Z Króliczą Norą rozmawia Wojciech Tymiński

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Nasi Młodzi Według Króliczej Nory -

Królicza Nora to nieformalna sieć obserwatorów młodej kultury i nowych mediów. Szukają zjawisk i trendów, które nie zdążyły jeszcze wypłynąć na powierzchnię. Jak twierdzą, aby wydobyć je, zanim staną się oczywiste, trzeba zanurkować, wejść głębiej, wpaść w króliczą norę. Czasem spędzić długie godziny na zamkniętych facebookowych grupach, czasem wypatrywać oczy na YouTubie, czasem pójść wieczorem w miejsce, w którym nie był jeszcze nikt znajomy.

W rozmowie wzięły udział króliki: Dominika Sitnicka (1990) – krytyczka kultury, Łukasz Tarnowski (1988) – planer komunikacji, Anna Rzeźnik (1989) – strateżka marek, Maciej Kosiorek (1988) – planer komunikacji, Bartłomiej Brach (1988) – antropolog organizacji.

Przegryw czy wygryw?

– Zdecydowanie przegryw.

Dlaczego?

– Bo to porażki i przegrane są codziennością młodych. Nie sukces.

Tak uważają młodzi?

– Mówią o tym wprost. „Spierdoliłem”, „zaliczyłem faila”, „przegryw” – to ich język.

Co jest przegrywem?

– „Wstałem rano i spóźniłem się do szkoły”. „Pokłóciłem się z mamą i mam szlaban”. Ale też: „Nie mam znajomych, pracy, dziewczyny, prawa jazdy. Nie wychodzę z domu, bo nie mam z kim. Jak wstaję rano, to jestem zmęczony życiem. Jestem życiowym przegrywem”. Też kiedyś nie dogadywałem się z rodzicami, dziewczyny dawały mi kosza, a koledzy w kość. Uroki młodości.

– Tylko obecna młodzież zdecydowanie częściej niż w przeszłości opisuje się w kategoriach negatywnych, a nie pozytywnych. Młodzi mówią o sobie, że są samolubni, skąpi, leniwi. To pokolenie o najniższej samoocenie w historii. A przegryw to fundamentalne określenie, jakim opisują to, jak czują się w dzisiejszym świecie.

I robią to w internecie.

– Najczęściej, bo tam właśnie przeniósł się świat relacji młodych. Kiedyś siedziało się na trzepaku i rozmawiało, dziś rozmawia się w necie, w serwisach społecznościowych. Ale wbrew pozorom, jeśli chodzi o rolę, jaką te serwisy odgrywają, nadal to jest to samo podwórko. Twoje było w jakimś konkretnym, fizycznym miejscu, a ich po prostu znajduje się w przestrzeniach internetu.

Gdzie dokładnie?

– Na przykład na zamkniętych grupach facebookowych.

Dlaczego zamkniętych?

– Bo to miejsca, gdzie można pobyć ze swoimi rówieśnikami, powygłupiać się i pisać, co się chce, bez udziału dorosłych, którzy przecież też obecni są w sieci i mają konta na Facebooku. Tam już się jednak nie dostaną. Można to porównać do imprezy rodzinnej, gdzie przy stole siedzą rodzice, ciocia z wujkiem, dziadkowie, są pewne tematy rozmów, określona etykieta itd. Ale następuje taki moment, że młodzi wychodzą do swojego pokoju, zamykają drzwi i zaczynają się zachowywać inaczej. Bawią się we własnym gronie i rozmawiają o swoich sprawach.

O czym?

– To zależy od grupy. Są takie, gdzie rozmawia się właściwie o wszystkim, czyli po prostu o życiu. To Storyofmajlajf – jedna z pierwszych i najpopularniejszych grup. Obecnie ma ponad 147 tysięcy członków.

Dużo.

