KOBIETA WBREW SCHEMATOM

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - ŚRODA - JACEK SZCZERBA

ELLE

Francja/Niemcy/Belgia 2016, reż. Paul Verhoeven, wyk. Isabelle Huppert, Laurent Lafitte, Anne Consigny

| cinemax Tyle że Michelle znów nie informuje policji. Co więcej, kiedy niedługo potem ma wypadek samochodowy, po pomoc dzwoni do... tegoż gwałciciela. Dlaczego?

Bo to nie jest raczej film o relacji między gwałconą a gwałcicielem, lecz o tajemnicy emocjonalno-fizycznych potrzeb wyemancypowanej kobiety. Michelle podgląda przez lornetkę przystojnego sąsiada z naprzeciwka. Ma skrywany romans z Robertem, mężem swej najlepszej przyjaciółki Anny.

Z mężem Richardem, niespełnionym pisarzem, Michelle się rozstała. Rzekomo dlatego, że był agresywny. Za to zupełnie nieporadny jest ich dorosły syn Vincent oczekujący dziecka z narzucającą mu swą wolę Josie. Michelle źle znosi synową i równie źle swą matkę, która się odmładza, romansując z facetem trzy razy młodszym od niej. Ale czy nie jest trochę tak, że Michelle nie akceptuje u innych kobiet tego, co tkwi w niej samej?

Jedno tragiczne zdarzenie wpłynęło na jej życie: przed paroma dekadami jej ojciec z niewiadomego powodu zabił kilkadziesiąt osób. Nigdy się nie dowiemy, czy nieletnia Michelle była tylko świadkiem tego zajścia, czy może – w jakiś pokrętny sposób – jego inspiratorką. Teraz prawnicy ojca wnioskują o jego przedterminowe zwolnienie. Michelle nie chce go odwiedzić w więzieniu, a gdy wreszcie się na to decyduje...

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.