Opowieść niewigilijna

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Szczygieł Poluje Na Prawdę - Mariusz Szczygieł

Co decyduje o tym, że człowiek jest gorszy? W najmniejszym mieście Polski – Wyśmierzycach – decyduje to, czy ktoś jest swój, czy obcy. Bo na przykład pan Staszek Podpora mieszka tam 25 lat, ponad połowę życia, ale nadal nie jest swój. Po prostu nie wyśmierzak. Pani Basia – 27 i wciąż jest obca. Nawet nie chce rozmawiać z reporterką i nie podaje nazwiska, bo przecież jest nietutejsza. W końcu jednak opowiada, że były ich trzy dziewczyny, które na początku lat 90. wydały się za wyśmierzaków. Trzy się rozwiodły, dwie z nich wyjechały i tylko ona została, bo wyszła ponownie za mąż, znów za wyśmierzaka. – Jestem otoczona jadem z każdej strony – mówi reporterce Agacie Grabowskiej w książce „Światła małego miasta”.

(Byłem pod wrażeniem: studenci Polskiej Szkoły Reportażu samorzutnie rzucili się na małe miasteczka. Nie mając wielkiego doświadczenia, sami w kilka miesięcy stworzyli książkę i portal Swiatlamalegomiasta.pl. Znaleźli sponsora, dzieło rozdają za darmo i są szczęśliwi, że ich pierwsze w życiu reportaże nabrały rozgłosu, nawet wystąpili na Festiwalu Conrada).

Wracając do Wyśmierzyc – pięć lat temu szykowały się do obchodów 675-lecia praw miejskich. A ponieważ nie mają nawet tysiąca mieszkańców, ktoś wpadł na pomysł, żeby wszyscy usiedli przy jednym stole. Miasteczko jest małe, wzdłuż ulicy Mickiewicza można postawić stół, przy którym zasiedliby wszyscy. „I ci z gospodarzy, Dąbrowscy, Konopki, Kaweccy. I ci napływowi. Więc i Staszek Podpora, choć nie wyśmierzak, mógłby usiąść” – pisze Agata Grabowska. „I prawie się udało. Prawie, ale jednak nie, bo jak się zaczęły dyskusje, deliberacje, a kto, a jak, a z kim, i czy w ogóle ma to sens, i czy na pewno wszystkich prosić. Bo niby jak ustalić, kto koło kogo miałby siedzieć i kto w najznakomitszym miejscu. Można alfabetycznie, ale jak to, alfabet przecież znakomitości poszczególnych rodzin by nie oddał. I tak to się wspólny stół nie udał”.

Cytuje autorka kronikarza miasta: „Społeczność Wyśmierzyc jest tak podzielona, iż samo wysunięcie takiej propozycji byłoby uznane teraz za prowokację bądź wzbudziło śmiech”.

Przeczytałem ten smutny reportaż i pomyślałem: Ale to głupie… Ale to małe… Ale to polskie…

I mówię szczerze: poczułem się lepszy od opisanych mieszkańców najmniejszego miasta w kraju.

Kilka dni po tej lekturze na uroczystości w warszawskiej Zachęcie miałem wygłosić laudację dla laureata Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Na telebimie prezentowano nominowanych, a ja za chwilę powinienem był wejść na scenę. Nagle pokazano twarz Jana Pospieszalskiego, a mnie podskoczyło ciśnienie. Nominowany za program „Warto rozmawiać”! Obok niego zaś Justyna Kopińska, Adam Wajrak czy Tomasz Piątek. Normalnie skandal!

Natychmiast dostałem natchnienia. Mówiąc o laureacie Wojciechu Bojanowskim, zrobię numer, specjalnie się przejęzyczę i tak oto usprawiedliwię przed publicznością:

– Bardzo państwa przepraszam, ale od momentu, gdy zobaczyłem, że wśród nominowanych jest pan Pospieszalski, ciężko mi zapanować nad słowami i w ogóle nad sobą…

Tak, to będzie najlepsze, podnieciłem się. Nie może Jan Pospieszalski przebywać bezkarnie w tym samym pomieszczeniu co ja!

Tylko zaraz dopadła mnie myśl: Ale to głupie… Ale to małe… Ale to polskie…

No dobrze, nie zrobię tego. Ale przynajmniej nie powiem Pospieszalskiemu dzień dobry na bankiecie. O! Zignoruję go.

Zadowolony wszedłem na scenę.

Oto co ostatnio usłyszałem, podsłuchałem, przeczytałem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.