Prof. Jerzy Bralczyk opowiada o prof. Halinie Kurkowskiej

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Czy Malmö To Miasto Przemocy - Notowała Aleksandra Pezda

Formuła „wybierz najważniejszego człowieka w twoim życiu” jest bardzo ryzykowna. To jasne, że najważniejsi są bliscy: żona, syn, rodzice. Od nich musiałbym zacząć, ponieważ mnie ukształtowali, odgrywali wielkie role w różnych okresach mojego życia – i odgrywają nadal. Z drugiej strony jednak – jestem osobą publiczną. Definiuję siebie przez zawód i funkcję społeczną. Tym bardziej że to, co robię publicznie, jest dla mnie bardzo istotne. A publicznie funkcjonuję jako językoznawca, polonista, powiedziałbym nawet – poprawnościowiec. Z tej perspektywy więc chciałbym wspomnieć kogoś, kto na mnie wywarł wyjątkowy wpływ, kogo wspominam do dziś mimo upływu wielu lat od jego śmierci.

Myślę o prof. Halinie Kurkowskiej, promotorce mojej pracy magisterskiej i doktoratu. To jej osobowość określiła w znacznym stopniu moje życie zawodowe. Była niezwykle ciepłą osobą. Podchodziła do wszystkiego z dużym dystansem, choć nie była relatywistką – przeciwnie, miała bardzo wyraźnie określone priorytety i zdecydowaną postawę wobec rzeczywistości.

Dwa zdarzenia bardzo dobrze ją charakteryzują. Pierwsze, kiedy widziała, że zajmuję się nie tylko językoznawstwem, ale mam też inne sprawy, czyli np. dość rozwinięte życie osobiste, że tak to ujmę oględnie – nie krytykowała tego. Choć dla niej praca była bodaj najważniejsza, mnie mówiła: – A wiesz, Jurku, może ty masz rację, że zajmowanie się tylko teorią nie jest tak ważne, jak zajmowanie się życiem…

To niby banalne, ale dla mnie miało duże znaczenie. Sankcjonowało moje postępowanie i moje wybory. Nie musiałem czuć się winnym, że trochę odpuszczam, że skupiam się nie tylko na tym, żeby się uczyć, nie tylko na pracy badawczej. Dzięki temu podejściu ugruntowała u mnie poczucie równowagi i dojrzałość. To było wspaniałe.

Drugiego zdarzenia nie byłem bezpośrednim świadkiem, opowiedział mi o tym absolutnie wybitny człowiek, prof. Adam Weinsberg. Tuż przed śmiercią – a zmarła dość młodo – prof. Kurkowska miała powiedzieć: „językoznawstwo przestało mnie interesować”. Choć przecież zawsze interesowało ją bardzo.

Zajmowała się kulturą języka, wychowała wielu językoznawców, m.in. Zygmunta Saloniego i Andrzeja Markowskiego. Często ją wspominamy, bo to, co robimy, jest kontynuacją jej pracy.

Równie duży wpływ wywarł na mnie później – i do tej pory tak zostało – prof. Walery Pisarek, z którym miałem szczęście pracować. To mój autorytet, jeśli chodzi nie tylko o język, ale też o sposób bycia – styl, pewien rodzaj elegancji. Pisarek ma niezwykle głębokie wyczucie smaku, nazwałbym to wręcz wykwintem językowym. A dla mnie wykwint liczy się w języku najbardziej.

W czasie studiów miałem niezwykły przywilej – mogłem uczestniczyć w seminariach wielkich sław polonistyki. Chodziłem więc na cztery równocześnie: do Stefana Żółkiewskiego, Marii Mayenowej, Witolda Doroszewskiego i Haliny Kurkowskiej. Wybrałem w końcu Kurkowską, ponieważ ujął mnie jej opiekuńczy, ale nienatrętny stosunek do młodych ludzi. A było ich wielu – chodziliśmy do tzw. kanciapy na Uniwersytecie Warszawskim, w której urzędowali Kurkowska i Weinsberg. Był to pokój w budynku, który właśnie został zburzony, chodzi o ten przy ul. Browarnej. Nieduży, przeznaczony teoretycznie do pracy naukowców, ale notorycznie oblegany przez studentów. Owszem, były wyznaczane również godziny konsultacji, ale do kanciapy chodziło się po coś innego – tam się toczyły nieustanne dyskusje o języku i nie tylko. Co to były za czasy! Nie wiem, czy dzisiaj istnieją takie miejsca na uniwersytetach.

Niemądrych pytań nie było. Prof. Kurkowska była niezwykle empatyczna, przyjmowała, że skoro ktoś pyta, widocznie ma ku temu ważne powody. Pamiętam jej uśmiech, ale również to, że oburzała się na wiele rzeczy, również dotyczących życia publicznego. Dla niej były to sprawy pryncypialne, ale także stylu i formy. Prezentowała smak najwyższej próby, ale bez jego świadomości, co moim zdaniem o smaku świadczy najlepiej.

Bardzo bym się ucieszył, gdybym mógł znowu spotkać moją promotorkę. Nie wiem, czy dziś pytałbym ją o coś, czy po prostu posłuchalibyśmy siebie nawzajem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.