Z Anną Mrożewską, adwokatką, rozmawia Aleksandra Szyłło

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - 500 Plus Dla Dziadków -

stawa o „500 plus” pozwala ubiegać się o świadczenie osobom sprawującym nad dzieckiem pieczę zastępczą. Pieczę bieżącą – już nie. Jaka jest różnica?

– Obie pomyślane są jako „czasowe” – do momentu, aż sąd uzna, że rodzic znów jest w stanie w pełni wziąć odpowiedzialność za wychowanie dziecka, ewentualnie do czasu adopcji. Trudno powiedzieć, dlaczego w tym konkretnym przypadku sąd zdecydował o przyznaniu dziadkom Sandry pieczy bieżącej, a nie zastępczej. Aby móc zostać rodziną zastępczą, należy spełnić szereg ustawowych warunków. Może dziadkowie Sandry nie byli w stanie ich spełnić i to był powód, dla którego sąd nie uczynił ich rodziną zastępczą. Mimo to sąd rodzinny uznał, że dla dziecka najlepszym rozwiązaniem jest zostać u dziadków, i przyznał im pieczę bieżącą. Czyli zgodził się, aby na co dzień sprawowali nad nią opiekę. U nich mieszka, dbają o jej bezpieczeństwo, edukację, zdrowie. Może być tak, że dziadkowie dziewczynki wcale się nie ubiegali o uznanie ich rodziną zastępczą.

Kto w tej sytuacji ma prawny obowiązek utrzymywać Sandrę? Sąd uczynił dziadków Sandry „kuratorami jej majątku”.

– W pierwszej kolejności obowiązek spoczywa na rodzicach. To, że rodzice mają odebrane bądź ograniczone prawa rodzicielskie, niczego nie zmienia. Zarówno ojciec (pozbawiony praw rodzicielskich), jak i matka (z prawami ograniczonymi) powinni łożyć na utrzymanie. Skoro w ustawie przypadek Sandry nie jest uwzględniony, sąd wywiódł prawo dziewczynki do świadczenia, odwołując się wprost do konstytucji. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wydało jednak oświadczenie, w którym Rzecznik prezydent Łodzi komentował tę sprawę tak: „ (…) Jesteśmy w o tyle niekomfortowej sytuacji, że musimy trzymać się litery prawa. A to stanowi,

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.