TRUPY Z

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - SERIAL O HISTORII I PARYSKIEJ MODZIE -

Metry luksusowych tkanin, dziewczyna o twarzy jak z obrazów Vermeera, przygaszone światło paryskich poddaszy i ponura tajemnica… „The Collection: Imperium mody” to znakomicie skrojony serial o haute couture po II wojnie światowej. I nie tylko

Rok 1947. Widzimy zakrwawione ciało grzebane pod osłoną nocy. Potem poznajemy Paula Sabine’a (Richard Coyle). Prowadził przed II wojną luksusowy dom mody w Paryżu. To, czym się zajmował podczas hitlerowskiej okupacji, nie jest jasne. Teraz cienko przędzie. Ukrywa to za fasadą nienagannego stroju, wymuskanej żony (Mamie Gummer, córka Meryl Streep) i drogiego wiecznego pióra.

Z opresji ratuje go prezydent Francji. Prosi o odbudowanie paryskiego imperium mody wysokiej. Sabine pędzi do mieszkania młodszego brata Claude’a (znany z „Demonów da Vinci” Tom Riley), genialnego projektanta. Musi z nim odbyć trudną rozmowę, bo Claude jest czarną owcą rodziny Sabine’ów. Nie kryje homoseksualnych skłonności, nosi skórzaną kurtkę buntownika, na oficjalnych spotkaniach lubi wkładać kij w mrowisko. Ale bez jego kreski i pomysłów biznes nie ruszy.

Claude lubi tylko jedną osobę – córkę krawcowej Ninę (Jenna Thiam), która właśnie wróciła do Paryża po długim pobycie na wsi. W tej pięknej, melancholijnej dziewczynie zakochuje się fotograf z amerykańskiego magazynu „Live”, który w Paryżu pracuje nad reportażem o haute couture.

„The Collection” (koprodukcja Amazona i BBC Wordlwide) to opowieść wielowątkowa, łącząca klasyczny kry-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.