METRO POD CAŁYM TARGÓWKIEM

Pierwsza tarcza drążąca tunele II linii metra zbliża się do stacji Szwedzka, a druga wkrótce opuści Targówek.

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

Obie zostaną przewiezione na Wolę, gdzie we wrześniu zaczną się jeszcze większe utrudnienia w ruchu

Budowę metra na prawym brzegu Wisły wizytowali wczoraj radni z komisji infrastruktury. To pokazowy odcinek inwestycji, gdzie wykonawca – firma Astaldi – wyprzedza harmonogramy, a mieszkańcy wwiększości z wyrozumiałością znoszą uciążliwości prac. Nawet ziemia i piasek wydobywane z tuneli iwykopów są tak dobrej jakości, że od razu znajdują się chętni, by wykorzystać cały urobek na swoich budowach.

Maria dąży do Szwedzkiej

Prezes Metra Jerzy Lejk zapowiedział wczoraj, że termin zakończenia robót między Dworcem Wileńskim na Pradze a stacją Trocka pozostaje niezagrożony – wmaju 2019 r. wszystko powinno być gotowe. Pięć-sześć miesięcy później, czyli jesienią, metro w 10-12 minut dotrze na Targówek spod ul. Świętokrzyskiej. Na Woli nastąpi to wiosną 2020 r. – Oba odcinki mogą być uruchomione niezależnie od siebie. Dla nas to nie ma znaczenia – mówił.

Gołym okiem widać, że budowa na Targówku jest znacznie bardziej zaawansowana. Radni przeszli przebitym tego lata tunelem między stacjami przy ul. Trockiej a ul. Ossowskiego. Mury na obu przystankach są gotowe i zaczyna się ich wypełnianie. Najniżej powstaje konstrukcja peronów. Podczepiony do stropu kilometrowej już długości taśmociąg transportował z łoskotem ziemię z drążonego tunelu.

Tarcza Maria znajduje się teraz pod zajezdnią autobusową Stalowa na Pradze i zostało jej niespełna 100m tunelu do przebicia się na stację Szwedzka. Powinna tam dotrzeć jeszcze wtym tygodniu. – Tarcze przesuwają się średnio o ponad 20 m dziennie. To bardzo dobry postęp – ocenia Jerzy Lejk.

Ztyłu za Marią została Anna, która właśnie zbliża się do nasypu linii PKP Warszawa – Gdańsk. Minie go 17 m pod spodem, zatem nie trzeba spowalniać ruchu na kolei. Już niedługo zostaną więc przebite oba tunele pod osiedlem Targówek.

Do końca roku maszyny powinny dotrzeć w okolice skrzyżowania ul. Targowej z ul. 11 Listopada. – Potem będą drążyły tunele na Woli. Ich start ze stacji Księcia Janusza na Górczewskiej przewidujemy na luty-marzec 2018 r. – zapowiada Jerzy Lejk.

Wolę czeka paraliż

Jego zastępca Dariusz Kostaniak, który nadzoruje prace na II linii, zaznacza, że Wola jest trudniejsza dla budowniczych metra. Odkrywają tam smutne pamiątki po powstaniu warszawskim (m.in. wydobyto szczątki ludzkie podczas prac na stacji Młynów). Poza tym mieszkańcy mają mniej cierpliwości i jak pisaliśmy na początku sierpnia, rzucają wrobotników butelkami, jajkami, a nawet strzelają do nich ze śrutu. Mimo zgłoszeń na policję te ataki nie ustają. Turecka firma Gülermak zmaga się też z kontrolami, które nasyłają okoliczne spółdzielnie.

Na Woli są też trudniejsze warunki geologiczne.

– Teraz będziemy mieli kolejne uderzenie: wpołowie września musimy jeszcze bardziej utrudnić przejazd przez Wolę – zapowiada Dariusz Kostaniak. – Żeby zbudować jedną zwentylatorni, trzeba zwęzić skrzyżowanie Kasprzaka ze Skierniewicką.

Wwakacje zpowodu budowy metra przełożono ruch przy Karolkowej, przestały też jeździć tramwaje. Wsąsiedztwie nadal zwężona jest ul. Wolska (z powodu modernizacji linii PKP) i całkowicie zamknięta ul. Górczewska. Za to na Obozową od 4 września mają wrócić tramwaje.

– Po planowanych zmianach ul. Kasprzaka będzie już całkiem nieprzejezdna – zmartwił się radny Paweł Terlecki (PiS).

– Pozostaną po dwa pasy ruchu wkażdym kierunku, ale nie da się zachować buspasów. Przejazd wytyczymy przez chodnik koło technikum elektronicznego – powiedział wiceprezes Kostaniak.

Jak długo potrwają te utrudnienia? Odpowiedź brzmi druzgocąco dla mieszkańców zachodniej części Warszawy: dwa lata.

Jesienią 2019 r. metro w 10-12 minut dotrze na Targówek spod ul. Świętokrzyskiej. Na Woli nastąpi to wiosną 2020 r.

Tunel metra prowadzący do stacji Trocka na Targówku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.