Komunikacja po wakacjach

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Pomieszczenie z pięcioma kasami biletowymi na antresoli stacji metra Centrum powiększono do 60mkw. Teraz sala jest klimatyzowana iwygłuszona od przejeżdżających pod spodem pociągów. – Wcześniej pasażerowie skarżyli się, że nie słyszą naszych pracowników – mówiła wczoraj Anna Mieleszczenko, kierująca działem sprzedaży biletów wZTM.

Remont kosztował 600 tys. zł. – Nasz największy punkt działa na stacji Dworzec Wileński, ale ten w centrum obsługuje najwięcej podróżnych. Dlatego zdecydowaliśmy się na jego rozbudowę – informowała Katarzyna Strzegowska, wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Dodała, że przez kilka tygodni będzie jeszcze utrzymany drugi punkt z kasami biletowymi na stacji Centrum. Docelowo ma być jednak zlikwidowany, bo jest zbyt ciasny.

Wwyremontowanym pomieszczeniu jest stanowisko z obniżonym blatem do obsługi pasażerów niepełnosprawnych. Jedna z urzędniczek potrafi też porozumiewać się wjęzyku migowym. Pod jej nieobecność osoby niesłyszące połączą się z tłumaczem za pośrednictwem internetu i zobaczą go na ekranie.

Od poniedziałku do soboty wgodz. 8-20 na antresoli stacji Centrum można m.in. wyrobić kartę miejską ze zdjęciem, zakodować na niej bilety, wystąpić o zwrot pieniędzy za ich niewykorzystaną część, dostać fakturę albo złożyć reklamację. Urzędnicy przyjmują też dokumenty od kierowców ze strefy płatnego parkowania, którzy starają się o abonament. Jest też nietypowe zaproszenie dla dzieci, które wpunkcie biletowym mają swój kącik – tam w oczekiwaniu na załatwienie sprawy przez rodziców mogą nawet mazać po ścianie, którą pomalowano specjalną farbą.

Anna Mieleszczenko zZTM przypomina pasażerom oważnej dacie: do 30 września każdy, kto ma tańsze bilety warszawiaka dla podatników rozliczających się w stolicy, musi wgrać na swoją kartę miejską aktualny e-hologram. Najprościej zrobić to wjednym z biletomatów, wybierając na ekranie odpowiednią procedurę.

Wnowym punkcie biletowym ZTM Paweł Mudant, kierownik działu przewozów, poinformował wczoraj, jakie zmiany czekają pasażerów od nowego roku szkolnego. Częściej ruszy metro – co niespełna dwie i pół minuty na I linii i raz na blisko trzy minuty na drugiej. Wponiedziałek 4 września większość tramwajów i autobusów wróci do przedwakacyjnych rozkładów jazdy. Tylko ekspresy będą jeździć rzadziej, bo część przegubowców zastępuje tramwaje, które omijają remont na rondzie Starzyńskiego. Ztego powodu linia zBródna zacznie kursować co pięć minut. Objazdy potrwają tu do 17 września.

Wcześniej, bo już po niedzieli, uda się przywrócić ruch tramwajów przez ul. Obozową na Kole (linie: 20, 23 i 24). Woczekiwaniu na odbudowę wiaduktu kolejowego zostanie tam zainstalowana tymczasowa trakcja. Przesiadka do autobusów czeka pasażerów zUrsusa i Włoch, którzy dojeżdżają pociągami – stacje będą nieczynne przez rok z powodu remontu torów do Grodziska Mazowieckiego.

Starymi trasami pojadą linie zawieszone na lato lub kursujące objazdami ( 154, 156, 157, 205, 256, 304, 314, 320, 323, 332, 334, 379 i 412). Zdwoma wyjątkami. Tramwaje linii

będą teraz kursować ze stacji metra Młociny przez Wawrzyszew, Bemowo i Jelonki, ale od Wolskiej nie ulicami Skierniewicką i Kasprzaka, tylko do Kercelaka i przez Towarową, pl. Zawiszy iGrójecką na pl. Narutowicza. Z kolei lokalna linia autobusowa z Koła przez osiedla przy Forcie Bema dotrze do pętli Nowe Bemowo okrężną trasą przez ul. Piastów Śląskich, Żołnierzy Wyklętych iPowstańców Śląskich. Ułatwi to dojazd do szkoły przy ul. Zachodzącego Słońca.

ZTM skieruje też dodatkowe autobusy na trasę lokalnej linii Fort Wawrzyszew – Chomiczówka – Metro Młociny): od 4 września wgodzinach szczytu będą kursowały co 10 minut, a nie co kwadrans. Również wponiedziałek tramwaje linii i na Tarchominie zaczną się zatrzymywać na nowym przystanku przy ul. Śreniawitów na tyłach Galerii Północnej, która ma być otwarta w połowie września.

Przed nowym rokiem szkolnym ZTM rozbudował najbardziej ruchliwy punkt obsługi pasażerów. Zapowiada też zmiany tras od września.

Wwyremontowanym punkcie obsługi są udogodnienia dla niepełnosprawnych, np. osoby niesłyszące połączą się z tłumaczem migowym za pośrednictwem internetu i zobaczą go na ekranie 500

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.