Nieznośne milczenie dziennikarzy

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Kalicki - Włodzimierz Kalicki

Oprzyzwoitości powstało wiele książek. „Niewygodny człowiek” jest jedną z ważniejszych. To pięć tekstów Oriany Fallaci o Pierze Paolo Pasolinim i o jego zabójstwie opublikowanych w niezależnym, liberalnym włoskim tygodniku „l'Europeo”.

Gdyby z pięciu wyrazów na okładce:

„Oriana Fallaci

Pasolini.

Niewygodny człowiek”, skreślić słowo „Pasolini”, nic z prawdy nie zostałoby uronione. Czuł to zresztą polski wydawca, gdyż okładkę książki o zamordowaniu w 1975 roku Pasoliniego opatrzył portretową fotografią... Fallaci.

Oto niewygodna kobieta: filigranowa, skupiona, nieposkromiona. Tak: nieposkromiona. Nie dlatego, że miotają nią słuszne furie. Teraz wiemy, że pisarka bała się, całkiem zwyczajnie bała się mrocznej sprawy zabójstwa włoskiego intelektualisty.

Ona przenikliwie, od razu pojęła, że za śmierć Pasoliniego nie odpowiada tylko oskarżany o zabójstwo nastoletni łobuz, że za zbrodnią nie stoją jedynie on i dwaj jego nieznani młodociani wspólnicy (ich istnienie wytropili wspólnie Fallaci i jej koledzy, dziennikarze śledczy „l'Europeo”), lecz że zleceniodawców mordu najpewniej szukać trzeba wśród włoskich elit – może i na szczeblu najwyższym. A to oznaczało, że odkrywanie i opisywanie prawdy o zabójstwie może być bardzo niebezpieczne. To była polityczna egzekucja: tuż przed premierą wstrząsającego (także w warstwie obyczajowej) filmu „Salò. 120 dni Sodomy” jego twórcę brutalnie zamordowano, zaś zbrodni dokonano tuż po (zaaranżowanych z udziałem przyszłego zabójcy) homoseksualnych, płatnych ekscesach w noc Wszystkich Świętych.

Dwa tygodnie po zabójstwie w „l'Europeo” ukazał się niewielki tekst Fallaci „Czy zabili go dwaj motocykliści?” podsumowujący jej dziennikarskie śledztwo w sprawie zabójstwa. Redakcja „l'Europeo” rzuca najlepszych dziennikarzy do równoległego – obok spartolonego przez policję – śledztwa.

Sławna dziennikarka i pisarka walczyła o prawdę wbrew włoskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który chciał sprawę zamieść pod dywan, wbrew przytłaczającej większości włoskich dziennikarzy, służalczo powtarzających naiwnie naciągane werdykty rzymskiej prokuratury, wbrew obskuranckiej, maczystowskiej opinii publicznej. Fallaci walczyła o ujawnienie prawdy, bo przyjaźniła się z Pasolinim, ceniła go jako intelektualistę i artystę, ale przede wszystkim uważała, że wymagają tego zwykła ludzka solidarność i przyzwoitość.

Pier Paolo Pasolini był człowiekiem niewygodnym właściwie dla każdego. Był ostentacyjnym gejem w arcykatolickich Włoszech, marksistą uważającym Włoską Partię Komunistyczną za skostniałą korporację. Był twórcą, którego filmy – zwłaszcza przepełnione ekstremalnymi scenami obrazy obnażające nieludzką istotę wszelkiej władzy – budziły zachwyt koneserów, ale zarazem pozostawiały ich w stanie głębokiego dyskomfortu. Był intelektualistą przenikliwym, prawdziwie niepokornym (zanim słowo to zostało u nas sprostytuowane) – wystarczy przeczytać otwierający „Niewygodnego człowieka” artykuł Fallaci „Komunista w Nowym Jorku”. Przywołuje w nim jego błyskotliwą diagnozę lumpenproletariackości nowojorskiego społeczeństwa czy też jego brutalny atak (tuż przed śmiercią) na zaprzyjaźnioną z nim Fallaci za jej bardzo ważną książkę „List do nienarodzonego dziecka”.

W nocy z 1 na 2 listopada 1975 roku znaleziono jego zwłoki na plaży w podrzymskiej Idroscalo di Ostia. Pasolini leżał nieopodal nadmorskich baraków, wynajmowanych przez rzymian na nocne seksualne ekscesy. Miał złamany nos, szczękę, połamane palce, zmiażdżoną klatkę piersiową. Morderca (jeden z kilku), 17-latek, męska dziwka Pino Pelosi (z którym w jednym z baraków Pasolini uprawiał płatny seks), zrobił wszystko, by go złapała policja. Jeździł pod prąd z wielką prędkością rzucającą się w oczy alfą romeo giulią 2000 ofiary – karabinierzy zatrzymali go parę godzin po zabójstwie. Po aresztowaniu dopytywał się funkcjonariuszy, czy znaleźli w alfie GT jego pierścionek, który rzekomo spadł mu podczas bójki z Pasolinim; owszem, znaleźli, ale obok ciała Pasoliniego, a po włożeniu go na palec Pelosiego nie mogli już zdjąć, bo był za ciasny... Pelosi zeznawał, że zabił Pasoliniego w obronie... swego honoru.

Fallaci i jej redakcyjni koledzy punktowali farsę śledztwa: wyrośnięty, cokolwiek ciastowaty dryblas Pelosi nie mógł w pojedynkę zabić wysportowanego, nieustannie trenującego sporty walki reżysera; ciało Pasoliniego umyto przed zakończeniem obdukcji; miejsca zabójstwa policja nie zabezpieczyła i rano chłopcy mieszkający w okolicy rozegrali na nim mecz futbolowy, który zatarł wszelkie ślady, w tym i ślady motocykla wspólników Pelosiego.

Włoski dziennikarz Mauro Volterra odnalazł i nakłonił do opowieści świadka, który anonimowo opisał przebieg zbrodni (to zresztą dla mnie jedyny cień na postawie Fallaci podczas tego śledztwa – to nie Volterra relacjonuje w „l'Europeo” swój ogromny sukces, ale Fallaci, bo to nie Volterra jest wielką dziennikarską gwiazdą, ale ona).

Sprawa morderstwa Pasoliniego miała kilka epilogów, choć do dziś jej nie wyjaśniono.

Sędzia Alfredo Carlo Moro skazał Pelosiego na 10 lat, podkreślając w sentencji wyroku, że morderców było więcej, a ich prawdziwe motywy nie zostały ustalone. Ale od czego są usłużne wobec władz sądy apelacyjne i kasacyjne? W ich sentencjach nieznani współmordercy po prostu wyparowali.

Oriana Fallaci trafiła przed sąd za odmowę ujawnienia nazwiska anonimowego świadka. Nie dała się złamać, dostała wyrok czterech miesięcy więzienia. Szczęśliwie za kratki nie trafiła.

30 lat po morderstwie Pelosi wycofał swe zeznania ze śledztwa. Opowiedział, że jemu tylko kazano umówić się z reżyserem na płatny seks. Pasoliniego zamordowało trzech nieznanych mu mężczyzn mówiących z południowowłoskim akcentem. Twierdził, że milczał, bo grożono jego rodzinie.

Dziennikarskie – i nie tylko – kanalie ruszyły wtedy z publicznymi przeprosinami dla Fallaci. Wielka dama światowego pisarstwa zignorowała je.

Oriana Fallaci trafiła przed sąd za odmowę ujawnienia nazwiska anonimowego świadka. Nie dała się złamać, dostała wyrok czterech miesięcy więzienia. Szczęśliwie za kratki nie trafiła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.