Dwie załgane prawdy

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Szczygieł Poluje Na Prawdę - Mariusz Szczygieł

Wniedzielny poranek mieliśmy mówić ze studentami o pokusie reporterów, żeby zaprząc prawdziwe postaci do fikcji literackiej. Czy reporter powinien wyrażać prawdę poprzez kłamstwo. Wokół Hanny Krall siedziało 20 osób. – Pomyślałam – zaczęła – że właśnie dziś nie wypada nam zajmować się fikcją. Że trzeba o życiu mówić, nie o fikcji.

Przed pisarką leżał jej opasły tom „Fantom bólu”. (Składa się z 12 jej najważniejszych książek, jakie napisała o Żydach, Polakach i Niemcach). Zaczęła czytać nam różne fragmenty na głos. Choćby ten, z „Hipnozy”:

„Profesor geologii bawił w Krakowie na międzynarodowej konferencji. Kiedy zostawał w pokoju sam choć przez chwilę, zaraz przychodzili polscy studenci, zamykali za sobą drzwi i mówili: – Tak naprawdę, panie profesorze, to jacy byli ci Polacy dla was w czasie okupacji?

Wtedy profesor geologii opowiadał im o Siedlcach. Ukrywali się po aryjskiej stronie – matka, babcia i on – i jakaś kobieta zadenuncjowała ich na policji. Zrobiła to bezinteresownie, nawet nie zażądała nagrody. Przesłuchiwał ich policjant, o którym całe miasto wiedziało, że jest straszny i że osobiście zabija Żydów. Zamknięto ich w piwnicy. Wieczorem przyszedł ów policjant, otworzył okno i pozwolił im uciec. Przedtem wziął na ręce przyszłego profesora geologii, przeżegnał go i powiedział: »Niech Bóg ma cię w swojej opiece, chłopcze«.

– To teraz wiecie już, jacy byli ci Polacy podczas okupacji? – kończył profesor, ale jak tylko przechodził do innego pokoju, studenci znowu szli za nim i zamykali za sobą drzwi. Wtedy opowiadał im o przyjacielu, który z getta uciekł do partyzantki. Partyzanci zamierzali go rozwalić, ale przyjaciel powiedział: »Dobrze, tylko żebyście wiedzieli, kim jest moja ciocia. Mąż mojej cioci to jest Morgenthau« (Morgenthau, sekretarz skarbu w administracji Roosevelta, był najbardziej znanym Żydem podczas wojny, poza tym było to jedyne nazwisko, jakie przyszło przyjacielowi na myśl). »Jeśli tak – powiedział oficer – to pójdziemy do dowództwa«, ale na szczęście Niemcy zaatakowali oddział i przyjacielowi udało się w zamieszaniu uciec. Inni Polacy znaleźli mu kryjówkę, w której spędził resztę okupacji.

– To teraz wiecie już, jacy byli? – pytał krakowskich studentów profesor z Jerozolimy”.

Warszawscy studenci Hanny Krall słuchali w skupieniu. Notowali numery stron. Najpierw numer strony, na której Krall opisała historię o tym, jak Polak ratował Żydów. Potem zanotowali numer strony o tym, jak Polak zabijał Żydów. Potem numer strony, jak Polka pomagała Żydom. Potem numer, jak Polka doniosła na Żydów…

Po przeczytaniu kilku fragmentów H.K. powiedziała ni to do siebie, ni to do nas: – No i po co się pisze takie książki? Nie mają wpływu na nic, żadnego znaczenia nie mają...

– Mają – zaczęliśmy protestować.

– Są dwie narracje – dodała, tym razem do nas wszystkich. – W jednej Polacy ratowali Żydów i ginęli w ich obronie. I jest to prawda.

– Prawda – potwierdziliśmy.

– W drugiej Polacy szantażowali i zabijali Żydów. I jest to prawda.

– Prawda – potwierdziliśmy.

– A każda z tych prawd jest niecałkowita, niepełna, więc – załgana. Dwie załgane prawdy nie chcą, nie dają się skleić w jedną prawdziwą. No nie chcą nijak.

Oto co ostatnio usłyszałem, podsłuchałem, przeczytałem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.