KOMIKS O SNOWDENIE

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - NIEDZIELA - MYZ

SNOWDEN

USA 2016, reż. Oliver Stone, wyk. Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo, Zachary Quinto 20:10 | hbo powt. pon. 13:50, środa 20:10, czwartek 11:10

Ten film to zmarnowana szansa na opowiedzenie ciekawej historii. Zamiast tego Stone wolał zrobić laurkę dla Snowdena

Stone często w swoich filmach fabularnych i dokumentalnych poruszał temat amerykańskich tajnych służb i aranżowanych przez nie spisków, udowodnionych i hipotetycznych. Teraz miał okazję pokazać nam te służby od środka. I okazało się, że nie wyglądają tak ciekawie jak w „JFK” czy „Nixonie”. Wtym filmie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA), najtajniejsza agencja z tajnych, wygląda jak zwykła korporacja.

Opowiedziana przez Stone’a historia Snowdena, analityka NSA, który w 2013 r. ujawnił skalę inwigilacji prowadzonej przez rządowe agendy USA, przypomina w gruncie rzeczy komiksy o Dilbercie, sfrustrowanym pracowniku jakiejś korporacji technologicznej. Szef odrzuca jego propozycje albo, co gorsza, kradnie mu pomysły i wdraża jako swoje. Dilbert czuje, że zaraz oszaleje albo zamieni się w Wally’ego – archetypicznego pracownika wypalonego, któremu już wszystko jedno.

Aż szkoda patrzeć, jak w tych rolach marnują się wspaniali aktorzy. Snowdena gra Joseph Gordon-Levitt, jego ekscentrycznego szefa – Rhys Ifans, a wypalonego i zrezygnowanego pracownika – Nicolas Cage.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.