SATYRA NA BOGATYCH WŁOCHÓW

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - NIEDZIELA - PAWEŁ MOSSAKOWSKI

KAPITAŁ LUDZKI

Włochy/Francja 2013, reż. Paolo Virzì, wyk. Fabrizio Bentivoglio, Matilde Gioli, Valeria Bruni Tedeschi 22:10 | tvp 2

Na początku był wypadek: rowerzysta zostaje potrącony przez czarnego SUV-a, który pospiesznie odjeżdża z miejsca zdarzenia

Rowerzystą jest kelner, usługujący tego wieczoru na imprezie, gdzie przy VIP-owskim stoliku siedzieli główni bohaterowie filmu. A więc miejscowy (jesteśmy w północnych Włoszech) krezus Giovanni, jego piękna żona Carla, która rzuciła aktorską karierę na rzecz życia w luksusie, i ich nastoletni syn Massimiliano. Zaś po drugiej stronie: deweloper Dino, jego ciężarna żona, psycholożka z zawodu, Roberta oraz córka Dina z pierwszego małżeństwa – Serena. Obie te rodziny dzieli klasowa przepaść i łączy właściwie tylko to, że Serena spotyka się z Massimiliano.

„Kapitał ludzki” nazywany jest komedią (być może z przyzwyczajenia, reżyser znany jest głównie z filmów tego gatunku), co jest nieporozumieniem, gdyż niewiele jest tu do śmiechu. Nie jest to z drugiej strony klasyczny thriller, gdyż pytanie „Kto siedział za kierownicą SUV-a?”, nie jest najistotniejsze i nabiera mocy dopiero w końcowej części filmu. Najbliżej jest tu do satyry: złośliwego portretu współczesnej elity finansowej oraz tych, co o jej bogactwie marzą i do niej aspirują.

Film podzielony jest na kilka rozdziałów, ukazując wydarzenia po- przedzające feralny wypadek (nawet o pół roku) i następujące bezpośrednio po nim. A więc dowiadujemy się, że Dino zainwestował wcześniej ogromne, pożyczone z banku pieniądze w podejrzany fundusz Giovanniego (z łatwym do przewidzenia skutkiem), że Carla próbowała (za pieniądze męża) odbudować zrujnowany teatr, że Serena zerwała z Massimiliano i związała się z początkującym artystą Lucą... Konstrukcja jest precyzyjna: dzięki inteligentnemu montażowi informacje nie dublują się. To, co było w tle, wysuwa się na pierwszy plan, wydarzenia zyskują nowe znaczenia dzięki oświetleniu ich pod innym kątem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.