MIŁOŚĆ, KASTY I HERBATA

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - I0A6 - PAULINA DOMAGALSKA

HOWARDS END

Wielka Brytania 2017, reż. Hettie MacDonald, wyk. Hayley Atwell, Joseph Quinn, Philippa Coulthard, odc. 1./4

| hbo powt. poniedziałek 14:40, środa 20:10, czwartek 12:25 biet? Literatura i sztuka? Bzdety – orzeka pan domu. Mimo tych różnic Helen zauroczy się Paulem, ich młodszym synem.

Przypadkowo Schlegelowie poznają też Leonarda Basta, solennego młodzieńca, urzędnika w firmie ubezpieczeniowej, który zaczytuje się w Carlyle’u i żyje w nieformalnym związku z kobietą. Powoli losy Schlegelów, Wilcoxów i Bastów zaczną się splatać, jednak efekty tej znajomości będą raczej niefortunne. Bo „Howards End” – z wszystkimi podziękowaniami, liścikami, przyzwoitkami, herbatkami i zasadami, kogo można poślubić, a kto jest, i pozostanie, niewidoczny – to dostojna panorama brytyjskiego społeczeństwa z początku XX wieku i świadectwo jego sztywnego gorsetu.

W 1992 r. powstała wielokrotnie nagradzana adaptacja filmowa powieści w reżyserii Jamesa Ivory’ego z doskonałą obsadą (m.in. Helena Bonham Carter i Emma Thompson). Warto jednak sięgnąć po serial, ponieważ w nowej interpretacji dzieła Forstera lepiej zaznaczono różnice między klasami społecznymi, a relacje między głównymi bohaterami ukazano z większą przenikliwością. A siostry Schlegel stały się bardziej przekorne i samodzielne. Margaret zapalczywie tłumaczy siostrze w trzecim odcinku: „Nie zamierzam pozwolić, by żaden mężczyzna ani kobieta stali się całym moim życiem”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.