Szczur jest nie twój

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Tochman - Wojciech Tochman

Pomylili się – mówi nad ogniem mama Touna. Rozwalali swoje kurne chaty, brali stare ściany na plecy, szli ścieżką do osady obok, zwykle to dwie godziny marszu, z ciężkim ładunkiem trzy razy dłużej, skrajem dżungli, w skwarze, w porze deszczu nikt by się nie ważył na takie wychodźstwo, tam dochodzi droga, dojeżdża ciężarówka, spoceni rzucali deski na pakę, jakieś stołki, tobołki, żywe kurczaki, kaczki, worki ryżu, fasoli. Tak ruszali po lepsze życie, ojcowie, matki, dzieciarnia, pięć godzin telepania się krętym ziemnym gościńcem, sto kilometrów, raz pod górę, raz w dół, za nimi ojcowizna, z nimi ojcowie, to znaczy dziadkowie, z ich starości miał być jeszcze pożytek, doglądanie dzieci, kiedy dorośli w pracy. Za pracą jechali do miasta. Migranci ekonomiczni.

Mówimy o prowincji Phôngsali w północnym Laosie. Nie każdego było stać na przeprowadzkę. Tych tylko, którzy posiadali bawoły. Dorodny bawół potrafi kosztować nawet z tysiąc dolarów, sprzedawali więc zwierzęta i kupowali placek ziemi w mieście, dokładnie tyle, ile miał zająć ich nowy dom sklecony z tego, co przywieźli ciężarówką.

Jeszcze dwa lata temu wszyscy, i ci z bawołami, i ci, którzy ich nie mieli, żyli w przekonaniu, że miasto to postęp, jedyna droga, dobry kierunek, lepszy byt dla rodziny. Wszyscy chcieli do miasta. U nas na wsi, mówili do mnie, nie ma sklepu, nawet obwoźnego, nie ma lekarza ani wody. Trzeba wodę w kanistrach targać z doliny. Kiedyś, ze 20 lat temu, we wsi stało ponad 150 domów, pięć lat temu – 50. Teraz – 29. Zostali najbiedniejsi: prawie dwie setki ludzi.

Szczyt zalesionej góry należy do ludu Khmu od prawie 500 lat. Stąd pochodzi Toun – mój laotański tłumacz. – Dobrze, że nie mieliśmy bawołów – mówi nad ogniem jego mama. – Nie pomyliliśmy się. Jesteśmy biedni, ale nigdy głodni.

Żywi ich ziemia, mają jej za darmo tyle, ile zechcą. To znaczy tyle, ile wydrą dżungli. Upraw nie nawożą, więc po zbiorach ryżu i warzyw zostawiają pole odłogiem na kolejne dwa lata, żeby odpoczęło. Trójpolówka.

Ci, którzy odeszli do miasta, czasem dzwonią do dawnych sąsiadów. Ludzie na wsi mają telefony. Prąd do ładowania komórek, także do lichego oświetlenia chat, pochodzi z małych paneli słonecznych. Za niewielką comiesięczną opłatą mieszkańcy dzierżawią je od chińskiej firmy. Na firmy z Chin narzekają ci, którzy telefonują z miasta. Tam cała ziemia należy do Chińczyków. Ich korporacje dzierżawią grunty od lokalnej władzy. I zatrudniają tych, którzy przywędrowali z gór. Robota ciężka, a zarobek mierny. Nie wystarcza na wykarmienie rodziny.

– W mieście – mówi mama Touna – nie pójdziesz do dżungli, nie nazbierasz cykad, nie upolujesz jelenia ani wiewiórki. W mieście wszystko do kogoś należy, ale nigdy do ciebie. Nawet szczur nie jest twój. Ani ta marna parcela, za którą zapłaciłeś. Ktoś wziął za ziemię pieniądze, a teraz cię wygania. Zależysz od innych, nie od siebie. Miasto to niewola, oszukaństwo i pestycydy.

Gdy miejscy doktorzy choremu nie potrafią pomóc, u mamy Touna zaraz dzwoni telefon. Jest zielarką. Pyta o objawy, słucha, nie przerywa. I za chwilę już wie, po jakie rośliny wysłać męża do dżungli. Ostatnio dawna nauczycielka Touna urodziła zdrowe dziecko, potem przez miesiąc nie mogła się podnieść, lekarze przekonywali, że wszystko z młodą mamą OK, ona ich nie słuchała, wciąż leżała bez siły, zadzwoniono więc na szczyt góry. Mama Touna zdiagnozowała brak energii z depresji, ojciec przyniósł z dżungli gałązki pięciu roślin (w języku Khmu to klalong, peuhanir, perkyt, moka i pomlekan), małym nożem zdejmował z nich korę, ciął je na drobne kawałki, chora miała pić przyrządzony z nich napar, minimum dziewięć szklanek jedna po drugiej, tak trzy razy dziennie, najpóźniej po trzech dniach do ciała cierpiącej miały wrócić siły. Ojciec spakował pocięte patyki do worków, pomógł mamie zataszczyć je do najbliższego samochodu. Po dwóch dniach mama zadzwoniła: chora wstała.

– Ludzie w mieście – mówi mama Touna – piją skażoną wodę, jedzą zatrute nawozami banany, ryż i umierają młodo. Na wsi umieramy ze starości.

Ostatni pogrzeb na szczycie góry odbył się dwa lata temu. Grzebano w dżungli żonę pana Sa. Teraz on jest najstarszym mieszkańcem osady. Mówi, że stuknęła mu osiemdziesiątka, może się myli, bo wygląda na setkę. Jego ciało jest małe, chude i kruche, ale spojrzenie mocne i ciekawe świata. Chińczycy, według pana Sa, nie są groźni. Przynajmniej nie tak bardzo, jak groźni byli Amerykanie, kiedy bombardowali Laos. Nic gorszego od śmierci z powietrza ludziom się przytrafić nie może. Kto przeżył tamto, dziś się nie boi niczego.

– Musimy dbać o wspólnotę – tak młodszych uczy pan Sa. – Krewnym należy pomagać. I sąsiadom. Swoim nie szkodzić, ani obcym. Strzec się nienawiści, nie pielęgnować urazy. Tylko do bezpiecznej, życzliwej wspólnoty ludzie będą chcieli wracać ze świata. Tylko za taką będą tęsknić. Tylko taka przetrwa.

Kto przeżył tamto, dziś się nie boi niczego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.