AIR SHOW 2018 W RADOMIU?

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - NEKROLOGI -

Czy mamy szansę na organizację pokazów lotniczych w Radomiu w przyszłym roku? Wiadomo, że impreza o randze Air Show się odbędzie. Decyzja zapadnie do końca roku, a w wojsku słyszymy, że szanse Radomia są duże. – To kurtuazja – uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości

Wniedzielę zakończył się Air Show 2017 wRadomiu i od razu zaczynamy rozmowę oprzyszłorocznych pokazach. Do tej pory impreza odbywała się w cyklu dwuletnim, ale wiadomo, że pokazy lotnicze z pełną pompą mają być zorganizowane wPolsce za rok. Ma to być impreza na setną rocznicę polskiego lotnictwa wojskowego, związana też z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czy specjalne pokazy lotnicze mogą się odbyć wRadomiu?

– Przyszły rok jest wyjątkowy. To stulecie odzyskania niepodległości i stulecie polskiego lotnictwa i na pewno będą to huczne obchody. Już od wiosny tego roku dowództwo generalne i siły powietrzne pracują nad scenariuszem obchodów. Mamy wiele pomysłów, m.in. inicjatywę stu imprez na stulecie lotnictwa. Będą się one odbywać wcałym kraju. Chcemy wejść w święta miast, święta gmin aspektem lotniczym. Uwieńczeniem tych obchodów będą pokazy lotnicze. Już jutro zaczynamy wpełni planować pokaz na 2018 r. – mówił wniedzielę gen. Krzysztof Żabicki, koordynator Air Show 2017 w Radomiu.

– Decyzja, gdzie te pokazy się odbędą, nie należy do mnie ani do dowództwa generalnego, ale mogę powiedzieć, że Radom, spisując się na tegorocznych pokazach jako współorganizator bardzo dobrze, na pewno zwiększył swoje szanse na poka- zy w 2018 r. Na pewno będą prowadzone rozmowy między władzami Radomia a Ministerstwem Obrony Narodowej wtej sprawie. Radom tyle razy organizował Air Show, że moim zdaniem ma dużą przepustkę do organizacji tej imprezy wprzyszłym roku – dodał gen. Żabicki.

Wgrze jest kilka miast, w tym Radom. – Decyzja o lokalizacji będzie podjęta zapewne do końca tego roku. Radom jest brany pod uwagę, podobnie jak kilka innych miast. Na razie skupiamy się na zakończeniu i podsumowaniu tegorocznej edycji pokazów – mówił również wniedzielę gen. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Decyzja o lokalizacji pokazów będzie należeć zapewne do Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej. Ten wsobotę wczasie pobytu na Air Show chwalił organizację tegorocznych pokazów iwspółpracę wojska z miastem. Podziękował Radosławowi Witkowskiemu, prezydentowi Radomia.

– Radomianie i samorząd stanęli na wysokości zadania. Tu jest najlepsze miejsce do organizacji przyszłorocznych pokazów lotniczych. Radom będzie przygotowany, tak jak wtym roku iwlatach poprzednich. Wimieniu mieszkańców składam deklarację: chcemy, aby Air Show 2018 odbył się na radomskim niebie – powiedział po zakończeniu imprezy Witkowski i podziękował Antoniemu Macierewiczowi za decyzję o organizacji Air Show 2017 wRadomiu.

Ostrożny w słowach jest Wojciech Skurkiewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Radomia i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. – To wszystko zależy od podsumowania tegorocznych pokazów. Pewnie ministerstwo określi się, co dalej. Nie ma innego miejsca, które jest w stanie w ciągu dwóch dni przyjąć tak wielu wielbicieli lotnictwa. Wszystkie atuty przemawiają za miastem, ale jest kwestia tego, co miasto jest wstanie zaoferować wzamian. Jeśli chodzi o imprezy towarzyszące, to było to dla mnie trochę żenujące. Radom Fashion Show funkcjonuje od wielu lat. Jak ktoś przyjechał do Radomia i chciał o godz. 18 miło spędzić czas, to był bardzo zawiedziony. Nie wyobrażam sobie, żeby były wprzyszłym roku planowane pokazy lotnicze i była tak daleko posunięta bierność prezydenta Witkowskiego wprzygotowaniu dodatkowych rzeczy.

Czy wraz z innymi posłami PiS będzie zabiegać uministra Macierewicza o to, żeby pokazy za rok odbyły się wRadomiu? – Najpierw musi być podsumowanie, wtedy będzie rozmowa, co dalej. Współpraca Radomia z MON jest trudna, a wręcz wwielu aspektach żadna, chociażby wsprawie siedziby Wojsk Obrony Terytorialnej – mówi Skurkiewicz.

– Ale i minister Macierewicz, i gen. Żabicki chwalili współpracę z miastem – zauważamy. – To jest pełna kurtuazja, tak jak za każdym razem, kiedy Air Show organizowany jest wRadomiu – uważa poseł PiS.

– Posła Skurkiewicza nie było ani na Air Show, ani na żadnej imprezie towarzyszącej, więc taka krytyka jest nie na miejscu – odpowiada Radosław Witkowski. – Może gdyby był na premierze „Lady from Hell... in Radom” albo koncercie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, jego ocena byłaby inna. Zapraszam pana posła do dołączenia do drużyny Radomia iwspólnej pracy nad tym, żeby pokazy lotnicze za rok były wRadomiu – komentuje słowa Skurkiewicza prezydent Radomia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.