On bluzga, ja się uśmiecham

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - I Ty Możesz Zatrzymać Atak - Bartosz T. Wieliński

Jak głośno potrafię krzyczeć? Dryblas na mnie napiera. Trzyma ręce w kieszeni, uśmiecha się pogardliwie, patrząc mi w oczy. Dzieli nas 20 centymetrów. – – krzyczę. Po niemiecku: spieprzaj. A on nic. Byle tylko nie odwrócić głowy, nie spanikować. Ręce w kieszeniach, kpiący uśmiech. Próbuję więc znowu. – – mój głos dźwięczy mi w uszach. – – krzyczę tak głośno, że zdzieram gardło. Koniec

Trenerka Marisa kiwa głową z uznaniem. Chwali, że krzyk nie był histeryczny Z Jensem zamieniamy się rolami. Teraz ja na niego napieram. A on broni się krzykiem.

Tak zaczynało się moje szkolenie z Zivilcourage, czyli odwagi cywilnej, jakie przeszedłem w Pößneck pod Jeną w Turyngii. Cały dzień spędziłem z dwudziestolatkami z niemieckiej prowincji, ucząc się, jak reagować, gdybym musiał bronić się przed skinheadem. Albo, co bardziej prawdopodobne, na moich oczach w berlińskim metrze czy na ulicy skinhead atakowałby kogoś o ciemnym kolorze skóry i nie byłoby w pobliżu nikogo, kto by się za ofiarą wstawił. Poza mną. Szkolenia z odwagi cywilnej zaczęły być modne w 2008 roku. Media od czasu do czasu pisały o atakach na imigrantów i reakcjach świadków, którzy nie wiedzieli, co w takiej sytuacji robić, bali się, uznawali, że ich to nie dotyczy. Na scenie politycznej wszelkie zło uosabiała jedynie neonazistowska partia NPD. Gdy partia organizowała demonstracje, przed gniewem lewicowców musiała ochraniać je policja. Ale pod wieczór w niektórych wschodnich dzielnicach Berlina albo w miejscowościach na postenerdowskiej prowincji spotkanie z grupką podpitych neonazistów mogło skończyć się źle. W Niemczech nie było wówczas setek tysięcy uchodźców, policja nie ustawiała w śródmieściach betonowych barier, które mają powstrzymywać terrorystów chcących rozjeżdżać przechodniów rozpędzonymi samochodami. To był zupełnie inny kraj, ale ksenofobia tam rosła.

– Najważniejsze to pokazać napastnikom, że ich ofiara nie jest sama – mówi Kai, drugi trener. Wyjaśnia, że neonaziści, kibole czy jak ich tam zwał są przekonani, że wszyscy się ich boją. Bo są wytatuowani, nie kryją się ze swoimi symbolami, krzyczą, przeklinają, wręcz palą się do rozróby. Myślą też, że inny kolor skóry ich ofiary z automatu oznacza, że jest ona wyobcowana. Wystarczy obok niej usiąść, otoczyć ramieniem, by ich wyprowadzić z równowagi. Już nie będą tacy pewni siebie.

A wtedy trzeba ofiarę zabrać im z widoku. Wezwać jej taksówkę, wysiąść z nią na następnym przystanku, odprowadzić. Uspokoić, uśmiechnąć się.

Gdy napastnicy będą napierać, stań między nimi a nią. I krzycz: zostaw ją, spieprzaj! Nie pokazuj strachu. Proś o pomoc innych świadków.

– A może lepiej dać pierwszemu po zębach? – pytam trenera. – Mam czarny pas w karate. A mimo to w takiej sytuacji nie zaryzykowałbym. No, chyba że w samoobronie – mówi. Lepiej zadzwonić na policję.

No właśnie, ją też trzeba umieć zawiadomić. Marisa zakłada mikrofon i słuchawki. Nas wysyła na dwór. Trzeba zbiec dwa piętra po schodach, dobiec do kartki przywieszonej na drzewie, przeczytać opisaną sytuację, wbiec na górę i zadzwonić na policję. Biegnę na dół, czytam, że na pobliskiej ulicy biją się jacyś ludzie, ktoś leży nieprzytomny, ktoś woła o pomoc. Dysząc, wbiegam do sali, chwytam atrapę telefonu. Marisa oficjalnym głosem zgłasza się po trzech sygnałach.

– Komisariat policji Pößneck – słyszę. Teraz mimo zadyszki i nerwów muszę szybko i przekonująco opowiedzieć, co się stało. –

(Nazywam się Wieliński, chciałbym zgłosić zajście) – mówię do telefonu. I po kolei: co się stało, gdzie, czy są ranni, jak się ze mną skontaktować.

Trzeba mówić wyraźnie, powoli, zwięźle, by policjant dostał jak najwięcej informacji i nie zbagatelizował sprawy. Trzeba zapanować nad emocjami, zadyszką. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć.

Odgrywamy scenki. Udajemy, że siedzimy w knajpce, nagle wchodzi podpity skinhead i zaczyna się awanturować. Zadanie: spróbować go uspokoić, a jeśli się to nie uda, wyprowadzić. Młody Niemiec doskonale odgrywa rolę. Pierwszy ruch: staję między nim a ludźmi, na których bluzga, i się uśmiecham. – Może dałbyś już spokój? Może poszedłbyś do domu? – pytam uprzejmie. Facet nie reaguje, teraz bluzga na mnie. Biorę go z towarzyszącym mi kolegą za szmaty i wyrzucam na zewnątrz. Trenerom to się nie podoba. – Za dużo przemocy. Trzeba być stanowczym, ale trzymać emocje pod kontrolą – karcą nas.

Pijany jeszcze nie rzucał się na ludzi z pięściami. Wystarczyło wziąć go pod rękę i wyprowadzić.

Od mojego szkolenia minęło 10 lat. Sprawdzam, co zmieniło się w Niemczech, jeśli chodzi o treningi z odwagi cywilnej. Okazuje się, że oferta zwiększyła się kilkanaście razy. Szkolą organizacje działające w dużych miastach i na prowincji. Słowa „odwaga cywilna” coraz częściej pojawiają się też w nagłówkach niemieckiej prasy. Tydzień temu w Pforzheim odważny 23-latek przegonił aż pięciu rzezimieszków, którzy napadli na ulicy na młodego człowieka. Niestety, w tym samym czasie w Monachium pobity został młody człowiek, który próbował ratować starszego mężczyznę przed rabunkiem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.