IDZIE WOJNA?

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA - IGNACY DUDKIEWICZ

się nie wydarzy. Może wcale nie zaraz. Może nie już. Ale jednak niebawem. Uczy o tym nie tylko intuicja, ale, co znacznie ważniejsze, również historia.

Przy wszystkich tych niepokojach często pojawia się wmojej głowie również myśl oWarszawie. Omieście, które widziało tak wiele i tak wiele przetrwało, które nosi wsobie tyle ran, zaschniętej krwi, dziur po kulach. Które powinno być nam przestrogą. Jasne, nie ono jedno. Ale ono jedno jest moje.

Myślę o 25 sierpnia 1939 roku – już kilka miesięcy po słynnym wystąpieniu Józefa Becka w polskim Sejmie – gdy konflikt oWolne Miasto Gdańsk między III Rzeszą a II Rzeczpospolitą osiągnął temperaturę wrzenia, a słowo „wojna” odmieniane było przez wszystkie przypadki: w domach, mediach, na ulicy, w pracy. To właśnie 25 sierpnia do Gdańska w ramach „kurtuazyjnej wizyty” przypłynął niemiecki szkolny okręt liniowy „SchleswigHolstein”. Ten sam, który tydzień później zaczął ostrzeliwać Westerplatte, uruchamiając największą hekatombę XX wieku.

Myślę o rodzicach, którzy chcieli pewnie ukryć swój strach i zdenerwowanie przed dziećmi, choć równocześnie wszywali im w ubrania płócienne identyfikatory. Czy używali zastępczych słów, by nie mówić owojnie? Czy naprawdę wierzyli, że ich pociechy nie odczuwają tego samego niepokoju? Myślę o uczniach, którzy wciąż jeszcze wierzyli, że 1 września pójdą normalnie do szkoły, zamiast zacząć ukrywać się w schronach ipiwnicach, a potem ginąć wwybuchach iwalkach.

Myślę o tych samych chłopcach i dziewczętach kilka lat później, gdy szli walczyć wpowstaniu warszawskim. 25 sierpnia 1944 już wielu z nich nie żyło. Te pięć lat to przecież epoka. Warszawa przeżyła wtym czasie swego kata – Franza Kutscherę. Getto warszawskie było zlikwidowane, żydowska Warszawa przestała istnieć, a stolica była świadkiem drugiego w ciągu roku powstania. 25 sierpnia było już po rzezi Woli…

Dziś, kolejne 73 lata później, nie wypada oczywiście porównywać atmosfery z 1939 roku do dzisiejszej sytuacji. To obraźliwe dla ofiar wojny. Ale nie umiem o tym nie myśleć, gdy słyszę kolejny raz te same pytania.

I nie potrafię – idealistycznie, cóż zrobić – zrezygnować z nadziei, że jeszcze nie jest za późno. Że może świat się opamięta. Że my się w porę opamiętamy. Że zwycięży przywiązanie do pokoju, dobra, miłości, piękna.

Nie umiem jednak nie myśleć, że najpewniej jestem oszukującym samego siebie naiwniakiem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.