Lekcja numer jeden. O właściwych słowach

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Zbrodnia I Piosenka -

Na przykład w USA – Kurta Vonneguta, na Węgrzech – Sándora Máraia, w Anglii – Juliana Barnesa, w Czechach – Otę Pavla, a w Polsce – bezapelacyjnie Hannę Krall.

1.

Przypomnijmy sobie, jak Hanna Krall opowiada.

Oto w całości jej tekst pt. „Luty 1994. Warszawa”, z książki „To ty jesteś Daniel”: przesiedlono do getta. Jak opowiada pani Maria, nie zabrali wszystkich mebli, wiele z nich przyjaciółce zostawili. Wzbogaciła się więc o łóżko. – Podwójne – zaznacza pani Maria. A także o kryształowe lustro, szafę, dwa fotele. Podobno wszystkie meble były ręcznie rzeźbione. O tych meblach starsza pani mówi bardzo emocjonalnie, bo też nie może przyjaciółce wybaczyć pewnego grzechu. To sprawa, która spędza jej sen z powiek. Co tak nie daje spać pani Marii? Ciągle myśli o obojętności swojej przyjaciółki. O grzechu, jaki – jej zdaniem – popełniła. Przez cały czas naszej rozmowy przy czarnej kawie – którą pani Maria, jak podkreśla, pije codziennie od 55 lat – kobieta ani razu nie wymienia imienia swojej przyjaciółki. Jakby nie chciała jej zaszkodzić.

Otóż do przyjaciółki przyszedł list z getta. Ktoś przyniósł. List napisali bogaci sąsiedzi. Błagali w nim, żeby przyjaciółka pani Marii uratowała ich córeczkę. Chcieli ją przemycić przez wachę na Lesznie. Sami już nie mieli szans.

Wacha? Wyjaśnijmy słowami Ludwika Hirszfelda: »U wylotów stoi straż, w miejscowej gwarze «wacha». Składa się z kilku uzbrojonych Niemców, z pogardą patrzących na tłum, z polskich policjantów i usłużnych policjantów żydowskich, którzy gdy nie dość sprawnie się zachowują, dostają po twarzy« (»Świadectwo profesora Ludwika Hirszfelda«, w książce Juliana Grzesika »Zagłada Żydów w czasie II wojny światowej [1939-1945]«, Lublin 2006).

Pewnego dnia siedziały razem… Oddajmy jednak głos pani Marii: – Pani sobie wyobraża? Ona uważa, że była w porządku. To znaczy mówi, że ona była w porządku przez całe życie. Jak to usłyszałam, zamurowało mnie. Pytam: w porządku? Ty? A list? Udała, że w ogóle nie rozumie. Jakiś serial szedł w telewizji. My we dwie wtedy siedziałyśmy nad szyciem, całe życie byłam krawcową, ona mi pomagała w prostych rzeczach: prucie, fastrygowanie. Zresztą stare baby to cerują ciągle coś, przerabiają, zawsze byłyśmy szyjące. A tak, o liście mam mówić. A list?, więc pytam ją. Udała, że w ogóle nie rozumie. Pamiętasz, mówię jej wprost, podniosłam oczy znad igły i mówię: pamiętasz, nie udawaj. Pamiętasz przecież, jak po dziecko nie poszłaś do getta. Po tę Żydówkę małą, dziewczyneczka taka, jaka śliczna była, niezły wygląd aryjski miałaby, gdyby nie te oczy. No czarne jak węgiel, cholera, myślę, nie przeżyje ta mała. I nawet słowem, mówię jej, na list nie odpowiedziałaś, jak przysłali z getta, żeby tylko dziecko… Dobrze jej powiedziałam. Właśnie, że dobrze. Ty w porządku?, pytam. A ona nic nie mówi. Mieć to ma od nich, proszę pani. Wszystko ma od nich.

Zwracam uwagę pani Marii, że przecież jej przyjaciółka jest już starszą osobą. Może nie warto więc wracać do tamtych lat. Moja rozmówczyni jednak wciąż jest pod wrażeniem strasznych zdarzeń z okresu okupacji. Czasu, kiedy na próżno wzywało się Boga…

Patrzy na mnie zdziwiona i pyta: – I co że ona jest staruszka?

Nic nie odpowiadam.

– I co że staruszka? – kontynuuje. – To mam nie wracać do tego? Że staruszka, to miałam ją oszczędzić? Nawet nie wiem, czy się z tego wyspowiadała. Bo ja bym się wyspowiadała, że nie wzięłam dziewczynki, choć był list. Ja też jestem staruszka. I co z tego? Powiedzieć »w porządku«. Coś podobnego. Pani sobie to wyobraża? Powiedziałam jej. Niech wie. Wie pani, co sobie myślę czasem przed snem. Że gdybym miała od nich lustro, tobym nie mogła w takie lustro patrzeć. Bobym ciągle tę małą, co nie przeżyła, widziała w nim.

Pani Maria zamyśla się.

– Jak patrzy w ich lustro, niech widzi tę małą, niech widzi, aż do śmierci.

Pytam moją rozmówczynię o jej zachowanie w czasie okupacji. Mówi, że przyjaciółka wciąż powtarzała, że to takie niebezpieczne ratować Żydów.

– Proszę pani – mówi – jak ja bym myślała, czy bezpieczne, to paru osób na świecie by już nie było. Tak zresztą powiedziałam jej.

Tu moja rozmówczyni opowiada mi o innej okupacyjnej sytuacji, kiedy do jej mieszkania przybiegł dozorca, krzycząc, że policjant czeka na nią na dole. Zaczęła się ubierać i myśleć, kto na nią doniósł. Na komisariacie okazało się, że nie chodzi o nią, ale o jej znajomą Żydówkę, która twierdziła, że jest jej siostrą. Maria miała potwierdzić jej tożsamość lub zaprzeczyć. Moja rozmówczyni uratowała od wywózki do obozu dwie osoby. Nie jest to jednak rzecz, którą pani Maria chce się chwalić.

Chciałam dowiedzieć się, jak miała na imię dziewczynka. Ta, której nie pomogła jej przyjaciółka, mimo że dostała w prezencie meble. Starsza pani niestety nie mogła sobie przypomnieć.

– Donikąd się nie spieszymy, pani Mario, a warto wspomnieć jej imię.

– Chyba Polcia – powiedziała nagle.

Jednak po następnym łyku kawy już nie była pewna. – Jakoś inaczej chyba na imię miała.

Wzruszyła się, bo po żydowskiej dziewczynce nic nie zostało.

– No nic – powtórzyła. – No ani jej dom nie został, ani rodziny nie ma, wszyscy do gazu… I nawet imienia jej nie ma. Bo ja nie pamiętam już, czy Polcia. Czyli był człowiek i nie ma człowieka. Nic, po prostu nic, nawet imienia nie ma. Co ten Hitler nawyprawiał…”

„Grzech, jaki popełniła…” – czy musimy oceniać i klasyfikować? Może warto zostawić myślenie czytelnikowi?

Tak mógłby wyglądać tekst napisany na ten sam temat.

3.

Dodam: źle napisany tekst. Pełen niepotrzebnych słów i komentarzy:

„Straszne zdarzenia…” – wszyscy wiemy, że wojna, okupacja i Zagłada to „straszne zdarzenia”. To oczywistość, a oczywistość – jak mawia Wojciech Tochman – jest dla czytelnika źródłem nudy.

„Grzech, jaki popełniła…” – czy musimy oceniać i klasyfikować? Może warto zostawić myślenie czytelnikowi?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.