Reporterzy do szkół!

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Ostałowska - Lidia Ostałowska

Dla młodych Włochów »Heban« to lektura formacyjna. Włosi zawdzięczają Kapuścińskiemu wrażliwość, otwartość, ofiarność. Zawstydzenie własnym »lepszym losem« wobec tych, którzy toną w morzu. Czy nie mamy potrzeby, by za wielkim reporterem powtarzać: »Trzy możliwości stały zawsze przed człowiekiem, ilekroć spotkał się z Innym: mógł wybrać wojnę, mógł odgrodzić się murem, mógł nawiązać dialog«?” – pytał Jarosław Mikołajewski, zdziwiony, że MSZ odmówił wsparcia dla włoskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Teraz Kapuściński miałby zniknąć ze szkół, choć był lekturą ledwie uzupełniającą (obowiązkowa będzie Hanna Krall). Został zlustrowany i poległ w dobrym towarzystwie: Schulz nie będzie obowiązkowy, podobnie Witkiewicz, Conrad. Mikołajewski wzywa: brońmy Kapuścińskiego!

Reportaże zebrane w jego debiutanckim tomie „Busz po polsku” wcześniej publikowała „Polityka”. Małgorzata Szejnert wspominała, jak lata temu pod kioskiem zerknęła do świeżo kupionego tygodnika, znalazła „Wydmę” i stojąc na ulicy, przeczytała reportaż do samego końca.

Otaczał go niemal kult. Wojciech Giełżyński w 1978 r. pokpiwał: „Wśród recenzji ani jednej krytycznej. Dziwne. Reporter, który nigdy niczym nikogo nie rozeźlił? Klasyk za życia? Chwali go »Trybuna Ludu« i »Filipinka«, chwalą studenci. Ludowcy i katolicy, wolnomyśliciele i białostoczanie, młodzieżowcy i intelektualiści. Nawet Kisch miał niechętnych, szarpano Wańkowicza, a jego wszyscy lubią, psiakrew. Pośród reporterów (…) można rywalizować o miejsca od drugiego do trzydziestego. Co rok są przetasowania, ale »Kapusta« jest zawsze najwyżej, można by nim handlować w Pewexie”.

Po kilku dekadach, gdy nazwisko Kapuścińskiego pojawiło się na giełdzie noblowskiej, Krystyna Strączek, jego redaktorka, zastanawiała się nad miejscem Kapuścińskiego w literaturze. I odkryła, jak bardzo jest nieoczywiste. Bo z jednej strony fascynacja: „Gwiazda Kapuścińskiego”, „Apostoł reportażu”, „Dlaczego Kapuściński?”, „Dlaczego świat kocha »Cesarza«?”, „Filozof, który jest reporterem”, „Tłumacz człowieka”, „Mag reportażu” itd. A z drugiej strony w recenzjach „zaczątki analiz formy i próby opisu środków literackich często mieszają się z powierzchownym zachwytem”.

Namysłu było niewiele. Zapamiętałam krytyczne słowa Marii Janion. Zarzuciła Kapuścińskiemu, że pisze o Rosji z moralną wyższością Europejczyka, potwierdzając tym polskie kompleksy wobec Zachodu i ksenofobiczną tożsamość. Opinię tę uznałam za propozycję, by nasza kultura przejrzała się w twórczości autora „Imperium”.

W styczniu „Polityka” opublikowała rocznicowy esej: „Nieobecność Kapuścińskiego”, pod nim wytłuszczone zdania: „Ryszardowi Kapuścińskiemu wzniesiono kilka symbolicznych pomników – nagród i fundacji jego imienia. 10 lat po jego śmierci uderza jednak to, że polityczne przesłanie jego twórczości pozostaje w Polsce nieobecne”. Autor: Artur Domosławski, demonizowany biograf pisarza. Przypomniał, co zawdzięczamy Kapuścińskiemu. Nam, wiecznym ofiarom celebrującym własne nieszczęścia, przedstawił nową mapę świata i opowieść o XX w. uwzględniającą kolonializm i dekolonizację. „Bo opowieść redukująca epokę do zmagań z nazizmem i komunizmem zawiera ziarna myślenia wyższościowego: to my, Europejczycy (my, Polacy), cierpieliśmy”. Ma to znaczenie dla myślenia o współczesności: „W książkach Kapuścińskiego (…) konflikty czasów zimnej wojny idą w poprzek dominującej w Polsce antykomunistycznej poprawności politycznej”.

Podobno Kapuściński w prywatnych rozmowach do końca życia używał słów „reakcja” i „imperializm”. W PRL należał do partii. Spokojnie można go nazwać lewakiem.

Jak Polak antykomunista, wielbiciel wolnego rynku i armii amerykańskiej może sobie z tym poradzić? Wystarczy uciec w zachwyty nad formą i humanistyczną filozofią, byle dalej od przekonań ulubionego autora. Że wojna w Iraku to nowy kolonializm. Że konsumpcja jako filozofia życia z mediów czyni rozrywkę. Że w imię dobrego nastroju media te „usuwają z naszych oczu prawdziwe problemy świata: nędzę, głód, choroby, wojny”. Dlatego nawet nie wiemy, że „naszej rozrywce towarzyszy wzrost nierówności”.

Kapuściński wyleciał z listy lektur. Zachwyt go nie osłonił, potrzeba czegoś więcej. Teraz, gdy ulicami maszeruje ONR, imigranci dostają po głowie i odmawia się wstępu uchodźcom.

Kapuściński poległ w dobrym towarzystwie: Schulz, Conrad, Witkiewicz – wszystkich zabrakło w kanonie lektur

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.