MY FRIEND (MAJFRIEND)

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Orliński Szczygieł Poluje Na Prawdę - Wojciech Orliński

Przykładowe zastosowanie: „Ile za to dałeś w sklepie? Stówę? Od majfrienda kupiłbyś 10 razy taniej!”.

Jedną z największych internetowych korporacji jest Grupa Alibaba, warta mniej więcej 500 miliardów dolarów. To więcej niż Facebook, a jednak o niej ciągle mało się pisze, chociaż niewykluczone, że Twoje dziecko więcej dziś łączy z Alibabą niż z Facebookiem (przez młodzież uważanym za serwis dla zgredów).

Flagowym produktem Alibaby jest sklep AliExpress.com, reprezentujący tysiące chińskich przedsiębiorców produkujących w zasadzie wszystko. Jeśli można sobie coś wyobrazić, gdzieś w Chinach ktoś to tanio sprzedaje.

Żeby jednak cena pozostała tak niska, potrzebny jest jeden warunek. Trzeba skorzystać ze zwolnienia z cła i VAT, które przysługują drobnym upominkom.

Co za tym idzie, Chińczyk nie napisze nam: „Zgodnie z zamówieniem wysyłam pokrowiec do kamery GoPro”. Napisze raczej: „Mój przyjacielu, wysyłam ci w prezencie pokrowiec – i dziękuję ci za ten przelew na 3 dolary, serdecznie pozdrawiam ciebie i całą twoją rodzinę”.

I jeśli zobaczysz podobny pokrowiec za 100 złotych w sklepie, to już wiesz, że od majfrienda można go kupić dziesięć razy taniej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.