BOT

Gazeta Wyborcza - Duzy Format - - Orliński Szczygieł Poluje Na Prawdę -

Przykładowe zastosowanie: „Znam pewnego bota, na imię ma Anna”

„Bot” to skrót od „robot”, bo dla Amerykanów nawet dwusylabowe wyrazy są zbyt długie. W internecie zazwyczaj określamy tak skrypt, który symuluje pewne zachowania człowieka.

Nie zawsze celem jest wprowadzenie w błąd. Wikipedia na przykład używa wielu botów administracyjnych, które tropią wandali (dopisujących coś do haseł np. dla kawału).

Powyższy cytat pochodzi z przeboju Jonasa Erika Altberga, znanego szerzej pod pseudonimem Basshunter. Jego specjalnością były hity taneczne o dość prymitywnym rytmie typu umcyk-umcyk z zaskakująco inteligentnymi tekstami.

Podmiot liryczny zna bota imieniem Anna, który usuwa wszystkich wandali i spamerów z pewnego kanału IRC (protoplasta dzisiejszych czatów). Chce się dowiedzieć czegoś więcej o tym bocie i jego twórcy, umawia się więc z nią/nim na spotkanie i z rozczarowaniem odkrywa, że Anna to w rzeczywistości śliczna dziewczyna. Mówi jej więc najlepszy komplement, na jaki go stać: „dla mnie zawsze będziesz botem” („för i mina ögon är hon alltid en bot”).

Większość ludzi na platformach społecznościowych to nie są ludzie, tylko boty. Kiedy w 2015 roku wydawało się, że większość Brytyjczyków jest za brexitem, większość Amerykanów za Trumpem, a większość Polaków za Dudą, dowodem na to zazwyczaj były opinie „ludzi w internecie”.

Ludzi, hę? Żeby poprzeć brexit, trzeba mieć iloraz inteligencji jednolinijkowca w pythonie (popularny język do pisania botów).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.