Myślicie, że jak Ukrainiec, to robot

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Po Prostu Jadą Do Nas Ukraińcy -

korupcja i inflacja. Zatrudnią się w polskim folwarku – Olena będzie gotować, a Taras sprzątać stajnie.

Serhij kieruje w Równem polikliniką, ma dość niepokojów. We wrocławskim aquaparku zacznie od sprzątania.

Jadą. Wadimowi z Dniepropietrowska pada biznes z ubraniami. W telewizji ogląda program o rekordowej migracji: „Na Ukrainie niedługo zabraknie budowlańców...”. Idzie na trzymiesięczny kurs stolarski i też rusza na polską budowę.

Hrywna znowu spadła, prąd podrożał trzykrotnie. Kostia chce dorobić, żeby pomóc rodzinie. Najpierw musi jednak wydać – za 400 złotych kupuje lewe zaświadczenie od pracodawcy potrzebne do wizy pracowniczej. Większość znajomych Kostii tak kupuje. W Polsce pracują potem na czarno.

Szczęściarze jadą z Kartą Polaka. Darię Barsuk z Żytomierza na kartę i wyjazd namawiają Katia i Nastka, trzymały się razem od przedszkola. Polką była prababcia, więc najpierw kartę musi wyrobić jej mama. Wszyscy znajomi z Żytomierza jadą do Polski, na przykład Andrzej. Uczy się budowy tokarek i frezarek, bo nie chce iść na wojnę. A pracuje w oddziale sportu i rekreacji.

– Aż zrozumiałem, że te grosze to wszystko, co Ukraina może mi dać – mówi. Też postanawia zostać Polakiem (dziadek był). Uczy się dat i świąt, co jada się w tłusty czwartek, i wyjeżdża.

Bohdan lepi pizzę w Równem, dostaje za to miesięcznie około 500 złotych. Słyszy, że z małymi agencjami pracy trzeba uważać. Znajomy pojechał na skręcanie długopisów, na miejscu okazało się, że się nie skręca, tylko nosi, i nie długopisy, tylko 15-kilowe pudła. Ma chory kręgosłup i musiał wrócić. Bohdan idzie więc do dużej i polecanej agencji pracy TriMaksimum. Płaci prowizję, mówią, że mógłby lepić pizzę w Polsce – 10 złotych za godzinę i zapewnione mieszkanie. Dają kontakt do Mirka.

„Gdybym chciał płacić pensję, nie zatrudniałbym Ukraińca” – mówi polski szef

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.