Lupa w Nowym Teatrze

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

Jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych wystawi jesienią w warszawskim Nowym Teatrze spektakl „Proces” na podstawie książki Franza Kafki. Próby do „Procesu” Krystian Lupa zaczął wśrodę po południu. Wprzygotowanie premiery zaangażowały się cztery warszawskie teatry: Teatr Powszechny, Nowy Teatr, STUDIO teatrgaleria i TR Warszawa. Zdobyły wsparcie stołecznego samorządu, który zasili budżet produkcji kwotą 600 tys. zł. Dołożą się także francuscy koproducenci.

Krystian Lupa to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych. W 2005 r. został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2009 r. otrzymał prestiżową Europejską Nagrodę Teatralną. „Proces” miał wystawić we wrocławskim Teatrze Polskim. Zerwał jednak próby wproteście przeciwko trybowi, wjakim na dyrektora tego teatru został wybrany Cezary Morawski. Tłumaczył, że wybrano najgorszego kandydata spośród wszystkich, którzy zgłosili się do konkursu, zarzucał, że konkurs był ustawiony.

Wrozmowie zwrocławskim dziennikarzem „Gazety Wyborczej” mówił: „Kiedy zadaję sobie pytanie: a może jednak mogłem robić ten »Proces«, to odpowiadam, że to oznaczałoby nie tylko legitymizację decyzji komisji konkursowej, ale też potwierdzenie status quo tego, co się dzieje wteatrze, zarówno wsensie ludzkim, jak i instytucjonalnym. »Proces” byłby mostem, po którym Cezary Morawski przeszedłby wnormalność swojej dyrektury. Aaktorzy musieliby uznać za normalną obecną sytuację. Dlatego to było niemożliwe (...) Dostaję listy od aktorów z cytatami z »Procesu«, na korytarzach teatru mówią do siebie Franzem Kaf ką”.

Choć Morawski został wkwietniu odwołany z funkcji dyrektora, Lupa do współpracy zTeatrem Polskim we Wrocławiu już nie wrócił. Zamiast tego przeniósł próby spektaklu do Warszawy. Teatry zaangażowane wprzygotowanie premiery zakomunikowały we wspólnym oświadczeniu: „Nie chcemy, by praca i energia, które zostały już włożone wprzygotowanie tego przedstawienia, uległy roztrwonieniu. Wspólnie pragniemy stworzyć przestrzeń wolności, pozwalającą artystom przemawiać wnieskrępowany sposób. Powinniśmy dowiedzieć się, kim dla Polaków i Europejczyków jest dzisiaj bohater »Procesu« i jak zobaczy tę postać jeden z najwybitniejszych reżyserów współczesnego teatru. Wobliczu kryzysu wartości europejskich, zagrożenia wolności osobistej chcemy, by ten spektakl, będący międzynarodową koprodukcją, był wspólnym głosem wsprawie przyszłości”.

Premiera „Procesu” zaplanowana jest na 15 listopada 2017 roku wNowym Teatrze.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.