Ostatnia rata kredytu przepustką do wolności?

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - Z DRUGIEJ STRONY -

Klub Komediowy zaprasza na kolejny odcinek scenicznego serialu. Tym razem o nieruchomościach. Każdy odcinek jest pełen skeczy, wierszy, monologów i piosenek, które nie komentują bieżących wydarzeń z kraju i ze świata, za to prezentują kolejne losy tych samych bohaterów. Spektakle grane wpiwnicy przy placu Zbawiciela nawiązują do kawiarnianego kabaretu literackiego. Przedstawienia są przepełnione liryką, czasami żartem wysublimowanym, a czasami wręcz przeciwnie.

Mimo że „Fabularny przewodnik po...” jest teatralnym serialem, to niekoniecznie trzeba znać wcześniejsze odcinki. – Dla artystów tworzących spektakl nie są ważne odwołania do poprzednich przedstawień, tylko pewna tradycja sceniczna – mówi Michał Sufin z Klubu Komediowego. Wspomina, że inspiracją były dla nich Kabaret Starszych Panów iPiwnica pod Baranami: – Wzięliśmy od nich format – towarzyszymy przez cały spektakl jednemu bohaterowi, śledzimy i komentujemy jego przygody.

Pierwszy odcinek „Przewodnika” Klub Komediowy zagrał we wrześniu 2014 r. Do tej pory komicy zajmowali się wolnym rynkiem, hotelem na asteroidzie, kawiarnianym życiem. Wnajnowszym odcinku, granym od czerwca, podejmują temat nieruchomości. Jak czytamy wopisie spektaklu, bohaterów pierwszego odcinka spotkamy po latach jako parę, która, tkwiąc wseparacji, odkrywa, że „najtrwalszym balsamem dla martwej relacji jest kupione na niekorzystny kredyt mieszkanie. Spłata ostatniej raty to przepustka do wolności, od której dzieli już tylko kilka drobnych formalności”.

– Zastanawiamy się, jakie napięcia stwarza granica progu mieszkania. Napięcia między życiem prywatnym a publicznym – mówi Sufin, reżyser spektaklu. „Trudności spiętrzą się w serii scen, skeczy i piosenek, pośród walki o władzę nad wspólnotą mieszkaniową, nieodebranych z poczty wezwań, seansów spirytystycznych i tajemniczego dyspozytora numerków”.

Twórcy zarzekają się, że nie komentują bieżącej polityki. – Nie chcemy się bawić wpublicystów. Większość polskich kabaretów próbuje obronić się płytkim podejściem do polityki. My wolimy się zająć czymś innym – mówi Sufin.

Spektakl jest grany we wtorek i w czwartek o godz. 20 w Klubie Komediowym (plac Zbawiciela, wejście od Nowowiejskiej). Bilety w cenie 35 zł i 25 zł są do kupienia w kasie klubu lub na stronie www.komediowy.pl.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.