Pałować nie będziemy

Wszystkiego nauczyli mnie ci, których nazywa się esbekami

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Chuck Norris Z Komendy Głównej -

Jak?

– Wprowadzić kadencyjność komendanta głównego. To uniezależnia od jakiejkolwiek opcji politycznej. Ale żaden polityk ani z prawej, ani z lewej czy środkowej tego nie zaproponował, bo tego nie chcą.

Radiowóz powinien podwozić posłankę Krystyny Pawłowicz do domu?

– Dobra decyzja. Jak patrol znajduje pijanego człowieka, który ma kłopot z dotarciem do domu, to nie od razu odwozi go na izbę wytrzeźwień.

A wycinał pan kiedyś konfetti, jak ostatnio policjanci w Białymstoku na przyjazd władzy?

– Nie wycinałem i nie rozciągałem dywanów. Jeżeli dowódca policyjny kazał swoim ludziom to robić, powinien się spakować i pójść odpocząć. Policjanci to nie są dzieci do kolorowanek i chorągiewek. Było to żenujące i nie powinno się zdarzyć. Nie mam takich doświadczeń, ale ja jestem ze Śląska. Wiem jednak, że są dziś miejsca w Polsce, w których – od księdza do komendanta – prześcigają się, żeby zrobić władzy przyjemność. Na stronę rządową też wkurzony jestem, że zgadzają się na takie jasełka. Myśmy ich przecież wspierali.

Ich?

– PiS. Wszystkie środowiska mundurowe wsparły prawicę.

Dlaczego?

– Bo traciliśmy uprawnienia. Na przykład obniżenie do 80 procent uposażenia policjantów przebywających na zwolnieniu chorobowym. Mieliśmy taką akcję „Sprawdź posła” – w każdej komendzie policji wisiała mapa powiatów, miast, a na niej posłowie, którzy głosowali za odebraniem uprawnień. Zwróciliśmy się w stronę prawicy, bo zawsze gada o mundurowych. Spotkałem się z Andrzejem Dudą i Beatą Szydło. Od obydwojga słyszałem i się zgadzałem, że policjanci są źle traktowani. Przekazywali swój program wyborczy, obiecywali podwyżki, a my przekazywaliśmy to ludziom. Myślę, że służby mundurowe miały duży wpływ na wygraną PiS-u. Zapomnieli mi tylko podczas tych rozmów powiedzieć, że mojemu kumplowi, z którym przez 20 lat na ulicy łby nadstawialiśmy, zabiorą emeryturę. I że ludzie, którzy zaczynali w milicji, nie będą mogli pełnić teraz funkcji kierowniczych, tylko dokończyć służbę na niższych stanowiskach (już napisali raporty o odejście, na własną prośbę, więc odbywa się to po cichu). Trudno mi teraz spojrzeć im w oczy.

A nie można było się tego domyślić, znając fiksację PiS-u w sprawie dekomunizowania?

– Dobrze, byliśmy łatwowierni. Daliśmy się uwieść obietnicom. W 2009 roku dzisiejszy wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński mówił: „Chcę to bardzo podkreślić, że policjanci muszą mieć gwarancje, że państwo, któremu służą, dotrzymuje zawartych umów, wypełnia gwarancje i obietnice”. A przecież w 1990 roku państwo się z tymi policjantami umówiło! Każdy miał plan na życie, kupił dom, wysłał dzieci na studia i teraz straci, bo nie będzie w stanie tego utrzymać. Składali rotę ślubowania, że z narażeniem życia i zdrowia będą służyć ojczyźnie. Jak politycy chcą wyznaczyć datę początku służby tej ojczyźnie? Czy 4 czerwca 1989, bo wybory czerwcowe? Może 12 września 1989 roku, bo to zaprzysiężenie rządu Mazowieckiego? Pani z IPN-u tłumaczy, że jednak 31 lipca 1990 – bo wtedy rozwiązano SB. Mój znajomy, pierwszy wojewódzki komendant policji Roman Hula, żeby rozwiązać SB w Katowicach, musiał na jeden dzień zostać szefem tego SB, bo tylko szef mógł rozformować jednostkę. Teraz mnie pyta, czy jemu też się za to dostanie. Od jednego z komendantów wiem, że podwładny mu zapowiedział, że jeżeli wejdzie ustawa, to strzeli sobie w łeb. Ja też czuję żal, bo to oni nas wszystkiego uczyli. Na początku lat 90. przeprowadzono weryfikację i wyrzucono esbeków, którzy jej nie przeszli. Wtedy nas, młodych, bez żadnych szkoleń, rzucano w miasto. Bytom: z siedmiu kopalń została jedna czy dwie. Zamknięta huta, na ulicach bandyterka i degeneracja. Została garstka starych milicjantów i od nich nabieraliśmy nawyków: kiedy zrobić krok do tyłu, kiedy zadzwonić po wsparcie. Uczyli mnie, świeżaka, wszystkiego – kto jest złodziejem, kto handluje lewą gorzałą. Kilku miało epizod w SB, ale nie byli kanaliami, przeszli przecież pozytywną weryfikację. Jeżeli kanalia przecisnęła się przez to sito weryfikacyjne, to niech pokażą dowody na bycie kanalią, a jak nie mają, niech się odczepią. Za to prawdziwe kanalie, które nie przeszły pozytywnej weryfikacji albo nawet nie przystąpiły

- Spotkałem się z Andrzejem Dudą i Beatą Szydło. Obiecywali podwyżki. Zapomnieli mi tylko podczas tych rozmów powiedzieć, że mojemu kumplowi, z którym przez 20 lat na ulicy łby nadstawialiśmy, zabiorą emeryturę

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.