Chytry Charamsa, czyli jak nie zostać kardynałem

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Varga - Krzysztof Varga

Wistocie trzeba być człowiekiem niezwykłej skromności i odwagi zarazem, by swojej książce dać podtytuł „Mój bunt przeciw hipokryzji Kościoła”. Jak ktoś swój bunt reklamuje, to mnie nachodzą porównania z tymi, którzy sami siebie nazywają niepokornymi i niezłomnymi – czas i realia pokazują, kto w istocie niepokorny, niezłomny i zbuntowany.

Taki właśnie podtytuł do dzieła „Kamień węgielny” dał ksiądz Krzysztof Charamsa, najsłynniejszy z tych, którzy Kościół porzucili. W tym przypadku było to związane nie tyle z teologicznymi wątpliwościami, ile z tym, że Charamsa ujawnił się jako homoseksualista głęboko zatroskany, że Watykan – gdzie od lat robił prześwietną karierę – jego homoseksualizmu nie zaaprobował. Daje nam teraz Charamsa opowieść, w której dokonuje fundamentalnego potępienia kościelnej obłudy i opresji, rzuca oskarżenia na hierarchię, słuszne, ma się rozumieć, ale moje refleksje po tej lekturze są następujące: jakie słowo jest mocniejsze niż „narcyzm” i jaka jest gradacja egzaltacji? Cóż jest wyżej niż pycha i czy są granice umiłowania siebie samego?

Nie wiedział Charamsa, w co się ładuje, skoro z książki jasno wynika, że już od urodzenia był piekielnie inteligentny? Żeby tylko inteligentny, Krzysiek był też piękny, choć niedostępny, dlatego nie udało się żadnemu księdzu go z sukcesem molestować. Pierwsze słowa książki brzmią: „Już nie chcę być Narcyzem przez całe życie”, tak powiada Charamsa i daje oszałamiający pokaz narcyzmu. Muszę przyznać, że bezceremonialność byłego księdza w demonstrowaniu narcyzmu, pychy i hipokryzji, wobec której jakoby się buntuje, robi kolosalne wrażenie. Jako człowiek świadom swych słabości przyznaję, że zazdroszczę imiennikowi niebywałej otwartości w epatowaniu miłością własną. Charamsa kocha siebie na zabój, ma się rozumieć – z czułą wzajemnością.

„Jestem romantykiem, któremu łzy napływają do oczu, kiedy myśli o ciągłych powstaniach i odradzaniu się własnej ojczyzny” – ujawnia Charamsa, może w istocie romantyk, ale nade wszystko cynik, bo ja w mocnym przekonaniu stoję, że najważniejsze dla Charamsy są charyzmat sławy i sakrament celebryctwa. Pisze Charamsa, że „czuje się wybrany przez Boga”, a mnie się zdaje, iż podług Charamsy Bóg pracować powinien w jego dziale promocji, z Boga Charamsa sobie menedżera zrobił swej kariery.