– Owszem. Są grupy, gdzie cały czas są młodzi. Ale i takie, które pojawiają się, bardzo szybko rosną, by za chwilę zniknąć. Są też klony. Na przykład obok Storyofmajlajf wypączkowało Storyofmajlajf to fajniejsze. Teraz skupia ponad 90 tysięcy nastolatków. Są też grupy o bardziej zdefiniowanej tematyce, jak chociażby Storyofmajkrasz, czyli „historie mojego zakochania”, czy Storyofmajokres, gdzie dziewczyny opowiadają o przeżyciach związanych z początkiem menstruacji. Mają odpowiednio 49 i 80 tysięcy członków. Biorąc pod uwagę masowość tych grup, można śmiało powiedzieć, że to zjawisko pokoleniowe.

Ja miałem trzepak na podwórku, a oni mają facebookowe grupy?

– Dokładnie. Te grupy to właśnie takie współczesne trzepaki, gdzie gromadzą się młodzi.

Trzepaków jest wiele, bo wiele jest też różnych facebookowych grup. Oczywiście te fizyczne trzepaki również wciąż istnieją, choć w głównej mierze w małych miastach czy na wsiach. Ale i tam koegzystują niejako w dwóch porządkach. Bo młodzi, owszem, są może i na trzepaku, ale też na Facebooku, na „grupkach”. Często równocześnie. To właśnie te grupy są jednym z kanałów, gdzie młodzi mogą mówić swoim głosem. Tu nie przyprawia im się gęby jak w mainstreamowych mediach, gdzie opisuje się ich za pomocą z góry ustalonych klisz. Tworzą swój dyskurs, komunikują się swoimi kodami, mówią o sobie, o tym, co jest dla nich ważne, o swoich doświadczeniach.

Na przykład o przegrywach?

– Tak.

Podajcie przykład.

– Amelia pisze tak:

>gdy w sylwka robisz sobie pierwszy raz mejkap >kreski, podklad, korektor, puder

>calkiem ladnie, dupa 10/10

>a i tak poszłaś tylko na kebsa.

To z kolei stori Gosi:

>kiedy kupujesz sobie superstary bo ci sie podobają a nie bo ‘modne’ >mija kilka miesięcy

>idziesz sobie przez miasto

>za tobą idą jakieś loszki lvl 9-10

<i nagle jedna mówi do reszty

>ej patrzcie dziewczyna przed nami idzie w rakostarach.

Stori?

– Jedna z najpopularniejszych form, w jakiej zamieszczają posty młodzi ludzie, właśnie z takimi charakterystycznymi znakami na początku. Stori to z założenia ich historie, opowieści o nich samych lub o tym, co im się przytrafiło. W ciągu dnia na jednej grupie potrafi pojawić się ich nawet kilkaset.

Pierwsza historia jest dla mnie jasna.

Drugą musicie wytłumaczyć.

– Historia jest o tym, że Gosia kupiła sobie „superstary”, czyli takie buty Adidasa. Podobały jej się i były modne. Po kilku miesiącach szła w nich przez miasto, a za nią jakieś „loszki”, czyli dziewczyny w wieku 9-10 lat (wiek wyrażany jest w znanych z gier komputerowych levelach, w skrócie „lvl”). I nagle jedna z nich powiedziała, że Gosia ma na nogach „rakostary” – coś rakowego, niefajnego, czego należy się pozbyć. Czyli przegryw.

– Tak. Często na końcu takiego stori pada pytanie, które ty zadałeś nam na początku: „wygryw czy przegryw?”. To jest taka puenta, uniwersalny kod młodych, że coś nie wyszło, że poniosłam/poniosłem porażkę.

Mało znaczącą…

– Dla młodych właśnie takie historie są ważne, bo opowiadają o superuniwersalnym doświadczeniu, z którym łatwo jest się im utożsamić. One mówią: jestem tylko człowiekiem, jestem przeciętny i coś mi nie wychodzi w życiu, tak jak większości ludzi wokół mnie. Takie historie dobrze rezonują wśród rówieśników i odróżniają się od treści, których jest pełno w mediach, a opowiadających piękne historie rodem z reklamy o tym, jak jest fantastycznie i jacy wszyscy są wyjątkowi. Oni już wiedzą, że to nieprawda.

Co się stało?

– Kody sukcesu się zdezaktualizowały. Pokolenie, które urodziło się w latach 90., miało być pierwszym takim pełnym beneficjentem trans-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.