Sen deliryka, czyli Liga Mistrzów dla Smarzowskiego

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Pierwsza Strona -

Picie to, jak wiadomo, jest wielki temat, apokaliptycznie chlanie zaś to jest może temat jeden z największych, to, że napisano już tomy wielkiej prozy o chlaniu, że o chlaniu nakręcono już epokowe filmy, nijak przecież doniosłości tematu chlania nie osłabia, temat ten jest niewyczerpany, wciąż nowe aspekty przed nami otwiera, rzec można, iż temat straceńczego picia nie ma najzwyczajniej dna. Ileż to fraz napisano o miłości, ileż strof o śmierci i ileż o Bogu skreślono arcydzieł, a jednak wciąż się twórcy z tematami wokół miłości, śmierci i Boga zmagają, nie ma najmniejszego powodu, aby nie zmagać się z tematem apokaliptycznego picia, gdyż akurat problem ten mocno ociera się także o tematy miłości, śmierci i Boga. Rzec można nawet, że ekstremalne chlanie to jest temat stricte metafizyczny oraz ściśle filozoficzny.

Temat ów jest zatem wielce doniosłym, kiedy jednak zabiera się do niego Wojtek Smarzowski, staje się on tematem najdonioślejszym, albowiem wszystko, do czego bierze się autor „Domu złego”, wszystko, nad czym pochyla się z troską reżyser „Róży”, wszystko wreszcie, czemu wiwisekcję funduje twórca „Drogówki”, nabiera mocy, procentów i przy okazji bardzo wyraźnego piętna arcydzielności. Jest bowiem w tej chwili (chwilo trwaj, jesteś piękna!) Smarzowski najważniejszym naszym reżyserem, jest artystą filmu, który najmocniej dzisiaj zmaga się z Polską i polskością, a wszak temat chlania jest tematem arcypolskim. Polski i polskości w całej jej rozciągłości egzystencjalnej bez dogłębnego rozpracowania narodowego alkoholizowania się pojąć nijak nie sposób.

Smarzowski swoje dzieło oparł, jak wiadomo, na pochodzącej sprzed nieco ponad dekady powieści Jerzego Pilcha „Pod Mocnym Aniołem”, ale jasne było przecież, iż kurczowo się nie będzie wyszlifowanej do perfekcji frazy Pilcha trzymał. Dzieło Pilcha w wielkiej mierze przecież się na mocnej ironii i na niebywale finezyjnym języku opiera, radykalna finezja Smarzowskiego zupełnie zaś innej jest proweniencji, jest to finezyjność siekiery; swoją drogą, atrybutu, który we wszystkich prawie dziełach tego reżysera się pojawia. Z niewyjaśnionych jeszcze powodów Smarzowski tam, gdzie tylko może, nachalną nieco symboliką siekiery pracuje, jest to wątek do zbadania i opisania w osobnych tekstach.

Jasne było, iż Smarzowski, od Pilcha biorąc opowieść o zapitym pisarzu Jerzym, wyrafinowaną ironię raczej wykosi do spodu, mocno dociśnie za to pedał obsceniczności, brutalności i fizjologicznego aspektu chlania, że – mówiąc obrazowo – Smarzowski jeńców brać nie będzie. Jasne jak czysta wódka było także, iż nie ma co liczyć, że Smarzowski jakoś się kinomanom przypodobać zechce, jeden z nielicznych to jest twórców, którzy przypodobywać się nie mają potrzeby. Oczywiste było, że nie wypełni swojego turpistycznego obrazu malowanego w kolorach szarych, zgniłozielonych i czarnogranatowych zabawnymi anegdotami o pijakach – zauważyć proszę w czasie projekcji kwestię wystylizowanej kolorystki tego filmu. Smarzowski jak się bierze do opowieści, to zawsze bliżej jej do odmętów piekła niż do śmiechu anegdoty, kiedy nawet zabawny bywa w pojedynczych scenach, to tylko po to, aby w ostatecznym rozrachunku widza zdemolować i poprowadzić z wyraźnym ukontentowaniem na skraj rozpaczy – zawartość rozpaczy w filmowej wersji „Pod Mocnym Aniołem” śrubuje olimpijskie rekordy. Z tego filmu wychodzi się zrujnowanym, nie da się z niego wyjść w podskokach i zaśmiewając się, a nawet donośnie komentując fabułę, z projekcji wyczołguje się człowiek w cmentarnym milczeniu. Osobiście podejrzewam, że Smarzowski ma prywatną i perwersyjną przyjemność, gdy może widzowi jakąś przykrość sprawić, on w sposób wielce przewrotny na widza pragnie obrzydzenie i zniesmaczenie sprowadzić, doskonale rozumiem tę Smarzowskiego emocję.

