DOM NAD MORZEM

Dramat obyczajowy, Francja 2017

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PONIEDZIAŁEK - KALINA MRÓZ

Zaczęło się w latach 90. od twarzy rozciągliwej jak guma i niewybrednych dowcipów. Po „Masce” czy „Ace Venturze: Psim detektywie” amerykańskiego komika znał cały świat. Kochały go zwłaszcza dzieci, dorośli często kręcili nosem na szalone wygłupy i slapstickowy humor. Carrey nie każdego śmieszył.

Z czasem odsłonił lepsze i zaskakujące oblicze aktora dramatycznego. Najpierw w dystopijnym „Truman Show”, zapowiedzi reality show i dzisiejszego panoptikonu, jakim jest internet. Potem w „Człowieku z księżyca” o smutnym życiu wybitnego komika Andy’ego Kaufmana. I wreszcie w „Zakochanym bez pamięci” Michela Gondry’ego, w którym Carrey zagrał zamkniętego w sobie mężczyznę przeżywającego rozpad i odbudowę związku. Stworzył z Kate Winslet duet, który przeszedł do historii kina. A wizjonerska opowieść o paradoksach miłości to do dzisiaj jedna z najlepszych odpowiedzi na ckliwe melodramaty.

Wostatnich latach Jim Carrey kojarzył się jednak nie z dobrym kinem, ale ze skandalami. Propagował ruch antyszczepionkowy, wyśmiewał blichtr i głupotę imprez modowych, odpierał medialne i sądowe ataki po samobójczej biła małżeństwo Jeffa i wpędziła Willa w fazę spektakularnego buntu przeciwko rodzicom.

W serialu Gondry’ego najciekawsze jest zderzenie słodkiego, dziecięcego świata pełnego misiów i kolorów z brutalną rzeczywistością dorosłych. Jeff to ktoś tak miły i wrażliwy, że kiedy wychodzi z psem, zalewa każdy jego sik wodą dla dobra trawnika. Przypomina dziecko w średnim wieku. Z kolei jego syn Will, niewyrośnięty nastolatek, patrzy na świat oczami pełnoletniego krytykanta, a wręcz hejtera. Tymczasem za kulisami niewinnego programu dla dzieci czuć opary przygodnego seksu i widać ekipę znużoną wieloletnią pracą nad jedną produkcją. Ktoś choruje, ktoś się martwi homoseksualnymi skłonnościami męża, ktoś inny ma po prostu dosyć.

Jeff chciałby to wszystko rozbić nową konwencją. Uważa, że Pan Pickles powinien zacząć opowiadać dzieciom o stracie, smutku i uczuciach towarzyszących tragicznym doświadczeniom. Przekonuje, że jeśli najmłodsi nie nauczą się konfrontować z trudnymi emocjami, źle skończą. I chce tym żałobnym programem zaaplikować sam sobie psychoterapię, przeżyć katharsis. Oczywiście nikt go nie słucha, bo kto by chciał oglądać depresyjny show?

Carrey gra Jeffa delikatnie, bez komicznej szarży. Budzi współczucie i sympatię. Jest kimś kruchym i samotnym w dziwnym, plastycznym świecie Gondry’ego, który lubi zamykać opowieści w formie nawiązującej do snu i teatru lalkowego. I po raz kolejny stworzył baśń dla dorosłych. Tym razem to serial o żałobie.

KIDDING

serial komediowy, USA 2018, odc. 1./10, reż. Michel Gondry, wyk. Jim Carrey, Catherine Keener, Frank Langella

| hbo powt. wtorek 17:20 20:10 | ale kino+ Doceniona w Wenecji opowieść o trójce dorosłego rodzeństwa, które zbiera się przy łożu umierającego ojca: chwila na refleksję, czym był dla nich dom i co zawdzięczają – dobrego i złego – rodzicom?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.