NAJLEPSZY BOND Z ROGEREM

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PONIEDZIAŁEK - JACEK SZCZERBA

SZPIEG, KTÓRY MNIE KOCHAŁ

Wielka Brytania 1977, reż. Lewis Gilbert, wyk. Roger Moore, Barbara Bach, Curd Jürgens, Richard Kiel 22:05 | tvp 1

Niepisana zasada głosi, że nowy aktor w roli 007 rozkręca się dopiero w drugim albo trzecim filmie. Sean Connery „zaskoczył” w „Pozdrowieniach z Rosji” (2) i „Goldfingerze” (3), a Roger Moore w „Szpiegu, który mnie kochał” (3)

Wtajemniczych okolicznościach znikają dwie łodzie podwodne wyposażone w głowice jądrowe: brytyjska i radziecka. Oba kraje wysyłają do akcji swych najlepszych agentów: Jamesa Bonda (Roger Moore) oczywiście i major Annę Amasową (piękna Barbara Bach, żona Ringo Starra). Przez wzgląd na wyjątkową sytuację mają oni ze sobą współpracować. Romans podczas akcji wisi w powietrzu, tyle że Bond zabił wcześniej przystojnego narzeczonego pani major...

Za aferą z łodziami stoi szaleniec Stromberg (Curd Jürgens gra go oszczędnie, bez szarży), który chce zniszczyć ziemską cywilizację, zastępując ją cywilizacją podwodną. Stromberg to esteta, zabija ludzi w gabinecie ozdobionym malarskimi arcydziełami, przy dźwiękach „Elviry Madigan” Mozarta.

Wfilmie aż roi się od atrakcji: jesteśmy na nartach w Austrii, wśród egipskich piramid i we wspaniałej bazie Stromberga wynurzającej się z wody u wybrzeży Sardynii.

Pojawia się na ekranie morderca Szczęki (Richard Kiel, 218 cm wzrostu, zęby z kobaltu) i rekin ludojad (spotykają się w finale!), cudownie wyposażony samochód Lotus Esprit (gdy trzeba, pływa) i ogromny tankowiec Stromberga „Liparus” (by pokazać jego wnętrze, zbudowano największą wówczas na świecie halę zdjęciową). Są też pyszne dialogi (zwracam uwagę na scenę z majorem w kąpieli) i odwołania do sławnych filmów: wyjazd samochodem z morza na plażę to nawiązanie do wiadomego dzieła Stevena Spielberga, zaś pozytywka major Amasowej gra „Temat Lary” z „Doktora Żywago” Davida Leana.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.