Jako się rzekło, Charamsa fundamentem opowieści uczynił swój homoseksualizm, który jednak niczym szczególnym – jak wynika z książki – w kręgach kościelnych nie jest. Daje nam tu celebryta informację, że z grubsza połowa kleru jest homoseksualna, naturalnie mniej lub bardziej w ukryciu. Nie różnicuję, nie wartościuję, jeno zawsze mi się zdawało, że jak się idzie na księdza, to się ma świadomość, że istnieje rygor celibatu, dziwne, że ksiądz z dwudziestoletnim stażem nagle odkrywa, że mu się każe wstrzemięźliwość zachowywać. Może zmylono w seminarium Charamsę i mu oczy mydlono, że z tą czystością to taka zgrywa tylko? Ale Charamsa na szczyty dialektyki się wdrapuje, gdy powiada, że przecież zawsze był anielsko czysty: „Nigdy nie złamałem obietnicy celibatu złożonej, kiedy zostałem księdzem”. Nie złamał, bo kobiet nie bzykał! „W celibacie wymaga się od kapłanów jedynie tego, aby nie dotykali kobiety”. O dotykaniu mężczyzn mowy nie ma, zatem mężczyzn dotykać można intensywnie, nie łamiąc przy tym celibatu – taka jest diabelska logika Charamsy. Macać kobietę – złamanie celibatu i grzech śmiertelny. Macać faceta – czysta sprawa, bo Kościół o tym uściśleniu zapomniał. Celibat nigdy nie był problemem dla Charamsy, bo zawsze wiedział, że nie z kobietą chce mieć relacje seksualne. „Kiedy zdecydowałem się zostać księdzem, ta kwestia nie stanowiła przeszkody w moich planach na życie”. Z dialektycznych tych wywodów jasno wynika, że Krzysiek poszedł do seminarium, bo był gejem, a jakby gejem nie był, to by sobie stan duchowny odpuścił. Chytrość Charamsy na tym polegała zatem, że w seminarium, a potem w Watykanie widział najlepsze miejsce do swej realizacji miłosnej, lecz ostatecznie Kościół Charamsę rozczarował, bo w swej hipokryzji homofobiczną retorykę stosował. Czyżby Charamsa uznał Kościół, a Watykan w szczególności, za, tak to ujmę – gejowski raj? I w owej męskiej Arkadii zajął się intensywną karierą zawodową, wędrując aż do Kongregacji Nauki Wiary, czyli dawnej Świętej Inkwizycji, rękę przykładając żarliwie do inkwizycyjnej roboty: „Dlatego, że jestem homoseksualistą, jestem dobrym księdzem”. Ale wciąż nie opuszczała go świadomość, że karierę robi i kasę zarabia w świątyni hipokryzji, w „korporacji, która choć sama odziana w żeńskie ubrania, histerycznie zabrania chłopcom włożenia spódnicy”. I snuje swą egzaltowaną opowieść bez umiaru. A przecież biblijna „Księga Przysłów” powiada: „Widziałeś człowieka gadatliwego? Więcej nadziei w głupim niż w takim. Kto sługę rozpuści za młodu, ten w końcu z uporem się spotka. Gniewliwy kłótnie wszczyna, zapalczywy mnoży grzechy. Człowieka poniża jego pycha, pokorny zdobędzie uznanie”. Nie pamiętał tych słów objawionych Charamsa, jak postanawiał wstąpić do Kościoła, a tym bardziej nie pamiętał, gdy pisał swą książkę?

Skromność Charamsy jest większa, niż może się zdawać, otóż Charamsa wyznaje, że nigdy nie chciał zostać papieżem! Miał za to nieprzepartą wręcz potrzebę zostać kardynałem prefektem, szefem Kongregacji Nauki Wiary. A jak mu się nie udało – to się ujawnił. Papieżem nie chciał być, bo lepiej być szefem KGB – tak sam nazywa inkwizycję – niż pierwszym sekretarzem. Gdyby się udało, to by Charamsa dziś stał na czele Świętego Oficjum, a że się nie udało, to Charamsa ujawnia straszną hipokryzję Kościoła. Główną winą Kościoła jest to, że Charamsa nie został w Inkwizycji następcą Ratzingera – w tym ból straszliwy Charamsy, cierpienie, jakiego bodaj nawet Zbawiciel na Krzyżu nie doświadczył. Pracował gorliwie Charamsa w Świętym Oficjum? Pracował gorliwie i z poświęceniem. Ale jak już nie pracuje, to na Benedykta XVI plwa ekstatycznie, licząc na judaszowe srebrniki za sprzedaż swojej książki. Były zresztą też inne twarze Charamsowego cierpienia: „Kocham latać i poza samolotem nie lubię innych środków transportu (…) Najczęściej korzystałem z tanich lotów, ale marzyłem zawsze o klasie biznes”.

Z zawstydzeniem podaję na koniec cytat z Ewangelii św. Mateusza, z zawstydzeniem, bo wszak to słowa znane każdemu, księdzu chyba tym bardziej: „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata”.

Karierę Charamsy śledzę z niejaką zgrozą, ale mnie Charamsa w zasadzie słabo interesuje jako ujawniony homoseksualista, mnie Charamsa zadziwia jako ksiądz, który po dwudziestoletniej karierze, głównie w tajemnych komnatach Watykanu spędzonej, nagle hipokryzję „zakłamanej i totalitarnej organizacji” zauważa. Dopóki był w armii, to mundur nosił, w koszarach się pilnie sprawował, rozkazy wykonywał, a gdy się okazało, że jednak generalissimusem nie zostanie – drzazgę nagle ujrzał w oku brata swego.

Bo ja w mocnym przekonaniu stoję, że najważniejsze dla Charamsy są charyzmat sławy i sakrament celebryctwa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.