Wolę już Młodzież Wszechpolską

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Szczygieł Poluje Na Prawdę - Ewa Hołuszko Małgorzata I. Niemczyńska

Mogę obiad zrobić – Ewa Hołuszko, bohaterka opozycji czasu PRL (jeszcze jako Marek), poprawia długie włosy. – Jestem ze wschodu. Dla mnie gość w dom, to Bóg w dom. Siedzę cała w kocie. Zaraz za progiem rzuciłam się głaskać dwa psy. Wtedy zazdrośnik (Karol zwany Inżynierem, bo nadzoruje prace) zeskoczył z suszarki i wpakował mi się na kolana. Na stół wjechały już sernik i herbata, choć jest bardziej niż skromnie. Tego domu nie można pomylić z żadnym w okolicy. Nie ma dachu, jest przykryty plandeką. W środku otynkowane tylko, gołe ściany, sufit obłożony styropianem, wytarty stary dywan. Ewa żyje z głodowej renty. W stanie wojennym musiała się ukrywać, potem siedziała w więzieniu. Choć studiowała pedagogikę, fizykę, psychologię, od lat nie mogła znaleźć pracy. W 2000 roku przeszła korekcję płci.

– Wczoraj byłam w Lambdzie – mówi. – Chodzę na spotkania Wiary i Tęczy. To chyba najbardziej znienawidzona przez nacjonalistów grupa. Widzę to na marszach LGBT. Kłócimy się z ich poglądami, bo jesteśmy wierzący. Dla nich to niemożliwe. A nasza grupa jest duża, na Wigilii było kilkadziesiąt osób. Mają problemy straszne. Jestem prawosławna, mam większe szczęście w tym względzie. – Dlaczego?

– Widzisz tam „Katechizm Kościoła katolickiego”? Taki niebieski? To kodeks etyki. Konkretne zachowania są tam wpisane jako niewłaściwe. A na wschodzie są resztki prawa bizantyjskiego, w stosunku do rzymskiego bardziej elastyczne. To także kodeks, ale uznaniowy. Nie patrzy się w rubryczki, tylko na motywację człowieka. W Kościele prawosławnym mam prawo do eucharystii i spowiedzi. Do pierwszego lepszego spowiednika bym nie poszła, ale wyznaczono mi dwóch najlepszych.

Z wiarą Ewie trudniej niż bez. Poglądy ma centrowe, uważa się za antykomunistkę. Na lewicy pewnie łatwiej byłoby o akceptację. Przez ostatnie lata angażowała się w Partię Demokratyczną (obecnie: Unia Europejskich Demokratów). Niedawno została odsunięta na boczny tor. Nikt jej tego wprost nie powie, ale ona czuje, że nie pasowała im wizerunkowo.

– Wolę już Młodzież Wszechpolską od niektórych znajomych – wzdycha. – Przynajmniej wiem, czego się spodziewać. Nachodzą mnie chuligani. W nocy z 10 na 11 listopada zniszczyli mi samochód. Miał ze 24 lata, chciałam go zarejestrować jako zabytek. Ale pozwalał czasem tanio jechać na wakacje. Opel kombi, można było w nim spać. Mam kamery, ale wówczas nie działały. Nie mogłam ich naprawić z powodu braku środków. Prawnik z Kampanii przeciw Homofobii pomógł mi z pismem, dzięki któremu mam chociaż pod domem częstsze patrole policji. Sąsiedzi nasyłają na mnie straż miejską pod pretekstem, że wokół domu jest nieporządek. Będę miała sprawę w sądzie, bo odmówiłam przyjęcia mandatu.

Po tamtej nocy przed Świętem Niepodległości w sieci ruszyła zbiórka „Auto i dom dla Bohaterki”. Bo Ewa tak naprawdę mieszka na budowie. Dom zaczął stawiać jej ojciec, zmarł przed ukończeniem. Gdy lata temu straciła mieszkanie, to było jedyne miejsce, gdzie mogła się podziać.

Na pożegnanie mi mówi: – Nie mam nic do ukrycia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.