Ten wielki film – a nie mam wątpliwości co do wielkości „Pod Mocnym Aniołem” – może jednakowoż spotkać się z niejakim niezrozumieniem części publiczności, która do kin ruszy masowo, tak jak ruszyła na „Drogówkę”, licząc na koszarowe dowcipasy o policjantach. Teraz ruszy, oczekując niebywale zabawnych dowcipasów o pijakach: wiadomo, wszyscy lubimy śmieszne opowieści o tym, co kto po pijaku nawyczyniał, lubujemy się w licytacjach, kto bardziej groteskową opowieść o pijackich przygodach wyfasuje, uprzedzam lojalnie – nie jest „Pod Mocnym Aniołem” żadnym zbiorem anegdot, to nie jest jakaś tam nalewka babuni, ale czysty spirytus. Ten film jest dziełem, po którym Malcolm Lowry, autor kanonicznej alkoholowej powieści „Pod wulkanem”, popadłby w iście katakumbową depresję. Zamiast dowcipasów i anegdot jest tu niepowstrzymany pociąg do picia wiecznego, jaki prezentuje główny bohater przez Roberta Więckiewicza grany, jest nieustanne podnoszenie się z upadku i kolejne popadanie w upadek, jest maraton upadków i podniesień, po których kolejne upadki następują, jest wreszcie fizjologia w najobleśniejszej postaci, jest ciągłe rzyganie, ale jest i sikanie w spodnie, a i nawet mocniejsze epizody fekalne się zdarzają, jest wreszcie pokazane bez żadnej delikatności przerażające delirium tremens. Jest tu w pewnym sensie ukazany proces umierania na gorzałę, a nie wyleczenia się, demoniczny doktor Granada wszak naszemu bohaterowi na odwyku mówi: „Pan jest nieuleczalny”. I nie dajcie się zwieść, że miłość bohatera uratuje, bo on nie jest raczej do uratowania.

Ten film jest jak sen deliryka, rwany, nerwowy, nielinearny, koszmarne widziadło, które jakby poza czasem się rozgrywa, w którym zlewają się w jedno rzeczywistość i urojenia. Wpadanie w czeluści piekielne jest sprawą malowniczą i nosić może nawet wyraźne piętno szczęścia, prawdziwym jednak piekłem jest podnoszenie się z upadku; sam upadek w porównaniu z podnoszeniem się z upadku to jest zupełny drobiazg – pokazuje nam Smarzowski.

Jasne też było, że skoro w głównej roli pisarza alkoholika obsadza Smarzowski największego dziś może naszego aktora, to będzie to rola wielka, z mocnym podejrzeniem powiedzieć można, że największa ze wszystkich Więckiewicza; Więckiewicz w tym filmie gra alkoholika tak wybitnie, tak przerażająco i tak przejmująco, że najzwyczajniej w świecie lepiej się chyba zagrać nie da. Jest pisarz Jerzy jedyną postacią główną tego filmu, wszystkie inne są drugoplanowe, ale wyraziste i mocne piekielnie, ma zresztą Smarzowski wielkiego czuja na aktorów, żadnych błędów obsadowych nie popełnia, ni jeden z aktorów tu grających nie zalicza wpadki, żadna z ról najmniejszym fałszem nie grzeszy, wytrenował sobie w pewnym sensie Smarzowski całą drużynę znamienitych aktorów, wszak w kolejnych filmach autora „Wesela” wciąż te same twarze się pojawiają i nigdy potknięcia nawet nie zaliczają, można powiedzieć, że Smarzowski jest wizjonerskim trenerem drużyny, która wciąż w tym samym żelaznym składzie (z wprowadzanymi czasem na murawę rezerwowymi) nieustannie Ligę Mistrzów wygrywa, goląc przeciwników do zera.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.