Atlas kotów dla Aleppo

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Tochman Springer - Wojciech Tochman

Pod czeską granicę miałem zdążyć na piątą po południu, jechałem szybko, w reżimowej Trójce trwała aukcja Fundacji Świętego Mikołaja dla dzieci z Aleppo. Redaktor Kuba Strzyczkowski licytował platynową płytę z autografem Stinga, narty Muńka Staszczyka i kilka innych skarbów, których już nie pamiętam, bo musiałem pomieścić w głowie treść dedykacji napisanej na „Atlasie kotów” ręką najdroższą w Polsce: „Z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich wspierających akcję »Święta bez granic – Pomóż dzieciom z Aleppo wrócić do szkoły« Jarosław Kaczyński”.

Pamiętamy jego słowa o muzułmanach niosących do Europy cholerę, dyzenterię, pasożyty i pierwotniaki. Powtórzmy, dlaczego to język najgroźniejszy. Podobnie mówili ludobójcy, zanim zaczęli: w hitlerowskich Niemczech, w Bośni, w Rwandzie. Ludzie na wezwanie władzy mieli umieć zabijać. Strach zabijanie ułatwia, strach do zabijania popycha. Czego ludzie się boją najbardziej? Utraty najcenniejszego. To zdrowie i życie ich dzieci. Cudzych niekoniecznie. Co ich dzieciom zagraża? Niewidzialne choroby. Co ludzie zrobią, by chronić swoje dzieci przed niewidzialnym wrogiem? Wszystko. Kaczyński świetnie to rozumie.

– Jesteśmy coraz bardziej zniewalani strachem – powiedziała w niedawnym wywiadzie Janina Ochojska. – Strach jest narzędziem rządzenia społeczeństwem.

– Ludzie się boją – powiedziała do mnie Gabriela Lazarek, kiedy dotarłem na cieszyński rynek. – Może by i do mnie podeszli, mówią mi o tym w pracy albo piszą na Facebooku, ale brakuje im odwagi. I nie podchodzą.

Gabriela Lazarek, fryzjerka i samotna matka, protestuje na rynku swojego miasta o piątej po południu, codziennie od ponad dwóch miesięcy. Czasem stoi sama, czasem ktoś do niej przyjedzie. „Protestuję przeciwko ograniczeniu przez władzę wolności obywatelskich. Protestuję przeciwko łamaniu przez rząd zasad demokracji, w szczególności przeciwko niszczeniu (w praktyce) Trybunału Konstytucyjnego i niszczeniu systemu niezależnych sądów…” – Gabriela Lazarek codziennie przynosi wielki głośnik i do mikrofonu powtarza manifest Piotra Szczęsnego – Zwykłego Szarego Człowieka. Od jego samospalenia zaczął się jej bunt. Czyta i to zdanie: „Protestuję przeciwko wrogiemu stosunkowi władzy do imigrantów oraz przeciw dyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych (i LGBT), muzułmanów i innych”.

Potem (z karty pamięci) rozbrzmiewa mocny głos Jerzego Radziwiłowicza: „…w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości…”. Potem – Mazurek Dąbrowskiego. Ludzie przechodzą obojętnie, nie przystają. Tak było 22 grudnia 2017.

Wirtualna Polska zapytała Polaków, czy przyjęliby uchodźców do domu na Boże Narodzenie. 65 procent odpowiedziało: NIE. Ze strachu przed niewidzialnym uchodźcą ludzie są w stanie podeptać nawet to, co dla nich najświętsze. „Rasizm to grzech przeciwko Bogu. Jan Paweł II”. Taki transparent, przypomnijmy, 11 listopada 2017 roku Gabriela Lazarek rozwinęła w trakcie „mszy świętej patriotycznej” w warszawskim kościele św. Barbary. Na to wyznawcy Chrystusa ją przewrócili, wlekli po ziemi, aż wywlekli za drzwi świątyni.

Po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci: „Atlas kotów” poszedł za ponad 11 tysięcy, akurat kiedy z Cieszyna ruszałem w stronę Krakowa.

Święta uznałem za odwołane. Życzenia wesołych czy spokojnych świąt wydawały mi się tym razem nieadekwatne. Można sobie życzyć radości i spokoju, kiedy w namiotach na Lesbos ocalałe z wojny i morza dzieci cierpią z zimna? Zadzwoniłem tylko do Janki Ochojskiej. Właśnie mijało 25 lat od 26 grudnia 1992. Tamtego dnia z Krakowa do Sarajewa ruszył pierwszy konwój humanitarny zorganizowany przez Jankę. Z tego konwoju urosła Polska Akcja Humanitarna. Do ciężarówek, które tak hojnie dla bośniackich Muzułmanów wypełnili Polacy, Janka dołączyła autobus dziennikarzy. Jechałem nim i ja. Za lekcję oblężonego miasta jestem Jance wdzięczny i o tym jej powiedziałem.

Roku 2018 nie odwołamy. Czy PiS się wreszcie przewróci i wybije zęby, czy do reszty wybije je nam? Nie wiem. Pomyślałem, że na Nowy Rok o tych dwóch kobietach, mądrych i odważnych, tutaj napiszę. Gabriela Lazarek nadal protestuje, można ją odwiedzić na cieszyńskim rynku. Janina Ochojska, z poparciem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski, oraz bp. Krzysztofa Zadarki zachęca duchownych, by w niedzielę 14 stycznia, w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, odprawili mszę „według specjalnego, mało znanego i używanego formularza mszy za uchodźców i wygnańców (dostępny w mszale, pozycja 40)”. Słabo się znam na kościelnych sprawach. Rozumiem, że nie tylko o modlitwę tu chodzi, i to mi się podoba: „Wszechmogący Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy i nikogo nie pozbawiasz swojej pomocy, †wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rodziny rozdzielone i rozproszone dzieci…”. To fragment formularza zapomnianej mszy. Cały jest tu: mszazauchodzcow.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.