Dziennikarski zestaw ratunkowy

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Sroczyński Polemika - Grzegorz Sroczyński

Ze wszystkich związków najgorzej wspominam te, w których próbowaliśmy sobie na koniec wszystko wyjaśnić. „Ale dlaczego tak zrobiłaś?”. „Dlaczego nam nie wyszło?”. „Może to omówmy raz jeszcze?”. Tymczasem w życiu odpowiedź często brzmi: nie wiem. I właśnie wytrzymywanie tego stanu niewiedzy można nazwać dorosłością. Jest wiele spraw, których po prostu nie da się wyjaśnić. Nawet jeśli trzymamy w ręku jakąś nitkę sensu, coś wiemy intuicyjnie, coś mamy na końcu języka, to próba powiedzenia tego drugiej osobie zamienia się zwykle w banał i wszystko natychmiast robi się głupawe.

Rzadko mam coś ciekawego do powiedzenia i naprawdę zbyt często nie wiem, co powiedzieć. Odczuwam to jako swoją uciążliwą ułomność, która mi towarzyszy, odkąd pamiętam. Na pytania Dominiki Wielowieyskiej czy Piotra Kraśki w „Poranku” TOK FM mam zwykle ochotę odpowiedzieć: „To skomplikowane”. Albo: „Muszę się zastanowić”. Oczywiście coś jednak mówię, ale z poczuciem, że trochę wszystkich naciągam. Nie umiem poważnie traktować dziennikarza, publicysty, pisarza, filozofa, kogokolwiek, kto wiele razy dziennie na Twitterze ma światu coś ważnego do zakomunikowania. Można mieć od biedy coś do powiedzenia raz w tygodniu, a i wtedy trzeba się nagimnastykować. Uważam za przekleństwo mojego zawodu, że redakcje zmuszają nas do nieustannej autopromocji. Znam kolegów, którzy w radiowych audycjach na żywo od razu sprawdzają, jak na Twitterze są komentowane ich wypowiedzi, na bieżąco odpisują i jednocześnie wygłaszają do mikrofonu całkiem składne kawałki.

Przez ostatnich trzydzieści lat obiecaliśmy ludziom zbyt dużo pewności. Zwodziliśmy całe społeczeństwa, karmiąc je „końcem historii” i innymi teoriami. Dzisiejszy bunt obywateli przeciw elitom, dziennikarzom, ekspertom to zemsta za niewywiązanie się z tej obietnicy. Przecież mieliście wiedzieć! Mówiliście, że na czas nas ostrzeżecie! Przecież wszystko mieliście policzone, pokazywaliście modele ekonomiczne i zapewnialiście, że już zawsze będą działać. „Najważniejszy problem, czyli kwestia zapobiegania kryzysom, został rozwiązany” – ogłosił światu ekonomista Robert Lucas w 2003 roku. Cała machina publicystyczna pompowała ten balon pewności.

Nasza kompulsywna obecność na Twitterze to kolejne takie oszustwo. Próbując zmieścić własne myśli w 140 znakach, wcale nie jesteśmy nowocześni, przeciwnie, działamy całkowicie wbrew duchowi czasów. Sprawy nie są bowiem coraz prostsze, ale coraz bardziej skomplikowane. Dotyczy to zarówno teorii fizycznych, jak i problemów ekonomicznych czy społecznych. Naukowcy nie są dziś pracującymi w pojedynkę geniuszami, mają tyle sprzecznych danych, że fizyka i biologia stały się dziedzinami drużynowymi. W naszym życiu jest też coraz więcej ambiwalencji. „Uważam i to, i to. Równocześnie” – mówi Elizabeth Costello, bohaterka powieści Coetzeego. 140 znaków na Twitterze wymusza polaryzowanie opinii i kastruje je z ambiwalencji, co nas oddala od rzeczywistości.

Żyjemy między czymś a czymś, pośród zmagań o kolejny system. Terapeuci, z którymi kiedyś robiłem wywiady, mówili mi, że ważne zmiany w rozwoju psychologicznym jednostek często poprzedza stan pustki. Zanim pacjent ruszy w dalszą drogę (na przykład po okresie żałoby), przez wiele sesji odpowiada monosylabami, duka albo przez godzinę milczy. „Czuję, jakbym miał dziurę w mózgu”. Pustka przeraża, ale to właśnie wtedy rzeczy układają się na nowo. Jeśli mamy wystarczającą pojemność psychiczną, potrafimy pustkę wytrzymać. Jeśli nie – próbujemy się jej pozbyć, „oddać” komuś innemu jak gorący kartofel lub zapełnić swój świat wewnętrzny przypadkowymi sensami i paplaniną. Wtedy można utknąć na resztę życia. Mam wrażenie, że w podobnej sytuacji znaleźliśmy się dziś jako gatunek.

Nie umiem poważnie traktować dziennikarza, filozofa czy publicysty, który wiele razy dziennie ma światu coś ważnego do zakomunikowania

Jak nie utknąć? Mój dziennikarski zestaw ratunkowy na czasy przejściowe wygląda tak:

Nie wstydź się, że tekst napisany pół roku temu będzie sprzeczny z dzisiejszym. W internecie nic nie ginie, ktoś ci to wyciągnie – trudno, zapłać tę cenę. Bo bez nieustannej gotowości do zmiany poglądów będziesz opisywać świat, który przeminął.

Są mistrzami w wyszukiwaniu realnych problemów, których nie dostrzegałeś.

3. Czytaj dobre współczesne powieści Franzena, Knausgarda, Coetzeego i dobre stare powieści Dickensa, Stendhala, Steinbecka. Pisarze i artyści mają ten rodzaj intuicji, która pozwala im odsłaniać przyszłość, czego prawie nigdy nie potrafią eksperci ani dziennikarze.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.