PO, tłumacz i nauczyciel niemieckiego, radny z Rybnika – 13 990 zł

Jak pan został politykiem?

Łukasz Tusk:

Wszedłem na stronę internetową Platformy, żeby się skontaktować z Donaldem Tuskiem i ustalić z nim pokrewieństwo. Otrzymałem ankietę zwrotną i zapisałem się do PO.

No to zaskoczyło pana, że został pan posłem?

– Wracaliśmy właśnie z żoną z Opola, kupowaliśmy płytki ogrodowe i byliśmy w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, bo chciałem iść do wojska. A tu telefon, że zostałem posłem.

Był pan pomocnikiem tapicera w prywatnym zakładzie z najniższą pensją krajową. Jak da się żyć za takie pieniądze?

– To było 936 zł brutto. Trzeba liczyć na pomoc rodziny. Mieszkało się u teściów, na żywność ani na opłaty się nie wydawało. Stosunki z teściami były pozytywne, po pracy starałem się odwdzięczyć, pomalować, porąbać drewno. Ale to upokarzające dla głowy rodziny, kiedy nie można być na swoim.

Więc teściowa podarowała wam dom.

– To prezent ślubny, mieszkanie w domu naprzeciwko sklepu, który prowadzą teściowie. Dom jest na żonę.

Więc niczego pan nie ma.

– Wkład w dom to mój dorobek. I kupiłem samochód.

Nowy? Używany?

– Kupowanie nowego samochodu jest dla mnie głupotą, ceny w salonach są bardzo wysokie. Kupiłem dwuletniego opla astrę na Allegro, cena rynkowa 50 tys. zł. Już po złożeniu deklaracji wziąłem kredyt.

Co jeszcze pan sobie kupił? Garnitur chyba nowy.

– Mam trzy nowe garnitury i z dziesięć koszul, bo po ślubie przytyłem 10 kilo i stare się nie nadają. Garnitury były szyte na zamówienie w zakładzie krawieckim w Namysłowie. Ostatni kosztował 420 zł.

Pana pensja wzrosła teraz dziesięciokrotnie. Jak to jest po takiej podwyżce?

– Ja nie mam umiejętności oszczędzania pieniędzy, rozrzutny jestem. Planuję na wakacje wyjechać z żoną za granicę, zobaczyć Włochy, wieżę Eiffla.

A ustalił pan kwestię pokrewieństwa z premiere?

– Nie było jeszcze sposobności, żeby porozmawiać.

NAJWIĘCEJ AKCJI

1. Palikot Janusz,

PO, filozof i przedsiębiorca branży spożywczej (produkcja alkoholi) z Lublina – 12 300 000 zł (akcje spółki Żołądkowa S.A. 500 tys. akcji serii AA i 2,5 mln akcji serii AB) 2. Koźlakiewicz Mirosław,

PO, przedsiębiorca spod Płocka – 10 995 109 zł (1 751 833 akcji Cedrob Ciechanów) 3. Gibała Łukasz,

PO, dr filozofii i przedsiębiorca w branży turystycznej – 3 090 000 zł (50 proc. udziałów spółki Travel Ovo, 40 proc. udziałów Traveltech)

Giełda spada. Dużo pan stracił?

Janusz Palikot:

Moje akcje są poza obrotem publicznym, więc nie tak dużo. Ale licząc też spadek cen nieruchomości, to od grudnia jakieś 5-7 mln. Ale z domu wyniosłem zasadę: nie myśl, ile straciłeś, tylko ile ci zostało.

Grywał pan na giełdzie?

– Nigdy, na takie spekulacje jestem zbyt konserwatywny. Firmy – Ambrę i Polmos Lublin – wprowadziłem na giełdę, bo to powód do dumy. Ale dywidendę po raz pierwszy wypłaciłem po siedmiu latach działalności, kiedy część akcji Ambry sprzedałem Niemcom.

To ma pan te akcje czy nie?

– Tak, ale nie po to, żeby nimi grać. Nie potrzebuję kolejnych 10 milionów. Większość pieniędzy lokuję konserwatywnie w obligacjach, bonach skarbowych.

NAJWIĘKSZY OBSZARNIK

1. Mojzesowicz Wojciech,

PiS, rolnik z Gogolina, były minister rolnictwa – 22 500 000 zł (225 hektarów) 2. Koźlakiewicz Mirosław,

PO, przedsiębiorca branży spożywczej spod Płocka – 19 700 000 zł (215 ha) 3. Jan Szyszko,

PiS, profesor ochrony środowiska z Wesołej pod Warszawą, były minister ochrony środowiska – 8 350 000 zł (167 ha, współwłasność z żoną)

Co to znaczy „kochać ziemię”?

Wojciech Mojzesowicz:

To znaczy nie traktować jej jak fabryczki albo towaru na handel. W mojej rodzinie się nie sprzedawało ziemi, tylko kupowało. W 1974 roku skończyłem szkołę i kupiłem 12 hektarów. W 1985 roku tata przekazał mi swoje 40 ha i zrobiło się gospodarstwo.

Najgorszy kataklizm?

– Susza. Wszystko pan dobrze zrobił, materiał siewny był świetny, nawożenie w terminie, zboże pięk-

– poseł z najdroższym samochodem i największym majątkiem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.