ŚWIĘTY WRAK

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - WPTIOĄRTEKPIĄTEK - MICHAŁ OGÓREK

Wmediach rządowych nienawiść do Putina, Anodiny, Tuska i lotniska w Smoleńsku nie obejmuje upiornego wraku, choć wydaje się, że to on powinien budzić szczególną wrogość i zgrozę.

A tu odwrotnie: tę „śmiertelną pułapkę” – i ruską w dodatku – się uświęca i stawia jej pomniki. W Dębicy postawiono „odwrócony statecznikami w górę i wbity w ziemię ogon samolotu”. Rzeźbiarz pochopnie – jeszcze przed rozstrzygnięciem przez komisję Macierewicza – przyjął za komisją Millera, że samolot przed rozbiciem przekręcił się do góry nogami, i w razie innych ustaleń jeszcze może trzeba będzie monument ustawić odwrotnie.

WKlimontowie „płaski model tupolewa dość wiernie imituje rządową maszynę”. Rezultatem rozbicia jednego samolotu jest ich niebywałe rozmnożenie, ponieważ nigdy Polska nie miała tylu tupolewów co teraz. W Kałkowie jego model „ze stali zbrojeniowej” jest większy od oryginału, wyposażony w koła i fotele z fiata 126p. Napis wyjaśnia, że przedstawia to „bolesną sytuację narodu”, z czym trudno się nie zgodzić.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.