IDŹ SWOJĄ DROGĄ

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PIERWSZA STRONA -

Nie przypomina gwiazdy: dżinsy, trampki, dresowa bluza z napisem: „Follow Your Karma”. Podążaj za swoją karmą. – To twoje motto? – pytam. – Coś w tym rodzaju. Wierzę, że wszystko, co robimy, wraca do nas. I że życie jest naszym dziełem, a nie dziełem przypadków – uśmiecha się. Już wiem, jaki będzie tytuł naszej rozmowy.

Właśnie wróciła z Londynu. Wkrótce zostanie tam na dłużej. Wlistopadzie przez kilkanaście dni będzie pracowała na planie nowego serialu BBC. WWarszawie gra w Klubie Komediowym (m.in. musical improwizowany, „Co modna pani wiedzieć powinna”) i Och-Teatrze. Możemy ją zobaczyć w kolejnej serii „Bake Off: Ale ciacho!”.

BAKE OFF: ALE CIACHO!

Polska 2017

NIEDZIELA 12:35 TVP 2

odc. 29.

PONIEDZIAŁEK 21:50 TVP 2

odc. 30.

Warszawską Akademię Teatralną ukończyła w 2008 r. i natychmiast dostała angaż w Teatrze Polskim w Warszawie. Grała w wielu polskich serialach (m.in. „Na Wspólnej”, „Ojcu Mateuszu”, „Na dobre i na złe”) i niewielu filmach („Sztuczki”, „Listy do M.”). W Wielkiej Brytanii zagrała m.in. w 1. serii „Ojca Browna” i 3. „Bridget Jones”. Jasne. Ale nie do końca był on „brytyjski”, bo do filmu północnoirlandzkiego [„Cup Cake”, tytuł polski „Cukiernia pod Babeczką”], a casting odbyłam w Warszawie, nie wychodząc z mojej świeżo zakupionej kawalerki. To było jesienią 2009 r. Właśnie odwiedził mnie kolega. Ledwie wszedł, w moim komputerze odezwał się Skype. Dzwonił Colin McIvor, reżyser filmu. Wpadłam w lekki popłoch. Mieszkanie było małe. Bałam się, że kolega wejdzie mi w kadr i że będzie mnie rozpraszał. W panice poprosiłam go, żeby wyszedł na balkon. Siedział tam ponad 45 minut.

Cóż, nie okazałaś się specjalnie miłą gospodynią.

No nie bardzo, ale Martin rozumiał sytuację. Śmieszyła go. Przez szybę obserwował, jak gadam do laptopa, gram scenki. Na szczęście było dość ciepło i nie padało.

Co odgrywałaś?

Między innymi pierwsze chwile mojej bohaterki, dziewczyny z Europy Wschodniej, w Irlandii. Wszyscy pytają ją, skąd jest i co ją tu przywiodło. A ona swoim łamanym angielskim zdziwiona odpowiada: „Autobus mnie przywiódł”. Zagrałam to szczerze, normalnie, bez szarżowania. Po paru dniach dostałam odpowiedź: „Bierzemy cię”. Wygrałam, mimo że z kilkudziesięciu kandydatek do roli chyba tylko mnie nie widzieli na żywo. Wpadłam w stan prawie euforyczny. Pierwszy zagraniczny angaż, od razu film, jedna z głównych ról. Czułam się szczęściarą. WWarszawie też układało się idealnie. Byłam tuż po szkole, a już – jako pierwsza z mojego roku – miałam etat w Teatrze Polskim i dokładnie wtedy, gdy przyszła odpowiedź od reżysera „Cup Cake”, dostałam też rolę Perdity w „Opowieści zimowej” Szekspira. Ówczesny dyrektor, pan Jarosław Kilian, nie był zachwycony tym, że chcę zniknąć na ponad miesiąc, ale zwolnił mnie z prób. Po zdjęciach wróciłam z prawdziwą irlandzką whisky dla niego.

Zasłużył na prezent. Gdyby cię nie puścił na zdjęcia, nie zrobiłabyś pierwszego kroku na Wyspach.

Ten film był ważny nie tylko dlatego, że był pierwszy. Na planie pod Belfastem poznałam Michelle Fairley. Świetną aktorkę i cudownego człowieka. Podziwiałam ją. Nigdy nie grała ani za dużo, ani za mało, zawsze to było w punkt. Podpatry-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.