GŁĘBIA OCEANU OKIEM SIR DAVIDA ATTENBOROUGH

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - NIEDZIELA - MANKA BARTOSZ WRÓBLEWSKI

BŁĘKITNA PLANETA 2

Wielka Brytania 2017, reż. Mark Brownlow, odc. 1./7 | tvp 1 powt. poniedziałek 12:40

– To ciekawa i zabawna historia, ale przy okazji to, że ryba używa „narzędzi”, pozwala nam docenić jej inteligencję i przedefiniować nasz stosunek do tych stworzeń. I właśnie taki był nasz cel: tworzyć nie tylko rozrywkę, lecz poszerzać nasze rozumienie podwodnego świata i jego mieszkańców – tłumaczy Mark Brownlow, producent z BBC.

A znakomite przykłady, które mają nam w tym pomóc, wydają się nie mieć końca. To opowieści m.in. o krewetkowym love story; rybkach, które pomagają ośmiornicom w polowaniu na inne ryby; delfinach surfujących na falach dla przyjemności, a także o ich corocznych spotkaniach z waleniami na wspólne polowania; rybach, które większość noc dyktatury gen. Franco, gdy znany reporter Joseph Kessel i fotograf Jean Moral przekraczają granicę francusko-hiszpańską. Zaczynają podróż przez kraj skrwawiony, doszczętnie wyniszczony trwającą od ponad dwóch lat wojną domową, pogrążony w chaosie, cierpiący głód, wciąż podzielony nienawiścią. Chcą dotrzeć do oblężonego Madrytu. Zapis ich dziesięciodniowej wędrówki będą publikować „Paris Soir” i „Paris Match”.

Ten wstrząsający reporterski zapis prawie 80 lat później stał się kanwą scenariusza filmu. To nie jest dokumentalna opowieść o najbardziej krwawym okresie w historii Hiszpanii. To osobisty pamiętnik z wędrówki dwóch reporterów przez piekło, jakim jest wojna. życia spędzają na lądzie, czy wreszcie o spa dla żółwi.

– Wiedzieliśmy, że żółwie spotykają pewien gatunek rybek w konkretnych miejscach rafy i są przez nie czyszczone. Wiedzieliśmy też, że poza higieną żółwie korzystają z usług tych rybek dla relaksu. Ale kiedy pierwszy raz oglądałem nagrania, od razu przyszło mi do głowy, że można odnieść wrażenie, iż rybka też czerpie z tego przyjemność. Wkrótce, po przeszukaniu źródeł naukowych, dowiedzieliśmy się, że w czasie czyszczenia żółwi u rybek wzrasta poziom hormonów odpowiedzialnych za relaks – opowiada David Attenborough, prezenter i narrator serii, legendarny popularyzator nauki.

Pierwsza „Błękitna Planeta” powstała w 2001 roku. Był to pierwszy serial przyrodniczy, który wszechstronnie pokazywał życie w oceanach. Był również przełomowy w dziedzinie realizacji filmu przyrodniczego – podwodne ujęcia zapierały dech w piersiach.

I choć wydawało się, że nic lepszego już powstać nie może, to przecież przez te lata technologia nie tyle się rozwijała, ile przeszła rewolucję. Dlatego ekipa BBC jeszcze raz zanurkowała do oceanów i mogła nagrać to, czego poprzednio zarejestrować się nie udało, jak choćby pierwsze profesjonalne nagrania owej ryby używającej „narzędzi”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.