Czy nastolatki powinny pracować wwakacje?

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Pierwsza Strona - Wysłuchała Karolina Brzezińska

W Polsce pracuje 4,2 proc. nastolatków (15-19 lat), w całej Unii - 14,3 proc. Może chociaż w wakacje młodzież należy przywyczajać do pracy?

Odpoczynek, nie praca Piotr Szumlewicz, socjolog, doradca OPZZ

Wakacje

powinny być dla dzieci czasem odpoczynku, a nie pracy. Niestety, nasz model kapitalizmu coraz bardziej odbiera dzieciom dzieciństwo. Wwiększości młodzi są zatrudniani na źle opłacanych stanowiskach, prawie zawsze na umowach śmieciowych i poniżej płacy minimalnej, coraz częściej w ramach darmowych staży. Mówi się, że taka praca to dla młodzieży idealny wstęp do dorosłego życia. Jestem innego zdania.

Młody człowiek powinien móc odpocząć po wielu miesiącach szkoły. Zdarza się, że młodzi często rozczarowują się takimi sezonowymi zajęciami – są notorycznie oszukiwani i eksploatowani ponad miarę. Uważam, że pierwszą pracę powinno się rozpocząć po skończeniu studiów czy szkoły zawodowej.

Standard, ale pod kontrolą założycielka Komitetu Ochrony Praw Dziecka

Dla

wielu nastolatków wakacje to jedyna okazja na zdobycie własnego kieszonkowego czy dorzucenie się do rodzinnego budżetu, głównie dlatego, że nie są wtedy obciążone nauką. W wielu cywilizowanych krajach to standard wychowawczy. Trzeba jednak pamiętać, żeby dopasować pracę do możliwości dziecka – nie może być ona zbyt obciążająca ani fizycznie, ani emocjonalnie. Nie godzę się na noszenie ciężkich rzeczy w magazynach ani zajęcia w godzinach nocnych. Całkowitą odpowiedzialność za rodzaj wykonywanej pracy ponoszą rodzice. Muszą mieć pewność, że dzieci nie staną się tanią siłą roboczą. Apeluję do rozsądku zarówno rodziców, jak i pracodawców.

Sam wysłałem syna wiceprezes Polski Przedsiębiorczej

To

bardzo dobra forma przystosowania nastolatka do wejścia w dorosłe życie. Sam wysłałem syna do takiej pracy, kiedy miał 16 lat. Pracował w Kanadzie przy zbiorze truskawek i nie dość, że nauczył się języka, to jeszcze poznał wartość pieniądza. Uważam, że najzdrowsze jest zajęcie w rolnictwie, sadownictwie czy ogrodnictwie, bo zapewnia ruch na świeżym powietrzu. Czasami dobrze jest pomyśleć również o tym, żeby branża, w której młody człowiek chce się zatrudnić, była zbliżona do jego zainteresowań. Ale roznoszenie ulotek, zbieranie owoców czy praca na stacji benzynowej też uczą pewnego rodzaju przedsiębiorczości.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.