PIEKIELNIE WRAŻLIWY GNOM

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PIĄTEK - KRZYSZTOF KWIATKOWSKI

SEKRETY I KŁAMSTWA

film psychologiczny, Wielka Brytania/Francja 1996, reż. Mike Leigh, wyk. Brenda Blethyn, Marianne Jean-Baptiste, Timothy Spall, Phyllis Logan 20:30 | tvp kultura kład fotograficzny, jego żona kończy urządzać ich nowy dom. Jego samotna siostra pracuje w fabryce i próbuje ułożyć sobie relacje z 21-letnią córką. Ukrywa przed nią, że jako nastolatka, w przytułku, urodziła inne dziecko. Ale przecież wychowana w rodzinie zastępczej kobieta też ma prawo poznać biologiczną matkę.

„Sekrety i kłamstwa” to film o poszukiwaniu tożsamości, ale też o tłumionych na co dzień tęsknotach i o przemijaniu. O ludziach, którzy chcą zerwać z kłamstwami, jakie otaczały ich przez lata, i wreszcie zacząć żyć inaczej, prawdziwie.

Nie ma tu patologii. Leigh wswoich filmach portretuje niezamożną, angielską „working class” i tych, którzy świeżo awansowali do klasy średniej. Ale wciąż powija im się noga. Nie stają na wysokości zadania, brną wpułapki, w jakie wpędzają ich słabości. W „Sekretach i kłamstwach” bohaterów zżerają od środka dawne tajemnice, w „Życie jest słodkie” na drodze do sukcesu stają ich własne nerwice i, oczywiście, polityka Margaret Thatcher.

W„Kolejnym roku” cudze szczęście jest jak policzek wymierzony kobiecie, której w życiu się nie wiedzie. Leigh fenomenalnie umie łączyć odmienne płaszczyzny: dostrzec rany, jakie zadaje system społeczny, ale również oddać miotanie się swoich bohaterów między skrajnymi uczuciami. Ich brak szczerości, nieumiejętność budowania relacji z innymi. Jego kino jest intymne, a jednocześnie bardzo polityczne. Choć on sam nigdy tego nie przyzna. „Zadaniem reżysera jest robienie filmów, a nie ich tłumaczenie. Wolę czekać na komentarze widzów i krytyków” – rzuca mi w wywiadzie.

Bo ten wrażliwy i pełen empatii reżyser, w odróżnieniu od innego mistrza społecznego realizmu Kena Loacha, nie słynie ani z kurtuazji, ani ze skromności. Niski facet, z siwą brodą i wyglądem gnoma, w ruchach nieco nieporadny. – Nie ma dnia, żeby ktoś na ulicy nie pogratulował mi dorobku – odburkuje, gdy pytam o jego społecznie zaangażowane kino, które podróżuje po festiwalach, ale przecież rzadko dociera do „zwyczajnych” widzów. I tak jego odpowiedź jest uprzejma. Bo na konferencjach prasowych potrafi zmieszać z błotem krytyka za dawną recenzję.

A gdy raz festiwal w Cannes nie przyjął jego filmu do konkursu, nie omieszkał wypomnieć tego publicznie, odbierając nagrodę w Wenecji. I chyba tylko jedną grupę zawodową naprawdę lubi: aktorów. – Oni odgrywają u mnie absolutnie kluczową rolę – tłumaczy. – Są znakomici, nie mógłbym ich zastąpić nikim innym. Trudno mi sobie wyobrazić amerykańską gwiazdę, która zgadza się na propozycję, jaką zwykle składam: „Nie wiem, jak wyjdzie film, czy pana rola będzie duża czy mała, główna czy epizodyczna, nie mam scenariusza”.

Tak właśnie pracuje brytyjski mistrz. Wychodzi od ogólnego pomysłu, zbiera swoich ulubionych artystów, jak Timothy Spall, Brenda Blethyn, Imelda Stanton, Ruth Sheen czy David Thewlis, i wychodzi na plan. A później kręci chronologicznie, zmuszając współpracowników do improwizacji. Dlatego kiedy wCannes dziękował za nagrodę za scenariusz „Kolejnego roku”, powiedział: „To wspaniałe być wyróżnionym za coś, co nigdy nie istniało”. Jednak może właśnie na tym polega jego wielkość? Potrafi wpatrywać się w aktorów i bohaterów tak długo, aż dostrzeże w ich oczach coś prawdziwego.

Swój realistyczny styl zachowuje także wtedy, gdy cofa się w czasie – choćby we wstrząsającej „Verze Drake”, gdzie opowiedział o kobiecie, która w Wielkiej Brytanii lat 50. wykonywała zabiegi aborcji, czy w „Panu Turnerze” – historii XIX-wiecznego malarza. A teraz robi „Peterloo” – swój najdroższy, pierwszy „nazwany” przed montażem, film o masakrze, jakiej w 1819 r. dokonała kawaleria z Manchesteru na manifestantach domagających się rozszerzenia praw wyborczych. Właśnie to się uMike’a Leigh nie zmienia: w jego kinie liczą się ludzie. Spojrzenie samotnej kobiety z finałowej sceny „Kolejnego roku”. Kamera zbliża się do jej twarzy. Ale po policzku nie spłynie łza. Bo ile można płakać?

„Sekrety i kłamstwa” to jeden z najpiękniejszych filmów Mike’a Leigh. Reżysera, który wychodzi na plan bez scenariusza, nie potrzebuje wielkich scenografii i spektakularnych kostiumów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.